عملکرد معرکه سیستم صوتی؛ دستاورد تازه مهندسان ولوو

عملکرد معرکه سیستم صوتی؛ دستاورد تازه مهندسان ولوو

در صنعت خودرو، نام ولوو از دیرباز با ایمنی عجین شده و محصولات این کمپانی سوئدی از لحاظ محافظت از سرنشینان همواره سرآمد بوده اند.

شاید دانستن این نکته برایتان جالب باشد که ولوو به استفاده از سیستم های صوتی با کیفیت نیز معروف بوده است. بهترین مثال در این زمینه به کوپه C70 بر می گردد که در سال ۱۹۹۷ برای اولین بار با سیستم صوتی سوراند فابریک ارایه شد.

3-2-1-volvo-c70-1997-1k

پس از احیای دوباره، در سال های اخیر ولوو تمرکز ویژه ای بر روی طراحی محصولات خود داشته و برخلاف گذشته اتومبیل های ساخت این شرکت دیگر خسته کننده و بی روح نیستند.

در کنار طراحی داخلی و خارجی بروز و مدرن، ولوو استفاده از سیستم های صوتی فوق العاده با کیفیت را نیز در دستور کار قرار داده تا تجربه ای مثال زدنی برای علاقه مندان به صدا فراهم کند.

به همین جهت این شرکت با بوئرز اند ویلکینز (Bowers & Wilkins) که یکی از سازندگان انگلیسی مطرح سیستم صوتی است، وارد همکاری شده و خودروهای خود را با سیستم های ساخت این کمپانی ارایه می کند.

bowers-wilkins-p5-series

برای تبلیغ سیستم صوتی امروزه بیشتر از تعداد اسپیکرها و هزاران وات خروجی صحبت می شود، اما دستیابی به یک صدای با کیفیت فراتر از بازی با اعداد است. کمپانی ولوو در همان مراحل ابتدایی طراحی و توسعه محصولات خود، صدای با کیفیت را یکی از اولویت های اصلی خود قرار داده و تدابیر لازم را اتخاذ می کند.

اگر نگاهی به سازه خودروهای سری ۹۰ داشته باشیم، مکان هایی را برای قرار گرفتن ساب ووفر و اسپیکرها خواهیم دید. این مکان ها کاملا هوشمندانه انتخاب و طراحی شده اند؛ مثلا برای تولید فرکانس های پایین عمیق و با کیفیت ساب ووفر از طریق دریچه های در نظر گرفته شده در کنار چرخ های عقب با هوا تغذیه می شود.

volvo_sound_system_v10

هر خودرو مجموعه ای از قطعات ثابت و متحرک زیادی است که هنگام حرکت باعث تولید صدای زیادی می شوند. برای دستیابی به یک کابین ساکت و لذت بردن از موسیقی، مهندسین ولوو تست های مختلفی را در شرایط گوناگون برگزار می کنند.

آنها همچنین در یک اتاق ویژه که به پیشرفته ترین و با کیفیت ترین تجهیزات صوتی مجهز شده، قطعات مختلف را گوش داده و از آن به عنوان یک مرجع برای صدای تولیدی در داخل کابین خودروها استفاده می کنند.

insidevolvoaudio_02

مهندسین کمپانی بوئرز اند ویلکینز نیز تاکید ویژه ای بر روی تولید صدای اصیل دارند. اندی کِر یکی از مدیران ارشد این کمپانی گفته: "ما نمیخواهیم موسیقی پخش شده به هیچ وجه تغییر پیدا کند.

بهترین بلندگو آن نیست که بیشترین صدا را ارائه کند، بلکه آنست که به کمترین میزان ممکن جزییات را از دست بدهد. اگر کیفیت ضبط صدا ضعیف باشد، بلندگوهای ما آن را بهبود نخواهند داد و آنطور که هست پخش خواهند کرد."

05_1_volvo_s90

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، یکی از حساس ترین فاکتورها در رسیدن به صدایی با کیفیت محل قرارگیری اسپیکرهاست. به این منظور اسپیکرهای پخش صداهای میانی (Midrange) در بالاترین ارتفاع ممکن بر روی درها نصب شده اند تا در نزدیک ترین فاصله با گوش سرنشینان قرار داشته باشند.

insidevolvoaudio_011-1200x800-c

توییترها هم درست در بالای داشبورد نصب شده و به سمت پشت کابین اشاره دارند که یکی از ویژگی های بارز محصولات بوئرز اند ویلکینز بوده و در برخی از خودروهای مکلارن مثل ۵۷۰S نیز این ساختار دیده می شود.

s90-tweeter

همکاری ولوو و بوئرز اند ویلکینز منجر به خلق یکی از با کیفیت ترین و در عین حال زیباترین سیستم های صوتی کارخانه ای شده است. این دو کمپانی تاکید ویژه ای بر روی طراحی و هماهنگی اجزای سیستم صوتی با بخش های مختلف کابین داشته اند. همین موضوع سبب شده که اسپیکرهای موجود بر روی درها با توری آلومینیومی و دهانه زرد رنگ بسیار لوکس و تماشایی جلوه دهند.

s90_speaker2

ولوو آنقدر به توانایی های سیستم صوتی خودروهای خود اعتماد دارد که یک حالت سمفونی (symphony mode) پیشفرض در آن تعریف کرده است.

مهندسین این کمپانی برای آزمایش به سالن کنسرت گوتنبرگ رفته اند و با اندازه گیری ۸۰۰ فاکتور مختلف سعی کرده اند تجربه حضور در این سالن را برای سرنشینان خودروهای سری ۹۰ به ارمغان بیاورند.

insidevolvoaudio_014

در داخل کابین S90 موسیقی پخش شده از ارکستر ملی سوئد با اجرای زنده در سالن کاملا مشابه است؛ طوری که اگر حجم صدا را افزایش داده و چشمان خود را ببندید، گویی در فاصله ۱۵ یاردی از سن نشسته اید. البته با این تفاوت که صندلی چرمیتان بسیار راحت تر بوده و به گرم کن نیز مجهز شده است!

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato