حضور دو مرکز دانشگاهی ایران در بین برترین دانشگاه های جوان جهان در سال 2017

حضور دو مرکز دانشگاهی ایران در بین برترین دانشگاه های جوان جهان در سال 2017

نشریه معتبر «آموزش عالی تایمز» (Times Higher Education) که یکی از مشهورترین نظام های رتبه بندی بین المللی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی جهان را ارائه می کند، به تازگی رده بندی سال ۲۰۱۷ خود را برای دانشگاه های جوان جهان ارائه کرده که در بین آنها، دو مرکز از جمهوری اسلامی ایران نیز به چشم می خورند.

بر اساس این رده بندی، دانشگاه صنعتی اصفهان رتبه ای در بازه ۱۰۱ تا ۱۵۰ دنیا را کسب کرده و دانشگاه یزد نیز در بین دانشگاه هایی قرار گرفته که مقام های ۱۵۱ تا ۲۰۰ را در اختیار دارند. لازم به ذکر است در رتبه بندی این پایگاه، رتبه ۱۰۰ دانشگاه نخست به صورت دقیق مشخص شده اند، اما مابقی دانشگاه ها بر اساس امتیاز کسب شده در بازه های ۱۵۰-۱۰۱ و ۲۰۰-۱۵۱ جای گرفته اند.

رتبه نخست این رده بندی برای سومین سال متوالی در اختیار دانشگاه پلی تکنیک فدرال لوزان سوئیس قرار گرفته است. در این فهرست که فقط به دانشگاه هایی با قدمت کمتر از ۵۰ سال اختصاص دارد، سیزده شاخص مختلف در پنج رده مورد ارزیابی قرار گرفته اند:

  • آموزش (۳۰ درصد نمره کل)
  • پژوهش (۳۰ درصد نمره کل)
  • استنادها (۳۰ درصد نمره کل)
  • درآمد صنعتی (۲.۵ درصد نمره کل)
  • وجهه بین المللی (۷.۵ درصد نمره کل)

گفتنیست تایمز تعداد مراکز حاضر در رده بندی دانشگاه های جوان جهان را در سال ۲۰۱۶ از ۱۰۰ به ۱۵۰ افزایش داد و در سال ۲۰۱۷ نیز این رقم به ۲۰۰ رسید. در رده بندی سال ۲۰۱۶ دانشگاه صنعتی شریف در پنجاهمین سالگرد تأسیس خود در رتبه یکصدم جهان جای گرفت و دانشگاه صنعتی اصفهان نیز جایگاه ۱۵۰-۱۰۱ را کسب کرد.

نظرات ۱۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato