اسپیس اکس در 19 دی پرتاب موشک هایش را از سر خواهد گرفت

اسپیس اکس در 19 دی پرتاب موشک هایش را از سر خواهد گرفت

شهریور ماه در دیجیاتو خواندید که یکی از موشک های فالکون اسپیس اکس در لحظه پرتاب منفجر شد و ضرری ۲۰۰ میلیون دلاری را به سازمان فضایی خصوصی ایلان ماسک وارد کرد. اکنون پس از ماه ها تأخیر و بلاتکلیفی به نظر می رسد که سازمان فضایی مذکور در تلاش است تا بار دیگر از ۱۹ دی پرتاب موشک های خود را از سر بگیرد.

تحقیقات و بررسی های انجام گرفته پیرامون علت حادثه نشان داد که اکسیژن مایع بسیار سرد وارد فضای خالی بین شیار آلومینیومی مخزن تحت فشار و پوشش کربنی آن شده بود. اگر اکسیژن در این فضا محبوس شود باعث به وجود آمدن اصطکاک و در نتیجه آتش گرفتن مواد شیمیایی و کل موشک می شود.

عامل دیگر مؤثر، دمای بسیار پایین هلیوم بود که باعث تشکیل اکسیژن جامد و به دنبال آن وخامت بیشتر شرایط و به دام افتادن و اصطکاک هر چه بیشتر اکسیژن شد.

راه حل موقت می تواند تغییر پیکربندی مخزن تحت فشار باشد که اجازه دهد هلیوم در دمای بالاتری قرار بگیرد. اما در دراز مدت اسپیس اکس می بایست سیستم مخازن خود را بازطراحی کند تا وجود فضاهای خالی عملاً غیر ممکن باشد.

زمان بندی اصلاحات لازم و زمان پرتاب دوباره موشک برای سازمان فضایی مذکور بسیار مهم است. انفجار رخ داده در سال ۲۰۱۶ نه تنها ضرر و زیان مالی در پی داشت، بلکه باعث کاهش اعتماد مشتریان و طرفداران سفرهای فضایی شخصی شد.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato