حذف ماده خطرناک «کادمیوم» از تلویزیون‌ های کوانتوم دات سامسونگ

حذف ماده خطرناک «کادمیوم» از تلویزیون‌ های کوانتوم دات سامسونگ

کادمیوم فلز سنگین و خطرناکی است که علاوه بر صدمات جبران‌ناپذیری که به محیط زیست وارد می‌کند، در صورت نفوذ به بدن انسان، سبب بروز بیماری‌های تنفسی و پوستی می‌شود. این در حالیست که از این فلز در ساخت برخی محصولات و گجت های خانگی استفاده می شود. 

سامسونگ ایران اکنون خبر می دهد که این ماده را از تلویزیون‌ های کوانتوم دات خود حذف کرده است. در ادامه، بیانیه خبری شرکت سامسونگ را مطالعه می فرمایید که به ارائه جزییات بیشتر در همین رابطه پرداخته است. 

تعهد سامسونگ به حفظ سلامت کاربران و محیط زیست از ابتدا این کمپانی را وا داشت، حتی پیش از اعمال اجبارهای بین‌المللی، دست به ابداع فرمولی ویژه برای سری تلویزیون‌های کوانتوم دات خود بزند تا برای همیشه از دام این عنصر خطرناک فرار کند، دامی که هنوز دیگران اغلب برای رهایی از آن دست و پا می‌زنند.

تلویزیون‌های SUHD2016 سامسونگ از فناوری کوانتوم دات این نام تجاری بهره می‌برند که در آن نور به جای برخورد با فسفر از لایه‌های کوانتوم دات عبور می‌کند، کوانتوم دات‌ها ذرات بسیار ریز دو تا سه نانومتری هستند که با تابش نور روی آنها درخشندگی و روشنایی پیدا می‌کنند.

استفاده از این فناوری جدید در تلویزیون‌های سری ۲۰۱۶ SUHD سامسونگ باعث شده تصاویر در این تلویزیون‌ها از روشنایی و درخشندگی بیشتری برخوردار باشند، ضمن اینکه در این فناوری تعداد رنگ‌ها به بیش از یک میلیارد رنگ می‌رسد که در مقایسه با ۱۶ میلیون رنگ تلویزیون‌های معمولی طیف گسترده‌تری را نمایش می‌دهد.

برای تولید رنگ با استفاده از نانوکریستال‌ها از کادمیوم استفاده می‌شود که ماده‌ای سمی و خطرناک است. سامسونگ نیز از این نانو‌کریستال‌ها در تلویزیون‌های کوانتوم دات خود استفاده می‌کند که با فرمول ابتداعی کارشناسان ساموسنگ، عاری از هر گونه ماده سمی کادمیوم هستند؛ محققان بخش تحقیق و توسعه سامسونگ از ماده دیگری به‌ جای کادمیوم استفاده می‌کنند و ترکیب خاص و بی‌ضرری را جایگزین این ماده سمی کرده‌اند.

رشد زباله‌های الکترونیکی

هر سال تعداد بسیار زیادی از تلویزیون‌ها و مانیتورهای فرسوده به جمع زباله‌ها فرستاده می‌شوند، دستگاه‌هایی که در اغلب آنها موادی مانند جیوه و کادمیوم به کار رفته است، موادی بسیار خطرناک که در صورت راهیابی به آب‌های زیرزمینی و محیط زندگی انسان‌ها بیماری‌های پوستی و تنفسی را موجب می‌شوند.

بر اساس آمارها زباله‌های الکترونیکی حدود ۷۰ درصد زباله‌های سمی جهان را تشکیل می‌دهند. علاوه بر این، آمارها از رشد سه تا پنج درصدی زباله‌های الکترونیکی حکایت می‌کنند که در مقایسه با زباله‌های شهری از رشد بیشتری برخوردار است.

رشد گسترده زباله‌های الکترونیکی و نگرانی‌هایی که بابت صدمات غیرقابل بازگشت این زباله‌ها به محیط زیست وجود دارد، لزوم ساخت محصولات سبز و دوستدار محیط زیست را افزایش می‌دهد. این محصولات با مصرف پایین انرژی خود و حذف مواد خطرناکی مانند جیوه و کادمیوم در بدنه‌شان، به حفظ پاکی و سبزی محیط زیست کمک می‌کنند. همین موضوع موجب شده سامسونگ، پس از حذف جیوه از لامپ‌های LED، این بار ماده سمی کادمیوم را از تلویزیون‌های خود حذف کند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato