عاداتی که باعث استرس، اضطراب و عدم موفقیت در قرن ۲۱ می شود را بشناسید

بر اساس تحقیقات انجمن روانشناسی آمریکا (APA) قرن بیست و یکمی ها بیشتر از هر نسل دیگر اضطراب دارند و نمی توانند از پس تنش های جامعه بربیایند. جالب توجه است که جوانان این صده نسبت به افراد مسن مضطرب تر هستند. گزارشات APA نشان می دهند 12% قرن بیست و یکمی ها از بیماری های ناشی از استرس رنج می برند.

استرس نه تنها بر سلامت بدن افراد اثر می گذارد بلکه بهره وری آنها را نیز کاهش می دهد. بر طبق تحقیقات آمریکایی ها دو عامل مخرب بهره وری دانشجویان، استرس و اضطراب است. دلایل آن نگرانی دانشجویان از پرداخت وام و موقعیت شغلی آینده شان است. در زیر به 8 عادتی که استرس افراد را بیشتر می کند اشاره می شود:

  1. بد خوابیدن

می توان گفت بیشترین عامل استرس زایی، بد خوابیدن است. کمبود خواب در بخش هایی از مغز که مربوط به نگرانی هستند به طور مستقیم اثر می گذارد. خوابیدن در ساعات متفاوتی از شب، وقت گذراندن پای لپ تاپ، تبلت و تلفن های همراه دلایلی هستند که باعث دیر خوابیدن می شوند.

در عوض:

به هنگام خواب اینترنت خود را قطع کرده و تلفن را دور از اتاق خواب نگه دارید و کنار تخت تان همیشه یک دفتر خاطرات یا یادداشت قرار دهید و افکاری که باعث مشغول شدن ذهن تان می شوند را در آن بنویسید و اگر کم تحرک هستید هر روز ورزش کنید تا بدن تان خسته شود.

  1. غذا نخوردن

مرتب غذا خوردن نه تنها در متابولیسم و تنظیم سطوح انسولین اثر می گذارد بلکه به تعادل ذهنی نیز کمک می کند.

کم آب خوردن، زیاد انتظار غذا را کشیدن یا نخوردن یک وعده ی غذایی می تواند منجر به عدم تعادل در سطح قند خون شده و متعاقبا گیجی، سردرگمی، لرز و اضطراب را به دنبال داشته باشد. زیرا غذا و آب نیاز های ذاتی بدن هستند.

در عوض:

همه ی وعده های غذایی تان را بخورید. همیشه آجیل به همراه خود داشته باشید. یک بطری آب را در طول روز جرعه به جرعه بنوشید. قبل از خواب و بعد از بیداری یک لیوان آب بنوشید.

  1. قهوه نوشیدن

قهوه نوشیدن در هوشیاری و متمرکز شدن در کارهای کوتاه مدت کمک می کند اما ممکن است باعث عصبانی کردن و تحریک پذیری بیشتر فرد نیز شود مخصوصا اگر قبل از نوشیدن آن مضطرب  بوده باشد. همچنین چون آب بدن را کم می کند استرس را بیشتر می کند.

در عوض:

اگر مدام با نوشیدن قهوه یا چای سیاه کافئین وارد بدن تان می کنید، با کاهش دادن آن به یک فنجان در روز شروع کرده تا اینکه کاملا آن را فراموش کنید.

  1. نشستن

نشستن با علائم استرس زا رابطه ی مستقیمی دارد. هر چه بیشتر بنشینید اضطراب و استرس تان بیشتر می شود.

در عوض:

اگر شما پشت میزی هستید، هر 90 دقیقه یک بار بلند شده و راه بروید و نرمش کنید.

  1. تلفن

دانش آموزان به طور میانگین 9 ساعت در روز وقت خود را صرف موبایل شان می کنند. البته اثر تکنولوژی بر زندگی را نمی توان نادیده گرفت اما حضور بیش از حد آن باعث افزایش استرس می شود. رسانه های اجتماعی نیز باعث افزایش افسردگی می شوند.

در عوض:

هرگز از تلفن همراه به عنوان سرگرمی استفاده نکنید. سعی کنید از بازی های گروهی خانوادگی استفاده کرده و یا اگر بیرون از منزل هستید، همیشه کتاب مفید کوچکی را به همراه داشته باشید.

  1. زمان پایان نداشتن

قرن بیست و یکمی ها کار را به مکان منحصر نمی کنند بلکه بعد از ساعات کاری نیز همچنان به کار کردن می پردازند. از این رو حتی کار را به منزل می آورند.

در عوض:

برای تحت تاثیر قرار دادن مدیر یا رسیدن به آرزوها لازم نیست سلامت روحی و جسمی تان را به خطر بیاندازید. پس کار را در ساعتی از شب باید تعطیل کنید.

  1. استراحت نکردن

برخی بر این تصورند که فیلم دیدن قبل از خواب می تواند به زودتر خوابیدن شان کمک کند درحالیکه نتیجه ی تحقیقات برعکس این تصور است. افرادی که قبل ازخواب فیلم می بینند مضطرب تر از کسانی هستند که نمی بینند.

در عوض:

وقتی کارتان تمام می شود سعی کنید کمتر از تلویزیون استفاده کنید. به جای آن به پیاده روی رفته یا خاطرات تان را بنویسید یا به یکی از افرادی که از صحبت با او لذت می برید زنگ بزنید.

  1. وقت گذراندن با افراد مضطرب

در مورد انتخاب دوستان تان وسواس و دقت به خرج دهید. ممکن است با کسی رابطه برقرار کنید که انرژی منفی او سطح اضطراب تان را بیشتر کند.

در عوض:

بعد از وقت گذراندن با کسی ببینید حال تان خوب است یا خیر. اگر حس خوبی بعد از آن به شما دست نداد، سریع تر رابطه ی خود را با آن دوست قطع کنید.

استرس می تواند باعث مبتلا شدن به بیماری های قلبی، میگرن، مشکلات مزمن تنفسی و گوارشی شود. خوشبختانه عادت ها را می توان یکی یکی تغییر داد. از همین حالا دست به کار شوید و برای موفق شدن به سخنان افراد موفق گوش دهید و آنها را عملی کنید.

مطالب مرتبط

۷ راه برای افزایش اعتماد به نفس در مصاحبه استخدامی

پیدا کردن شغل آنقدر سخت شده که مصاحبه استخدامی برای هر کس می‌تواند دلهره‌آور باشد. این استرس اگر در حد معقول باشد به نفع افراد تمام می‌شود اما اغلب اوقات به حدی می‌رسد که ورق برگشته و مصاحبه به یک شکست تمام عیار بدل می‌شود. اگر تصور حضور در مصاحبه استخدامی ضربان قلب شما را... ادامه مطلب

سه گام ضروری برای نه گفتن در محیط کار که باید یاد بگیرید

اگر تاکنون در شرایطی قرار گرفته‌اید که بر خلاف میل باطنی خود به کسی جواب مثبت داده باشید، احتمالا با خود فکر می‌کنید که چطور یاد بگیرم که «نه» بگویم بی آنکه آدم رک و بی‌ادبی جلوه کنیم. در این مقاله سعی شده در ۳ حرکت به شما آموزش نه گفتن داده شود.بعضا برای هر... ادامه مطلب

برای بهبود کار و زندگی از این ۴ مدل آشفتگی ذهنی دوری کنید

این روزها در عصر اطلاعات به سر می بریم که علی رغم مزایای فراوان، خالی از ایراد هم نیست. کافی است موبایلتان را بردارید تا در معرض حجم عظیمی از اطلاعات و داده ها قرار گیرید که بخش زیادی از آن دردی از شما دوا نمی کنند. اگر بخش مفید داده ها را سیگنال در... ادامه مطلب

به بهانه هفته جهانی آگاهی از استرس؛ راهکارهای موثر برای مقابله با استرس

استرس زمانی شکل می گیرد که افراد باور داشته باشند تقاضاهای ناشی از محیط بیرون فراتر از ظرفیت آنهاست. براساس پژوهشی که توسط پلتفرم مدیریت کار Wrike روی ۱۶۰۰ کارگر در آمریکا و انگلستان انجام گرفت تقریبا یک سوم از کارگران معتقدند که سطح استرس مرتبط با کارشان به شدت بالاست و ۹۴ درصد از... ادامه مطلب

۷ راهکار ثابت شده برای کنترل استرس و تبدیل آن به انگیزه

اگر شخصی همواره استرس داشته باشد، ذهنیت منفی بر ذهن او غالب می‌شود و همیشه احساس خستگی فیزیکی یا ذهنی می‌کند. در این صورت فرد تصور می‌کند که در شرایط محیطی نامطلوبی گیر افتاده و قدرت این را ندارد تا مشکلات را حل کند. چه بخواهیم و نخواهیم این مسئله جزئی از زندگیست و باید... ادامه مطلب

بهترین راهکار محققان برای مقابله با استرس چیست؟

زمانی که استرس کاری به شما فشار می‌آورد، چگونه با آن کنار می‌آیید؟ آیا سعی می‌کنید سخت‌تر کار کنید و آن مرحله را پشت سر بگذارید؟ یا به خود استراحت می‌دهید و ذهنتان را دوباره شارژ می‌کنید؟ اخیراً محققان متوجه شده اند برای مقابله با استرس راه سومی وجود دارد که می تواند گزینه‌ی بسیار... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟