ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

اسپیس اکس در 19 دی پرتاب موشک هایش را از سر خواهد گرفت

شهریور ماه در دیجیاتو خواندید که یکی از موشک های فالکون اسپیس اکس در لحظه پرتاب منفجر شد و ضرری 200 میلیون دلاری را به سازمان فضایی خصوصی ایلان ماسک وارد کرد. اکنون پس از ...

حسام الدین جعفری
نوشته شده توسط حسام الدین جعفری | ۱۴ دی ۱۳۹۵ | ۱۱:۰۰

شهریور ماه در دیجیاتو خواندید که یکی از موشک های فالکون اسپیس اکس در لحظه پرتاب منفجر شد و ضرری 200 میلیون دلاری را به سازمان فضایی خصوصی ایلان ماسک وارد کرد. اکنون پس از ماه ها تأخیر و بلاتکلیفی به نظر می رسد که سازمان فضایی مذکور در تلاش است تا بار دیگر از 19 دی پرتاب موشک های خود را از سر بگیرد.

تحقیقات و بررسی های انجام گرفته پیرامون علت حادثه نشان داد که اکسیژن مایع بسیار سرد وارد فضای خالی بین شیار آلومینیومی مخزن تحت فشار و پوشش کربنی آن شده بود. اگر اکسیژن در این فضا محبوس شود باعث به وجود آمدن اصطکاک و در نتیجه آتش گرفتن مواد شیمیایی و کل موشک می شود.

عامل دیگر مؤثر، دمای بسیار پایین هلیوم بود که باعث تشکیل اکسیژن جامد و به دنبال آن وخامت بیشتر شرایط و به دام افتادن و اصطکاک هر چه بیشتر اکسیژن شد.

راه حل موقت می تواند تغییر پیکربندی مخزن تحت فشار باشد که اجازه دهد هلیوم در دمای بالاتری قرار بگیرد. اما در دراز مدت اسپیس اکس می بایست سیستم مخازن خود را بازطراحی کند تا وجود فضاهای خالی عملاً غیر ممکن باشد.

زمان بندی اصلاحات لازم و زمان پرتاب دوباره موشک برای سازمان فضایی مذکور بسیار مهم است. انفجار رخ داده در سال 2016 نه تنها ضرر و زیان مالی در پی داشت، بلکه باعث کاهش اعتماد مشتریان و طرفداران سفرهای فضایی شخصی شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی