گارتنر گزارش می دهد؛ با ناکامی نوت 7، اپل بیشترین سهم را از بازار موبایل به دست آورد

گارتنر گزارش می دهد؛ با ناکامی نوت 7، اپل بیشترین سهم را از بازار موبایل به دست آورد

ماه گذشته میلادی بود که اپل خبر از دستیابی به رکورد بیشترین درآمد طی یک سه ماهه و کسب ۷۸.۴ میلیارد دلار به لطف فروش ۷۸.۳ میلیون واحدی آیفون در سه ماهه پایانی ۲۰۱۶ داد. فروش موبایل های اپل طی فصل پایانی ۲۰۱۶ بسیار بالا بود و توانست رکورد ۷۴.۸ میلیون واحدی پیشین، که در همین بازه زمانی طی سال ۲۰۱۵ به دست آمده بود را جا به جا کند.

حالا موسسه آماری گارتنر عقیده دارد عملکرد اپل به قدری خوب بوده که توانسته به برترین فروشنده موبایل های هوشمند در سه ماهه حیاتی چهارم تبدیل شود. در مجموع، اپل ۱۷.۹ درصد از سهم بازار جهانی را به خود اختصاص داده که حکایت از رشدی ۲.۲ درصدی نسبت به همین بازه زمانی در سال ۲۰۱۵ میلادی دارد.

همانطور که می توان انتظار داشت، سامسونگ با فاصله ای کم، موفق به فروش ۷۶.۸ میلیون دستگاه شده و سهمی ۱۷.۸ درصدی از بازار را به دست آورده؛ این در حالی است که سهم کره ای ها از بازار طی سه ماهه پایانی ۲۰۱۵ به ۲۰.۷ درصد می رسید. البته مشخصاً سرنوشت شوم موبایل گلکسی نوت ۷، در این امر بی تاثیر نبوده و در صورت عدم جمع آوری این پرچمدار از بازار، سامسونگ می توانست رتبه نخست فروش سال گذشته خود را کماکان حفظ کند.

اما اپل تنها شرکتی نبوده که از اشتباه سامسونگ، بیشترین نفع را برده؛ چرا که کمپانی های چینی نظیر هوآوی، اوپو و BBK با افزایش سهم خود از بازار موبایل های هوشمند، به ترتیب در جایگاه سوم تا پنجم قرار گرفته اند و در مجموع، سهمی ۲۱.۳ درصدی از بازار به دست آورده اند.

گارتنر می گوید که در مجموع، طی این سه ماهه، نزدیک به ۴۳۲ میلیون موبایل هوشمند خریداری شد که رشدی ۷ درصدی نسبت به ۲۰۱۵ را نشان می دهد. آمار فروش موبایل های هوشمند در سال کامل ۲۰۱۶ نیز به ۱.۵ میلیارد واحد می رسد که باز هم نشان دهنده رشدی ۵ درصدی در قیاس با سال ۲۰۱۵ است.

آمار گارتنر در زمینه سهم سیستم های عامل در بازار نشان می دهند که اندروید و iOS کماکان با رشد مواجه می شوند. سیستم عامل گوگل روی ۸۱.۷ درصد از موبایل های فروخته شده در سه ماهه چهارم نصب شده و از آن جایی که تنها موبایل های آیفون قادر به اجرای iOS هستند، این سیستم عامل سهمی مشابه با سهم آیفون از بازار را در اختیار دارد. گذشته از سهم ۰.۳ درصدی ویندوز، سهم بلک بری هم با فروش ۲۰۸ هزار واحد، به ۰.۰ درصد رسیده است.

نظرات ۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato