رابرت تیلور، یکی از پیشگامان توسعه اینترنت درگذشت

رابرت تیلور، یکی از پیشگامان توسعه اینترنت درگذشت

دنیای فناوری یکی دیگر از پیشگامان خود را از دست داد. رابرت تیلور که بیشتر به سبب نقش داشتن به عنوان مغز متفکر پروژه ARPANET شناخته می شد، در سن ۸۵ سالگی درگذشت.

او که از سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۷۰ میلادی به عنوان مدیر آژانس پروژه های تحقیقاتی ارتش آمریکا خدمت می کرد، به توسعه مفهوم های پایه شبکه های اشتراکی کمک شایانی کرد. تیلور در حالی که اعتبار و پشتوانه های بسیاری را برای ابزار ARPANET دریافت کرده بود، به سختی بر روی پروژه دیگری نیز فعالیت می کرد که آینده اینترنت را رقم زد.

تیلور هدایت تیم هایی را بر عهده داشت که فعالیت های آنها به توسعه ARPANET و کامپیوترهای مدرن ختم شد

اما باید اشاره کرد که این تنها اقدام تأثیرگذار او نبود. تیلور همچنین به مرکز تحقیقاتی Palo Alto کمپانی زیراکس نیز قدم گذاشت و ابتدا در نقش معاون مدیر و سپس در قالب پست مدیریت، در یکی از حساس ترین دوران بر فعالیت های آنها نظارت داشت.

گفتنی است در آن زمان PARC با فناوری اترنت توانست غوغا به پا کند و سبب توسعه ابتدایی شبکه اینترنت شود. حتی فعالیت های بعدی او در «دیجیتال ایکویپ‌منت کورپوریشن» هم بی تأثیر نبوده و یافته های تیم تحقیقاتی او به توسعه چند وظیفگی در کامپیوترهای مبتنی بر Unix و رایانه های صنعتی چند پردازنده ای کمک کردند.

لازم به اشاره است که تیلور در سال ۱۹۶۸ ادعا کرده بود که شبکه های متصل در آینده به روی تمامی افراد جامعه باز خواهد بود و تنها متعلق به طیف خاصی از مردم نیست. همچنین او از تأثیرات مخرب و سازنده اینترنت هم آگاه بود و توسعه بات نت ها را چندین سال قبل از پیدایش آنها پیش بینی کرده بود.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato