فناوری تازه اینتل و کمک به افزایش سرعت کامپیوترهای مبتنی بر هارد دیسک

اینتل که دیگر از تصاحب بخش عمده ای از بازار موبایل ناامید شده سعی می کند با تمرکز روی حوزه هایی که تخصص بیشتری در آن دارد، به موفقیت های خود ادامه دهد. در همین راستا غول چیپ سازی اخیراً از ماژول Optane Memory پرده برداشته که برای بالا بردن سرعت کامپیوترهای رومیزی طراحی شده است.

ماژول مورد اشاره در اصل درایو کشی است که تنها 16 یا 32 گیگابایت فضا برای ذخیره سازی داشته اما با توجه به تأخیر بسیار کم آن (کمتر از ده میکرو ثانیه) می تواند سرعت پی سی را به طور چشمگیری افزایش دهد. این موضوع در کامپیوترهای شخصی دارای هارد دیسک به وضوح مشاهده خواهد شد زیرا اینتل ادعا می کند که کاربر در سیستم های مذکور با افزایش 28 درصدی راندمان کلی و ذخیره سازی اطلاعات 14 مرتبه سریعتر مواجه خواهد شد.

علاوه بر آن غول سازنده چیپ عنوان کرده نرم افزارهایی نظیر کروم می بایست 5 تا 6 برابر سریع تر اجرا شوند. همچنین دور از انتظار نیست که اینتل در مورد ارتقای تجربه گیمرها نیز سخن گفته و اذعان داشته که ماژول معرفی شده می تواند سرعت اجرا شدن بازی ها را تا 67 درصد و بارگذاری مراحل بعدی را تا 65 درصد بهبود دهد.

گفتنی است اینتل ماژول Optane Memory را تنها برای کش اطلاعات طراحی کرده و برای این کار از فناوری Rapid Storage Technology بهره برده است. همچنین می بایست اشاره کرد ماژول مورد اشاره تنها از ویندوز 10 64 بیتی پشتیبانی می کند و علاوه بر آن به یک مادربورد کیبی لیک سری 200 و مسلماً پردازنده کیبی لیک نیز احتیاج است.

ناگفته نماند Optane Memory مناسب کسانی است که خواستار تجربه سیستم عاملی با سرعت بیشتر و فضای ذخیره سازی بسیار ارزان قیمت تر HDD در مقابل SSD هستند. ماژول های مورد بحث با قیمت های 44 دلار برای نسخه 16 گیگ و 77 دلار برای نسخه 32 گیگ و در تاریخ چهارم اردیبهشت ماه روانه بازار خواهند شد.

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟