روایت رکورد شکنی مکلارنF1؛ سریعترین خودرو تولیدی قرن بیستم [تماشا کنید]

با نگاهی به تاریخ صنعت خودرو جهان مشخص است که پس از گذشت ۲۰ و خورده ای سال، از مک لارن F1 به عنوان سریعترین خودرو تنفس طبیعی دنیا یاد می شود.

به سال ۱۹۹۳ برمی گردیم، سومین نسخه آزمایشی از نمونه اولیه  F1، در پیست Nardo ایتالیا توانست به سرعت ۳۷۱ کیلومتر بر ساعت دست یابد. اما این پایان ماجرا نبود، ۵ سال بعد، مدل پنجم از نسخه آزمایشی به پیست آزمایشی Ehra-Lessien شرکت Volkswagen انتقال پیدا کرد.

در آن دوره زمانی تنها کسی که توانایی مهار این میزان قدرت و سرعت را داشت، برنده مسابقات استقامت Le Mans، آقای Andy Wallace از تیم BMW بود که از قضا سازنده موتور قدرتمند مکلارن F1 نیز محسوب می شد.

حالا مک لارن برای شکستن دوباره خود Andy Wallace را راهی پیست کرد. نسخه پنجم توانست به سرعت ۳۸۸ کیلومتر در ساعت برسد. مهندسین مک لارن به این نتیجه رسیدند که اگر مقداری دور موتور خودرو بالاتر برود، F1 می تواند سریعتر شتاب گیری کرده و در نتیجه به سرعت بالاتری دست پیدا کند.

دوباره Andy Wallace به پیست فراخوانده شد، اما این بار به درخواست مهندسین مک لارن و نه خود شرکت. قمار مهندسین بر سر بالابردن دور موتور جواب داد و این خودرو توانست به سرعت ۳۹۱ کیلومتر در ساعت دست یابد.

مهندسان به این نتیجه رسیدند که رسیدن به سرعتی بیشتر از ۳۹۱ کیلومتر با مکلارن f1 ممکن نیست، اما ۳۹۱ کیلومتر هم به اندازه کافی سریع بود.

هنگامی که با Andy Wallace در باره F1 مصاحبه کردند اینگونه بیان کرد که : به جرات می توانم بگویم که f1 بهترین خودرو ایست که تا به حال تولید شده است و حتی ممکن است شکست ناپذیر باشد.

به این نکته نیز باید اشاره کنیم که نتایج به دست آمده از میانگین یک رفت و برگشت برابر۳۸۶.۷ کیلومتر بر ساعت شد. تا به امروز مک لارن F1 هنوز سریعترین خودرو تنفس طبیعی دنیا را در اختیار دارد و بعد از گذشت این همه سال هیچ خودرو دیگری نتوانسته تا رکورد مکلارن F1 را بهبود ببخشد.

از طرفی این سرعت برای سال ۱۹۹۲ به خودی خود شگفت انگیز است و در ویدیو زیر می توانید ماجرای این رکورد شکنی جاویدان را مشاهده کنید، در واقع مکلارن F1 به سبب این رکورد شکنی سریعترین خودرو جاده ای جهان در قرن بیستم به حساب می آید و این لقب هیچ گاه از کنار نام این افسانه مهندسی پاک نخواهد شد.

البته این پایان کار مکلارن نیست و براساس اخبار غیر رسمی، مک لارن قرار است تا شایسته ای برای F1 را معرفی کند.

سال ۲۰۱۹ قرار است یک خودرو با سه صندلی توسط مک لارن معرفی شود. تنها نامی که از ان تا کنون منتشر شده BP23 است. این هایپر جی تی جدید نیز همانند F1 تنها ۱۰۶ عدد از این ساخته خواهد شد. حال باید تا ۲۰۱۹ صبر کرد و دید مک لارن چی در آستین خود پنهان کرده است.

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟