تکامل پشه ها جلوی پیشرفت راهکارهای ویرایش ژنوم را می گیرد

تکامل پشه ها جلوی پیشرفت راهکارهای ویرایش ژنوم را می گیرد

ویرایش ژن و ژنوم، یکی از بزرگ ترین دستاوردها و آرزوهای بشر در برهه کنونی است. اگرچه دانشمندان توانسته اند چنین مسئله ای را به وسیله مهندسی ژنتیک ممکن سازند اما هنوز کار به جایی نرسیده که بتوانیم بهره برداری عظیمی از آن داشته باشیم.

در حقیقت، حتی یک سری مشکلات بزرگ بر سر راه قرار دارند که اگر در بازه زمانی فعلی به آن ها رسیدگی نشود، مانع پیشرفت بیشتر این فرآیند خواهد شد. گزارشی که اخیرا ژورنال Nature انتشار داده نشان می دهد که پشه های تغییر یافته به شیوه ژن درایو از آزمایش ها سر بلند بیرون آمده اند اما طبیعت مثل یک آزمایشگاه محدود نیست.

متاسفانه، راه حل های ژن درمانی فقط روی یک محیط کوچک و محدود قابل انجام است در حالی که پشه ها و جانوران این چنینی در طبیعت با سرعت سرسام آوری در حال تغییر و تکامل هستند و تغییرات شان سبب می شود که راه حل ژن درایو روی آن ها بی اثر باشد.

البته این مسئله چندان پنهان هم نبود و اعتراف امروز دانشمندان یک باور پذیرفته شده است که نمی توان از طریق تکنیک های برش ژن نظیر کریسپر، بیماری های این چنینی که پشه ها عامل شیوعش هستند را از بین برد. سال گذشته همین ماجرا در مورد ویروس HIV که از طریق کریسپر اصلاح شده بود هم تکرار شد و پروژه شکست خورد.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato