ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

دومین ربات ژاپنی ها هم داخل رآکتور نیروگاه هسته ای فوکوشیما زمین گیر شد

هفته قبل مطلع شدید که ربات ژاپنی پس از ورود به یکی از رآکتورهای نیروگاه اتمی فوکوشیما به خاطر شدت تشعشعات از کار افتاد. حال همین وضعیت برای دومین ربات شرکت برق توکیو (TEPCO) رخ ...

حمید مقدسی
نوشته شده توسط حمید مقدسی | ۱ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۴:۰۰

هفته قبل مطلع شدید که ربات ژاپنی پس از ورود به یکی از رآکتورهای نیروگاه اتمی فوکوشیما به خاطر شدت تشعشعات از کار افتاد. حال همین وضعیت برای دومین ربات شرکت برق توکیو (TEPCO) رخ داده.

این ربات که برای ارزیابی رآکتور واحد دوم فوکوشیما وارد آن شده بود، نتوانست مأموریت خود را به پایان برساند. جالب اینکه نخستین ربات «اسکورپیون» پس از اختلال در عملکرد دوربین اصلی از داخل رآکتور بیرون کشیده شد، اما ربات دوم پس از حدود دو ساعت قرار گرفتن در معرض تشعشعات فوق العاده قوی، به طور کامل از مدار خارج شد.

مقامات کمپانی ژاپنی می گویند تخریب تسمه محرک سمت چپ باعث شد تا دیگر کاری از دست آنها بر نیاید، و مجبور شدند ربات را داخل رآکتور رها کنند.

این ربات ها توسط شرکت توشیبا و به طور اختصاصی برای بررسی وضعیت واحد دوم نیروگاه هسته ای فوکوشیما طراحی شده، تا بتوانند محل نشت سوخت اورانیوم را بیابند. در صورتی که موقعیت یابی با موفقیت انجام شود، شرکت TEPCO می تواند برنامه ای دقیق و ایمن را برای پاکسازی کل منطقه به اجرا درآورد.

البته مدیران پروژه هنوز نمی دانند تسمه محرک این ربات به خاطر شدت تشعشعات از کار افتاده یا آوار تخریب نیروگاه پس از زلزله و سونامی شدید سال 2011 این مشکل را به وجود آورده. به هر حال این مأموریت بی نتیجه نبوده و اطلاعاتی در مورد وضعیت داخل رآکتور به دست آمده است.

گفتنیست حتی اطلاعات جزئی نیز می تواند به TEPCO کمک کند و این شرکت با وجود شکست هر دو مأموریت اکتشافی باز هم به زمان بندی اصلی خود پایبند است. تابستان سال آینده آنها طرح نهایی برای پاکسازی را ارائه می کنند و عملیات اصلی پاکسازی و بیرون آوردن سوخت رادیواکتیو از سال 2021 آغاز خواهد شد.

لازم به ذکر است طی هفته های آتی، ژاپنی ها قصد دارند ربات زیردریایی کوچکی را به داخل رآکتور واحد 1 نیروگاه هسته ای فوکوشیما ارسال کنند، و امیدوارند این دستگاه سرنوشت بهتری در مقایسه با دو ربات اسکورپیون داشته باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Solitude
    Solitude | ۱ اسفند ۱۳۹۵

    این نشد یکی دیگ میتونن میسازن...!

مطالب پیشنهادی