ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

سقوط آزاد ارزش سهام Imagination پس از اعلام قطع همکاری با اپل

همان طور که اطلاع یافتید Imagination Technologies که پردازنده گرافیکی PowerVR مورد استفاده در محصولات اپل و برخی شرکت های دیگر را توسعه می دهد، دیروز تأیید کرد همکاری آنها با اپل طی دو سال آینده ...

حمید مقدسی
نوشته شده توسط حمید مقدسی | ۱۶ فروردین ۱۳۹۶ | ۰۸:۳۰

همان طور که اطلاع یافتید Imagination Technologies که پردازنده گرافیکی PowerVR مورد استفاده در محصولات اپل و برخی شرکت های دیگر را توسعه می دهد، دیروز تأیید کرد همکاری آنها با اپل طی دو سال آینده خاتمه می یابد. همین موضوع کافی بود تا ارزش سهام این کمپانی انگلیسی در بازار بورس لندن با سقوط آزاد همراه شود.

این شرکت در بیانیه خود اعلام کرده بود:

اپل معتقد است طی 15 ماه الی 2 سال آینده، دیگر نیازی به حقوق فکری و مالکیت معنوی ما نخواهد داشت و بنابراین دیگر حق امتیاز استفاده از فناوری های ما را پرداخت نمی کند.

کمپانی انگلیسی مورد بحث سال گذشته 350 نفر از کارکنانش را اخراج کرد تا هزینه عملیاتی خود را کاهش دهد. مدیران این شرکت معتقد بودند افت فروش آیفون به کسب و کار آنها صدمه می زند. جالب است بدانید تقریباً نیمی از درآمد این شرکت از طریق اعطای جواز به اپل به دست می آید.

نیمی از درآمد Imagination از طریق اپل به دست می آید

البته مدیران کمپانی مذکور می گویند اپل نمی تواند بدون تخطی از شرایط قرارداد، استفاده غیرقانونی از پتنت ها، نقض حقوق مالکیت معنوی و افشای اطلاعات محرمانه Imagination به توسعه پردازشگر گرافیکی اختصاصی خود اقدام نماید، زیرا ساخت معماری جدید GPU از پایه بسیار دشوار است.

به همین دلیل، شرکت انگلیسی حق استفاده از راهکارهای قانونی برای مقابله با نقض پتنت هایش توسط اپل را کاملاً محفوظ داشته و آماده است تا در صورت تخطی از شرایط قرارداد یا سوء استفاده از دارایی های معنوی آنها، پای اپل را به دادگاه باز کند.

نمودار یک ماهه ارزش سهام Imagination Technologies در بازار بورس لندن

به هر حال، سهام Imagination Technologies در حال حاضر به مبلغ 111 پنس استرلینگ مبادله می شود، که نسبت به روزهای قبل از اعلام قطع همکاری با اپل در حدود 65 درصد کاهش یافته. در سال 2016 درآمد کل این شرکت حدود 120 میلیون یورو اعلام شد، که 60.7 میلیون پوند آن را اپل پرداخت کرده بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی