هنگام سلفی گرفتن مراقب انگشتان خود باشید

یکی از جذاب ترین تکنولوژی ها در فیلم های جنایی سال های گذشته، قابلیت بزرگنمایی تصاویر بی کیفیت و افزایش وضوح آنها برای شناسایی تبهکاران بود، اما این روزها با پیشرفت فناوری، حتی دوربین ثانویه موبایل ها نیز به دقت فوق العاده ای رسیده اند.

نکته مهم این است که به عقیده Isao Echizen، پروفسور مرکز تحقیقات علوم پزشکی و محتوای دیجیتال در مؤسسه ملی انفورماتیک این پیشرفت تبعات نامطلوبی را نیز به همراه داشته است.

پروفسور اکایزن می گوید با استفاده از تصاویری که از فاصله دور (تا سه متر) با تلفن همراه ثبت شده و در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده اند، توانسته اثر انگشت افراد حاضر در صحنه را با موفقیت کامل شناسایی و بازسازی نماید، و این امر فقط به خاطر کیفیت بالای دوربین های موجود در موبایل های کنونی محقق گشته است.

این محقق ژاپنی در مورد نشان دادن علامت V (به معنای صلح یا پیروزی) هشدار ویژه ای داده، چون بیشترین موارد شناسایی صحیح متعلق به افرادی با این ژست در تصاویر بوده است. در واقع زمانی که انگشتان خود را به این ترتیب جلوی لنز دوربین می گیرید، اثر انگشت و چهره خود را به طور کامل در اختیار افراد بدخواه قرار می دهید.

اکایزن اضافه کرد تیم تحقیقاتی اش توانسته اند نوعی فناوری برای پیشگیری سرقت هویتی توسعه دهند، که مانع از ثبت اثر انگشت در تصاویر شده و حتی می تواند آنها را با نمونه های مصنوعی جایگزین نماید.

گفتنیست این مبحث امنیتی تا چند سال قبل کاملاً مضحک و غیر ضروری به نظر می رسید، اما با توجه به فراگیر شدن سیستم های احراز هویت بیومتریک، نیاز به درک حساسیت موضوع و اتخاذ راهکارهای مناسب برای جلوگیری از آن احساس می شود.

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟