وضعیت تماس صوتی تلگرام در جلسه بعدی شورای عالی فضای مجازی بررسی می شود

وضعیت تماس صوتی تلگرام در جلسه بعدی شورای عالی فضای مجازی بررسی می شود

دبیر شورای عالی فضای مجازی امروز اعلام کرد قطع تماس صوتی تلگرام را در جلسه آینده این شورا بررسی خواهند کرد. ابوالحسن فیروزآبادی در این رابطه اظهار داشت:

قاعدتاً این اقدام از جایی به اپراتورها ابلاغ شده است و ما در مرکز ملی فضای مجازی در صدد بررسی هستیم و در جلسه آینده شورای عالی فضای مجازی به آن خواهیم پرداخت.

همان طور که می دانید اواسط فروردین ماه سال جاری، قابلیت برقراری تماس صوتی به پیام رسان تلگرام اضافه شد و پس از حدود دو هفته در روزهای پایانی فروردین ماه در دسترس کاربران ایرانی قرار گرفت، اما این سرویس از همان ابتدا با اختلال و قطعی گاه و بیگاه همراه بود تا اینکه نهایتاً از روز دوشنبه هفته گذشته به طور کامل از دسترس خارج شد.

جالب اینجاست که وزیر ارتباطات چندی پیش گفته بود کمیته ویژه ای برای بررسی تأثیر فعالسازی این قابلیت بر منافع اپراتورها تشکیل شده و با ارزیابی تمام جوانب، تصمیم به راه اندازی تماس صوتی تلگرام برای کاربران ایرانی گرفته شده. با این حال ظاهراً حکم قضایی، اپراتورها را به مسدود ساختن این ویژگی واداشته است.

در همین رابطه رمضانعلی سبحانی فر، یکی از اعضای کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، می گوید «دادستانی می تواند بررسی این موضوع را در دستور کار خود قرار دهد» و به نظر می رسد کارگروه فوق که مسئولیت اصلی فیلترینگ سرویس های اینترنتی در کشورمان را بر عهده دارد، فعلاً بررسی تماس صوتی تلگرام را در برنامه هایش لحاظ نکرده است. باید دید آیا جلسه بعدی شورای عالی فضای مجازی می تواند سرنوشت این قابلیت سودمند را تعیین کند یا خیر.

نظرات ۱۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato