پروژه دائرة المعارف آنلاین دولتی چین کلید خورد؛ آغاز به کار از سال 2018

پروژه دائرة المعارف آنلاین دولتی چین کلید خورد؛ آغاز به کار از سال 2018

دائره المعارف اینترنتی ویکی پدیا در تاریخ ۱۵ ژانویه ۲۰۰۱ آغاز به کار کرد و حدود سه سال بعد، دسترسی به آن در کشور چین ناممکن شد. البته با افزایش فشارهای داخلی و جهانی به خاطر سیاست های فیلترینگ گسترده در این کشور، چندین بار شاهد بازگشایی این وب سایت بودیم که هر دفعه ظرف مدت کوتاهی به حالت قبل بازگشت.

مقامات چینی دایره المعارف آنلاین بومی را به دیوار بزرگ فرهنگی تشبیه می کنند

حال با گذشت حدود ۱۳ سال از این اقدام، دولت چین قصد دارد سرویس مشابهی را به راه بیندازد تا کنترل کاملی روی محتوای انتشار یافته در آن داشته باشد. بیش از ۲۰ هزار نیروی اختصاصی برای این پروژه استخدام شده اند. «یانگ موژی» مدیر این پروژه و سردبیر وب سایت فوق که ریاست اتحادیه نشر کتاب و مطبوعات چین را نیز بر عهده دارد، دائره المعارف آنلاین چین را به یک «دیوار بزرگ فرهنگی» تشبیه کرده است.

محتوایی که در این ویکی پدیای چینی منتشر می شود، مواردی همچون «جدیدترین دستاوردها و پیشرفت های علمی و فناوری چین، ترویج میراث باستانی، توانبخشی فرهنگی، و تحکیم ارزش های بنیادی سوسیالیسم» را در بر خواهد گرفت.

به همین منظور محققین و اندیشمندان چینی موظف شده اند تا بیش از ۳۰۰ هزار مقاله حداقل ۱۰۰۰ کلمه ای را در بیش از ۱۰۰ رشته و حوزه مختلف علم و تکنولوژی به رشته تحریر درآورند و تا سال ۲۰۱۸ آنها را به این گنجینه بومی اضافه نمایند.

این اقدام چین را می توان بزرگ ترین پروژه ملی برای گردآوری پیشینه تاریخی و دستاوردهای علمی در بین کشورهای جهان دانست. با این حال نمی دانیم آیا برنامه ای برای ترجمه مقالات دائره المعارف چینی به دیگر زبان ها نیز وجود دارد، و آیا کاربرانی که خارج از محدود «دیواره آتش بزرگ چین» قرار گرفته اند نیز امکان دستیابی به این میراث علمی و فرهنگی را خواهند داشت یا خیر.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato