ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

اسرار مگوی اپل روی دایره؛ مک پرو در مسیر تحول قرار گرفت

در بازه زمانی تقریبا 35 ساله ای که از معرفی مکینتاش می گذرد، اپل سیاست پنهان کاری را در رابطه با فعالیت هایش در پیش گرفت. حجاب پنهان کاری مشهوری که از آن حرف می ...

Maryam Mousavi
نوشته شده توسط Maryam Mousavi | ۱۶ فروردین ۱۳۹۶ | ۲۲:۰۰

در بازه زمانی تقریبا 35 ساله ای که از معرفی مکینتاش می گذرد، اپل سیاست پنهان کاری را در رابطه با فعالیت هایش در پیش گرفت. حجاب پنهان کاری مشهوری که از آن حرف می زنیم نخستین بار در سال 1984 میلادی و همزمان با رونمایی اولین کامپیوتر دسکتاپی مکینتاش روی اپل افتاد و از آن زمان تا کنون به ندرت کنار زده شد.

محصولاتی نظیر مک، آی مک، مک پرو، آیفون، آیپد و بسیاری دیگر همگی زمانی از راه می رسند که تمام کارها انجام شده و اپل آماده است آنها را به بازار عرضه نماید و جالب است بدانید هر شایعه ای هم به راه بیافتد، اپل به هیچکدامشان واکنش نشان نمی دهد.

اما اخیرا شرایط اندکی دستخوش تغییر شده و اهالی کوپرتینو به حرف آماده اند. مدیران اپل در رابطه با محصولی لب به سخن گشوده اند که همه این پنهان کاری ها از آن نشات گرفت و حالا که 35 سال از تولدش می گذرد باز هم به این شرکت و میلیون ها کاربرش نزدیک است: بله، حرف از مک یا اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم مک پرو دسکتاپ و آیمک در میان است.

فیل شیلر معاون ارشد بازاریابی جهانی اپل در این باره گفت: جلسه گذاشتن به این شیوه ابدا عادی نیست چراکه بین معرفی دو محصول رخ می دهد. امروز هیچ پرده سیاه رنگی وجود ندارد که از روی محصولی کنار زده شود، هرچند علت جمع شدن ما در اینجا این نیست.

اپل دست به اقدامی غیرقابل باور زد

ماجرا از این قرار است که اپل به جای برگزاری یک رویداد خاص که معمولا برای رونمایی از محصول جدید خود ترتیب می دهد، دورهمی کوچکی را برای خبرنگاران حوزه فناوری در کوپرتینو تشکیل داده که با حضور شیلر، کریگ فدریگی (معاون ارشد مهندسی نرم افزار اپل) و جان ترنس معاون مهندسی سخت افزار این شرکت برگزار گردید.

در این جلسه که حدودا دو ساعت به طول انجامید، مهره های کلیدی شرکت کالیفرنیایی به تبیین بخش هایی مهم از نقشه راه شرکت برای مک پرداختند و عجیب آنکه گزیده ای ارائه نمودند از آنچه در این 35 سال انجام شده بود و آنچه مورد غفلت قرار گرفته بود.

فیل شیلر و کریگ فدریگی از مدیران اپل در جلسه با خبرنگاران

شیلر سعی می کرد رویکردی محتاطانه را در صحبت هایش داشته باشد و بیشتر با کنایه صحبت می کرد زیرا اتاقی هم که جلسه در آن برگزار می شد پر بود از دستگاه های کنترل عددی و ماشین کاری تخلیه الکتریکی که البته همگی شان در بخش توسعه مک از فعالیت باز ایستاده بودند و حتی با پارچه هایی پوشیده شده بودند تا از چشمان تیزبین خبرنگاران دور بمانند.

همین پنهان کاری این فرضیه را در ذهن حاضران جلسه به وجود آورد که احتمالا دستگاه های موجود در اتاق در حال بهینه سازی طرح های جدید در خانواده مک هستند و چه بسا پای مک پرو جدید و نمایشگر تازه و حتی یک آیمک متفاوت در میان باشد.

شیلر که یک شلوار جین و پیراهن خاکستری با سردوشی های مسطح بر تن داشت بالاخره شروع به ارائه اطلاعات تازه کرد و اظهار داشت که اپل در نظر دارد خانواده مک پروها را به کلی مورد بازنگری قرار دهد.

متاسفانه اما او برای اثبات گفته هایش چیزی را در جلسه به همراه نیاورده بود و خبرنگاران هم بعد از آنکه چشمی در اتاق گرداندند و تغییری در وضعیت پارچه های سیاه رنگ روی سیستم ها مشاهده نکردند به این مساله پی بردند. پارچه ها به همان وضعیت قبلی بودند و ابدا از جایشان تکان نخورده بودند.

بعد از آنکه بر همه محرز شد زیر آن پارچه های سیاه یا حتی میز کنفرانس هیچ محصول تازه ای پنهان نشده و شیلر قصد رونمایی از چیزی را ندارد، شوک خفیفی به حاضران در سالن وارد شد.

اپل در نظر دارد خانواده مک پروها را به کلی مورد بازنگری قرار دهد

بله! اپل دست به اقدامی می زد که تا بحال از آن سر نزده بود (دست کم بدون نمایش یک کالای فیزیکی): این شرکت برای اولین بار در تاریخ فعالیتش از برنامه های خود برای محصولات آتی اش سخن گفت البته نه با فاصله چند ساعت، چند روز و یا چند هفته بلکه با اختلاف چندین ماه.

و تمام اینها صرفا به خاطر مشتریان انجام می شد.

تقریبا چهار سال قبل، اپل از مک پرو استوانه ای خود رونمایی کرد. این گجت ابدا شباهتی به نسخه های قبلی اش نداشت و هیچیک از کامپیوترهای دسکتاپی روی این کره خاکی را در نظرها تداعی نمی کرد. درست در زیر بدنه آلومینیومی و قابل حرکت مک پرو یک مثلث بی مانند قرار داشت که شامل پردازنده گرافیکی دوگانه، CPU قدرتمند زنون و نوعی طراحی حرارتی می شد که به شکلی بدون نقص حرارت را مدیریت می کرد و باعث می شد کمترین میزان نویز در زمان عملکرد آن ایجاد شود.

این گجت اما در عین تحسین بر انگیز بودنش، بسیاری از هواداران قدیمی مک پرو را دلسرد کرد.

فدریگی هم این مساله را قبول دارد و در تایید آن اظهار داشت: هدفمان این بود که مک پرو، همان نسخه ای که معرفی کرده ایم، محصولی جسورانه و متفاوت باشد که متاسفانه مورد توجه برخی از افرادی که هدفمان بودند قرار نگرفت.

جان ترنس در میزگردی که برای صحبت با خبرنگاران ترتیب داده شده بود

طبق گفته های ترنس که اغلب کسب و کارهای مرتبط با کامپیوتر اپل را مدیریت می کند، مشکلات مربوط به مک پرو دو رو داشتند. قرار بود این گجت محصولی مناسب برای همه کاربران حرفه ای باشد که در طیف وسیعی از حوزه های کامپیوتری و هنری فعالیت می کردند (عکس، ویدیو، موزیک، علوم، توسعه و کد نویسی) اما پیکره بندی های مرسومی که به برخی نگرانی ها و نیازها در بازار محصولات حرفه ای پاسخ می دهند، با آن غیر ممکن بود.

فدریگی که چهره آشنای کنفرانس توسعه دهندگان اپل به شمار می رود و لباس آبی رنگی بر تن داشت با شوخی در این باره گفت: ما خود را درون حصار پایین نگه داشتن حرارت محصور کرده بودیم.

«ما خود را درون حصار پایین نگه داشتن حرارت محصور کرده بودیم»

اپل تقریبا برای مدت چهار سال در این حصار به سر برد و در این بازه کمترین اطلاعات را در خصوص مک پرو و برنامه هایش در اختیار بازار قرار داد. بخشی از مشکل به رشد آیمک مربوط می شد. فدریگی در صحبت هایش خاطرنشان کرد که بسیاری از کاربران اصلاحا «پرو» به استفاده از آل این وان قدرتمند اپل روی آورده بودند و مرتبا نیز تعدادشان در حال بیشتر شدن بود.

فدریگی در ادامه گفت: آیمکی که در نظر داشتیم از آن به عنوان مسیری برای بیشتر کردن کاربران مک پرو استفاده نماییم، مورد توجه خیلی ها قرار گرفت.

همین موفقیت آیمک باعث شد Pro (که تنها درصد یک رقمی از کل بازار مک را می ساخت) به حاشیه رانده شود. فدریگی در ادامه گفت: ما در واقع با هیچ اجباری برای بهبود کار روبرو نبودیم و اپل وقتی تشخیص داد به خوبی پاسخگوی بازار کاربران آن نبوده، که دیگر دیر شده بود.

مک پرو 2013

اگر از بیرون به شرایط نگاه کنید در خواهید یافت که چرا اپل تمرکز و توجه صد درصدی و حتی پنجاه درصدی خود را به کسب و کار مک اختصاص نمی دهد. این تجارت که برای سال ها روندی نزولی داشته و در بهترین حالت تغییری در آن ایجاد نشده تنها کسری از درآمدهای شرکت کالیفرنیایی از محل فروش آیفون را تشکیل می دهد.

برای آنکه درک بهتری از آمار و ارقام داشته باشید باید بگوییم که این کمپانی در سه ماهه نخست امسال بالغ بر 78 میلیون آیفون را به فروش رساند و در همین بازه تنها 5.4 میلیون دستگاه مک آن از سوی مشتریان خریداری شد (مجموعا دسکتاپ و لپ تاپ). از طرفی طبق اعلام اپل، محصولات دسکتاپی این شرکت شامل مک پرو و آیمک تنها 20 درصد از اقلام فروخته شده از خانواده مک را تشکیل می دهند.

این در حالی است که شیلر مرتبا کسب و کار مک اپل را قدرتمند می خواند و اعتقاد داشت که با جمعیت صد میلیون نفری کاربرانش صنعت پی سی دنیا را با سرعت پشت سر می گذارد؛ این کسب و کار آنقدر عظیم است که به تنهایی می تواند در لیست پانصدگانه پرسودترین شرکت های نشریه فورچون جای بگیرد.

حالا اما اپل آماده است تا کسب و کار مک پرو خود را از نو مورد ارزیابی قرار داده و به نحوی آن را بازسازی کند. البته تیمی که در نشست خبری اخیر شرکت کرده بود، اطلاعات اندکی را در مورد مک پرو آتی ارائه کرد (مثلا اینکه می دانیم محصول آتی برای شمار بیشتری از کاربران حرفه ای ساخته شده و قابلیت پیکره بندی دارد)، اما روشن است که شرکت کالیفرنیایی ابدا قصد ایجاد تغییر و تحول اساسی در طراحی این محصول ندارد. در مورد نمایشگر آن نیز باید بگوییم که به احتمال خیلی زیاد برند اپل را خواهد داشت نه ال جی.

نمایی از محل برگزاری میزگرد که به آزمایشگاه تحقق محصول اپل شهرت دارد

شیلر در ادامه صحبت هایش گفت: با در نظر داشتن نسل کنونی مک پرو، که برای برخی از مشتریان خوشایند است و برای برخی دیگر خیر، یک مساله کاملا روشن است؛ آن اینکه تیم سازنده محصول تلاش می کنند کالایی کاملا متفاوت را ارائه دهند و ما نیز همواره آنها را تشویق می کنیم هر محصولی که ارائه میدهند به خوشحال کردن کاربران بیاندیشند و در نظر داشته باشند که باید همیشه متمایز باشند. در واقع مک همواره اینطور بوده. محصولات این خانواده همواره سعی داشته اند اینطور به مخاطب القا کنند که سازنده دیدگاهی خارج از چهارچوب متعارف و مرسوم دارد و قصدش از تولید آن صرفا حضور در بازار سخت افزار نیست.

با در نظر داشتن آنچه گفته شد، اپل مدتی است که تلاش دارد به خواسته های کاربران این محصول خود گوش دهد و حرف دل آنها که از مک پرو استفاده می کنند و آنها که از خریدش امتناع کرده اند را بشنود. اپل همچنین فوروم های اینترنتی را هم تحت نظر گرفته تا از نزدیک با دیدگاه های کاربران مک آشنا شود (کاربرانی که تصور می کنند به نحوی مورد بی مهری این شرکت قرار گرفته اند و به آنها توجهی نمی شود).

فدریگی اما معتقد است این نوعی از پارانویا محسوب می شود که به واسطه عرضه محصولاتی نظیر آیپد به وجود آمده. اگر مشتریان اپل شاهد یک بازی مجموع صفر باشند، آنگاه ممکن است اینطور تصور کنند که توجه معطوف شده به پلتفرم نوظهور موبایلی از میزان اهمیت پلتفرم های آسیب پذیری نظر مک در نظر تولید کننده آن کاسته است.

فدریگی اما قاطعانه می گوید: این اتفاق نخواهد افتاد.

شیلر و ترنس نیز در تایید او خاطر نشان می کنند که همین حالا برخی از نابغه های اپل روی محصولات خانواده مک کار می کنند.

البته اینکه شیلر و شرکت متبوعش بر آن شده اند در میانه های چرخه ارائه محصول از برنامه هایشان با مخاطبان خود بگویند، تا حدودی به نیاز مبرم اپل برای برقراری ارتباط با کاربران پرو و عمل به تعهداتش در قبال بازار باز می گردد.

شیلر در ادامه می گوید: صادقانه بگویم قصد داریم شفاف سازی بیشتری در مورد آنچه انجام میدهیم داشته باشیم و برخی جاها که به خاطر علاقه کاربران پرو به آنها سر می زنیم را برایتان آشکار کنیم و باید بگویم که عمیقا به آنها توجه می کنیم و متعهد هستیم که ارتباط مان را با آنها حفظ نماییم.

وی در ادامه گفت: با در نظر داشتن همین مساله من می توانستم نقش نوعی مجرا را برای انتقال خواسته ها و نیازهای کاربران مک پرو ایفا کنم اما طولی نکشید که برایم محرز شد این شیوه ارتباط محدودیت های مختص به خود را دارد.

جان ترنس، فیل شیلر و کریگ فدریگی در میزگرد

وقتی از او سوال شد که اپل هم اکنون کجای پروسه باز طراحی مک پرو قرار دارد وی پاسخ داد: قرار نیست به مرحله ای از طراحی که در آن قرار داریم بپردازیم.

البته در نظر داشته باشید که تا تولد دوباره مک پرو باید همچنان تا سال 2018 صبر کنید (شیلر گفت: ما می خواهیم کار فوق العاده ای انجام دهیم که این امر قطعا مدت زمان بیشتری به طول می انجامد). بنابراین، هواداران آیمک می توانند انتطار یک به روز رسانی قابل توجه را داشته باشند؛ برخی از پیکره بندی های جدید مشخصا برای کاربران پرو طراحی شده اند که پیشتر از هواداران محصولات آل این وان بوده اند.

نمایشگر تاچ حتی در زمره خواسته های کاربران آیمک هم قرار ندارد

نکته دیگری که نباید در نسخه بعدی آیمک یا پرو دیسپلی اپل انتظار تغییرش را داشته باشید، نمایشگر تاچ است. در ماه های اخیر، مایکروسافت با ارائه آل این وان تاچ خود به نام سرفس استودیو سر و صدای زیادی به پا کرد و حالا بسیاری منتظر ارائه محصولی مشابه از جانب اپل هستند.

اپل البته باکی از نمایشگر بزرگ و تاچ ندارد و در اثبات این مدعا همین بس که نگاهی به آیپد پرو 12.9 اینچی بیاندازید. با این همه، اگر صراحتا از شیلر سوال کنید که آیا اساسا برنامه ای برای ارائه مک با نمایشگر تاچ دارند یا خیر، صرفا با یک جواب روبرو خواهید شد: خیر.

او صراحتا اظهار داشت که افزوده شدن یک نمایشگر بزرگ تاچ، درخواست جمعیت بزرگی از کاربران مک پرو نیست و وقتی از آنها در مورد علایق و خواسته هایشان سوال می شود، این مساله حتی در میان گزینه ها هم وجود ندارد.

آیمک

فدریگی در ادامه بحث را به سمت آیپد پرو برد که به اعتقاد وی آن دسته از کاربران مک پرو که دستی در زمینه تدوین ویدیو و تصویر سازی دارند، بسیار به این محصول علاقه دارند. به باور وی، آیپد پرو و مک پرو (یا حتی آیمک) محصولاتی مکمل هم هستند. او در حالی که لبخند بر لب داشت ادامه داد، همه مشتریان آزاد هستند هر تعداد محصولات اپل را که دوست دارند خریداری نمایند.

وقتی از شیلر سوال شد که آیا اپل تصمیم قاطعی در رابطه با پورت های مک پرو گرفته است یا خیر به نحوی که انگار از موضع سفت و سخت خود فاصله گرفته و می شود ناراحتی را در چهره اش دید، پاسخ داد: تصمیمات در رابطه با پورت ها در سطح محصول گرفته می شوند و چون ما پورتی را در یکی از محصولات مان حذف کرده ایم دلیل نمی شود آن را از دیگر اقلام تولیدی مان نیز خط بزنیم.

اگر نسبت به برنامه های اپل برای آیمک خوشحال نیستید و نمی توانید یک سال دیگر برای نسل بعدی مک پرو صبر کنید، باید بگوییم که اپل تدابیر ویژه ای برای شما دارد: بدون تغییر در طراحی و قیمت ها، آیمک را با امکانات قوی تری عرضه نماید.

نسخه پایه مک پرو که با قیمت 2999 دلار وارد بازار می شود، قرار است به چیپست شش هسته ای زنون مجهز شود و یک پردازنده گرافیکی Fire Pro D500 نیز برایش در نظر گرفته شده (به جای D300). اما نسخه قوی تر این محصول که قیمتی برابر با 3999 دلار دارد از یک چیپست هشت هسته ای بهره خواهد برد و کارت گرافیک دوگانه D500 آن هم جایش را به یک جفت پردازنده گرافیکی D700 خواهد داد.

«بابت تاخیری که در پروسه به روز رسانی مک پرو داشته ایم از شما عذرخواهی می کنیم و این نوید را می دهیم که به زودی آن را با محصولی فوق العاده جایگزین خواهیم کرد.»

البته ممکن است این سوال در ذهنتان شکل بگیرد: حال که قرار شده ظرف دوازده ماه آینده نسخه هیجان انگیز تری از مک پرو به بازار بیاید، چه کسی این مدل ها را خریداری میکند. مک پرو آتی قطعا قدرتمندتر از نسخه های فعلی خواهد بود و پیکره بندی های بیشتری را به همراه خواهد داشت.

در نظر داشته باشید که طراحی، عامل محدود بودن آپشن های پیکره بندی مک پرو نبوده است و مقصر تیم اپل بوده. فدریگی در توضیح این مساله گفت: آنها در ابتدای امر صرفا به این فکر کرده اند که سیستم چه مقدار کارت گرافیک مجتمع باید داشته باشد، اما در این تصمیم گیری ها مرتبا در نظر داشتند که سطح حرارت تولیدی سیستم و نویز حاصل از عملکرد آن در سطح مطلوب باقی بماند.

شیلر می گوید: مساله نه چندان جالب این است که محاسبات ما در یک چهارچوب مشخص انجام می شد و در اصل خود را درون یک شکل دایره ای محصور کرده بودیم.

البته منظور این نیست که هر شکلی غیر از این به چالش کشیده نمی شود و مشکلی نخواهد داشت؛ در مقابل منظور آن است که هرآنچه اپل در آینده بسازد با در نظر داشتن طیف وسیع تری از کاربران Pro تولید خواهد شد.

شیلر حالا می خواهد یک پیغام را به کاربران پرو بدهد:

مک آینده ای مهم و البته طولانی در اپل دارد و شرکت عمیقا به آن توجه می کند. ما همه جانبه می خواهیم ادامه دهیم و روی مک سرمایه گذاری کنیم. این مساله هم برای خود ما و هم برای مشتریان مان از جمله کاربران مک پرو اهمیت دارد. اگر پروسه ارائه آپدیت و به روز رسانی برای این محصول دچار وقفه شده، عمیقا متاسف هستیم و این نوید را می دهیم که به زودی با یک محصول فوق العاده برای جایگزینی مک پرو می آییم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی