نخستین انتقال موفقیت آمیز سلول های بنیادی از بدن فرد سالم به بیمار

نخستین انتقال موفقیت آمیز سلول های بنیادی از بدن فرد سالم به بیمار

تصور انتقال سلول های بنیادی از بدن یک شخص سالم به بیمار هم اکنون به واقعیت بدل شده است. بر اساس گزارش هایی که اخیراً منتشر شده یک مرد ژاپنی مبتلا به «تباهی لکه زرد» نخستین سلول های بنیادی را از اهداکننده ای دیگر دریافت کرده است.

گفتنی است برای این کار پزشکان سلول های پوست اهدا کننده را ابتدا به سلول های بنیادی پرتوان القایی تبدیل کرده تا در نهایت به سلول های شبکیه بدل شوند. چنانچه تمام اتفاقات مطابق با برنامه ریزی های انجام شده پیش رود می توان انتظار داشت که این سلول های تازه جلوی پیشرفت و تباهی لکه زرد را گرفته و بینایی باقیمانده بیمار را حفظ می کند.

انقال سلول های بنیادی از بدن فرد سالم می تواند به درمان سریع تر بیماران منجر شود

لازم به ذکر است این نخستین بار نیست که سلول های بنیادی در انسان مورد استفاده قرار می گیرند. پیشتر در سال ۲۰۱۴ نیز یک درمان دیگر «تباهی لکه زرد» به ثبت رسیده اما نکته قابل توجه این است که در آن از سلول های پوست خود بیمار برای درمانش بهره گرفته شده بود اما چنانچه روش مورد اشاره در طولانی مدت نیز با موفقیت همراه باشد، می توان امیدوار بود که در آینده دری برای برداشت سلول ها از افراد سالم تر باز خواهد شود.

ناگفته نماند هم اکنون نیز برنامه ریزی هایی برای استفاده از این روش به صورت همه گیر انجام گرفته و به عنوان مثال «شینیا یامانکا» محقق ژاپنی یک بانک سلول های بنیادی را توسعه داده که در آینده می تواند به درمان سریع تر بیماران کمک کند.

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato