ادغام مغز با هوش مصنوعی؛ ایلان ماسک و تأسیس یک شرکت جدید برای توسعه «نورالینک»

ادغام مغز با هوش مصنوعی؛ ایلان ماسک و تأسیس یک شرکت جدید برای توسعه «نورالینک»

ایلان ماسک میلیاردر معروف قصد دارد کمپانی جدیدی را تأسیس کند و آن را در کنار دیگر شرکت های زیر نظر خود مدیریت کند. براساس گزارشی که در وال استریت ژورنال به انتشار رسیده، ایلان ماسک این بار پروژه بزرگ دیگری در سر داشته و در نظر دارد تا فناوری نوینی را برای تعامل و ارتباط بین مغز انسان و کامپیوتر توسعه دهد و به بشریت کمک کند که با پیشرفت های صورت گرفته در حوزه هوش مصنوعی، همگام شود.

گفتنی است سال گذشته ماسک طی «کُد کنفرانس» چشم اندازی از «بند عصبی» (neural lace) را ارائه داد که از طریق عمل جراحی به مغز انسان متصل شده و به کاربر امکان تعامل با کامپیوتر بدون نیاز به ابزارهای مرسوم نظیر ماوس و کیبرد را خواهد داد. سپس این میلیاردر اقدام به انتشار توییت های کرد که به پیشرفت در پروژه مذکور اشاره داشت.

حال به لطف اطلاعات منتشر شده در گزارش وال استریت ژورنال می دانیم که «نورالینک» (Neuralink) در ابتدا قرار نیست که روی ارتقای قدرت ذهنی معمول افراد متمرکز شود بلکه پیش بینی می شود که از آن در بررسی و مطالعه ارتباطات مغز با بیماری های مزمن و خطرناک کمک گرفته شود.

از همین رو انتظار می رود فناوری مورد بحث بتواند در مطالعه و درمان بیماری هایی نظیر صرع و یا اختلالات شدید افسردگی به یاری پزشکان آید و نقطه شروعی برای استفاده از فناوری های توسعه یافته توسط کمپانی تازه بوده تا بتواند به هدف های طولانی مدت خود برای تقویت مغز انسان دست یابد.

ناگفته نماند ممکن است در نگاه اول ایده معرفی شده کمی دور از دسترس به نظر برسد اما این خاصیت پروژه های کلید خورده توسط ایلان ماسک بوده و هر دو کمپانی اسپیس ایکس و تسلا نیز به همین شکل کار خود را آغاز کرده اند. او پیشرفت انجام گرفته در حوزه هوش مصنوعی را به شکل یک تهدید جدی برای بشر می بیند و بنابراین به دنبال راه حل هایی بالقوه برای مشکل مذکور است.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato