ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

این سنسور مولکولی، میزان شکر در میوه ها و مقدار چربی در بدن شما را تشخیص می دهد

چند سال پیش کمپین کیک استارتری برای سنسوری به نام SCiO به راه افتاد که با استفاده از یک طیف سنج، امضای مولکولی اشیا را تشخیص می داد. حالا این سنسور به قدری کوچک شده ...

شایان ضیایی
نوشته شده توسط شایان ضیایی | ۱۷ دی ۱۳۹۵ | ۱۹:۳۰

چند سال پیش کمپین کیک استارتری برای سنسوری به نام SCiO به راه افتاد که با استفاده از یک طیف سنج، امضای مولکولی اشیا را تشخیص می داد. حالا این سنسور به قدری کوچک شده که می توان آن را در موبایلی هوشمند قرار داد.

سنسور SCiO با فرستادن امواج فروسرخ به سطح یک شی و ثبت کردن اثرانگشت سلولی آن که باز می گردد، عمل می کند. البته سنسور مورد اشاره قدری پیشرفته نیست که بتوان آن را در مقابل هر چیزی قرارش داد و اطلاعات مربوط به آن را دریافت کرد؛ در عوض توسعه دهندگان می توانند با استفاده از نمونه های مختلف، SCiO را آموزش دهند.

scanning_biceps-w600

برای مثال کافی است یک توسعه دهنده، تصویر چند قطعه نان را به سنسور نشان داده و سپس اطلاعات مربوط به میزان گلوتن را در آن وارد کند؛ به همین سادگی، اپلیکیشنی برای شناسایی میزان گلوتن در اختیار کاربران قرار می گیرد.

یکی از اپلیکیشن های فعلی سنسور، قادر به تشخیص میزان شکر در میوه های مختلف است و بعد از اسکن آنها، شیرین ترین میوه در یک ظرف بزرگ را معین می کند. اپلیکیشنی دیگر هم قادر به تشخیص قرص های تقلبی از قرص های واقعی است.

البته اندازه گیری ها آنقدر دقیق نیستند و با هر بار آزمایش، ممکن است به نتایج متفاوتی، با فاصله ای اندک برسید. اما سنسور تا به امروز موفق بوده تمام میوه های شیرین تر و نیز قرص های واقعی را به درستی تشخیص دهد. در نهایت، سنسور SCiO برای اولین بار در موبایل ChangHong H2 قرار گرفته که در تاریخ نامشخص ابتدا در چین و سپس ایالات متحده عرضه می شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی