همه چیز درباره آیفون 13
خواب زمستانی «نیو هورایزنز»؛ ناسا برای گذر تاریخی از لبه منظومه شمسی آماده می شود

خواب زمستانی «نیو هورایزنز»؛ ناسا برای گذر تاریخی از لبه منظومه شمسی آماده می شود

فضاپیمای «نیو هورایزنز» ناسا که تابستان سال ۲۰۱۵ گذری تاریخی را از مجاورت پلوتو تجربه کرد، اکنون در راه رسیدن به مقصد بعدی اش در مرز منظومه شمسی به سر می برد. این کاوشگر چند روز قبل به وضعیت «خواب زمستانی» (hibernation) فرو رفت تا بیشتر ابزارهای فنی آن به حالت خاموش درآیند.

در این استراحت نسبتاً طولانی که تا ۱۱ سپتامبر سال جاری میلادی به طول می انجامد، «نیو هورایزنز» در وضعیتی ایمن و پایدار با حداقل مصرف انرژی به سمت مقصد خود پیش می رود.

کاوشگر ناسا در تاریخ یکم بهمن ماه ۱۳۹۷ به مقصد بعدی خود می رسد

البته یکی از بزرگ ترین مزایای این خواب زمستانی، بی نیازی فضاپیما به نظارت و پایش زمینی است که با توجه به شرایط کنونی ناسا، بسیار سودمند خواهد بود. وظیفه بعدی «نیوهورایزنز» عبور از مجاورت یک بدنه یخی در لبه منظومه شمسی است که تاکنون اطلاعات دقیقی در مورد آن به دست نیامده. طبق برنامه ریزی ناسا، تیم تحقیقاتی مورد بحث در زمان استراحت کاوشگر به برنامه ریزی دقیق برای این گذر نزدیک تاریخی مشغول خواهند شد.

طبق زمان بندی کنونی «نیو هورایزنز» در تاریخ ۲۱ ژانویه سال ۲۰۱۹ (یکم بهمن ماه سال ۱۳۹۷) از کنار جرم فضایی موسوم به ۲۰۱۴ MU69 عبور خواهد کرد. این صخره یخی در سال ۲۰۱۴ در کمربند کوئیپر، ابر وسیع اجرام کیهانی که فضای آن سوی مدار نپتون را در بر می گیرد، کشف شد.

از زمان تعیین مقصد جدید کاوشگر ناسا، تیم کنترل آن به مرور مشغول آماده سازی و اعمال تغییرات جزئی در مسیر پرواز «نیو هورایزنز» بودند. اکنون این تیم می توانند برنامه ریزی دقیقی را برای عبور نزدیک از مجاورت MU69 ترتیب دهند و عملیات لازم الاجرا در بازه زمانی ۲۵ دسامبر ۲۰۱۸ تا ۳ ژانویه ۲۰۱۹ را برای این فضاپیما تدوین نمایند.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato