همه چیز درباره آیفون 13
امنیت سایبری در دولت ترامپ؛ اطلاعات WHOIS سخنگوی کاخ سفید خصوصی نبود

امنیت سایبری در دولت ترامپ؛ اطلاعات WHOIS سخنگوی کاخ سفید خصوصی نبود

«شان اسپایسر» (Sean Spicer) دبیر مطبوعاتی جدید کاخ سفید است و او نیز طبیعتاً مانند سایر جمهوری خواهان در دوره پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، «هیلاری کلینتون» را به استفاده از سرورهای ایمیل خصوصی متهم کرد. حال جالب اینجاست که امروز وب سایت Mashable گزارش می دهد اطلاعات WHOIS آقای اسپایسر به حالت خصوصی در نیامده و هر کسی با یک جستجوی ساده قادر به دریافت آنها بوده است.

Mashable در گزارش خود می نویسد که آقای اسپایسر می توانست با پرداخت هزینه ای ۷.۹۹ دلاری به شکل سالانه، اطلاعات ثبت دامنه اش را به صورت مخفی درآورد اما این کار را انجام نداده و مشخصاتی نظیر آدرس خانه، شماره موبایل شخصی، و ایمیل یاهو به سادگی با یک جستجو در دسترس بوده اند.

منبع یاد شده خاطر نشان می کند که شان اسپایسر اقدام به ثبت چندین دامنه کرده است که برخی از آنها مرتبط با فعالیت های سیاسی بوده اند.

نکته ای که باید به آن اشاره کرد، استفاده از ایمیل یاهو در سال های اخیر بوده. نخستین وب سایتی که اسپایسر ثبت کرده، به سال ۲۰۰۹ بر می گردد که برای آن هم از ایمیل یاهو استفاده شده، و البته می دانید که امنیت سرویس ایمیل یاهو در چه حد بوده و خود یاهو در ماه های اخیر هک شدن اطلاعات کاربرانش را تایید نموده است.

شاید در نگاه اول در دسترس بودن اینچنینی اطلاعات، برای کاربران عادی چندان مهم یا خطرناک به نظر نرسد اما هکرها با در دست داشتن چنین اطلاعاتی به سادگی می توانند هدف خود را یافته و برای از بین بردن حریم خصوصی و کسب اطلاعات حساس اقدام کنند.

Mashable سپس می نویسد که با شماره موبایلی که در میان اطلاعات WHOIS بوده تماس حاصل کرده: «به این شماره زنگ زدیم. بار اول مستقیماً به پیام گیر صوتی منتقل شد. اسپایسر خودش را معرفی می کرد و آدرس یک ایمیل را می داد که به حذب جمهوری خواه مرتبط بود. پیام ابتدایی پیغام گیر صوتی دقیقاً صدای خود اسپایسر بود. سپس برایش پیامک فرستادیم و به او اطلاع دادیم که شماره موبایلت را یافته ایم،‌ اما دبیر مطبوعاتی کاخ سفید هنوز پاسخی به پیامک یا تماس ما نداده است.»

منبع مذکور خبر می دهد که وب سایت اسپایسر اکنون کاملاً از اینترنت پاک شده. این پایگاه اینترنتی پیش از این با آدرس «SeanSpicer.com» در دسترس بود و در اصل حالت یک وبلاگ ساده را داشته و در روزهای اخیر پاک شده است. پس از دریافت سمت دبیر مطبوعاتی دولت جدید، اسپایسر یا یکی از مشاوران دولتی به این نتیجه می رسند که وجود داشتن وبلاگی قدیمی پر از ایده های مختلف، احتمالاً چندان جالب نیست. هرچند با استفاده از گوگل کش هنوز هم می توان این وبلاگ را مشاهده کرد. به هر حال اینترنت هیچ چیز را فراموش نمی کند.

 

جالب تر اینکه حدود دو هفته قبل، آقای اسپایسر دو بار عباراتی عجیب را توییت کرد و بر اساس نتیجه گیری خبرگزاری های آمریکایی، مشخص شد که او در واقع در حال توییت کردن پسورد توییتر خود بوده است!

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato