آیا میزان حقوق دریافتی شما منصفانه است؟

در این روزها که اکثر افراد از وضعیت اقتصادی گله مند هستند و مدعی می شوند که حقوقی کمتر از حد انصاف دریافت می کنند، بهتر است پیش از گرفتن وقت ملاقات با مدیر و صحبت پیرامون درخواست افزایش حقوق، دیدی واقع بینانه به میزان درآمد حال حاضر خود داشته باشید. برای این منظور موارد زیر را در نظر بگیرید تا بتوانید به صورت منطقی تری نتیجه گیری کنید.

به چگونگی استخدام و آخرین گفتگو پیرامون دستمزدتان فکر کنید

چنانچه مدت زمان زیادی است که در شرکتی مشغول به کار هستید و تاکنون در مورد مسئله افزایش حقوق صحبت نکرده اید، بنابراین این احتمال می رود که فرصت های خود برای بالا بردن میزان درآمدتان را از دست داده اید.

همچنین باید توجه کنید که شرایط شرکت در زمان عقد قرارداد با شما چگونه بوده و چنانچه در دوران رکود اقتصادی به سر می برده و هم اکنون اوضاع بهبود پیدا کرده، از این رو به احتمال زیاد دستمزدی منصفانه دریافت نمی کنید.

جستجو در اینترنت و یا گفتگو با دیگران

با وجود آنکه صحبت در مورد حقوق دریافتی معمولاً امری ناخوشایند است اما می تواند اطلاعات مفیدی را در مورد دیگر افراد با شرایط کاری مشابه و میزان درآمدشان در دسترس شما قرار دهد. بهترین منبع برای این کار، همکاران شما هستند که دقیقاً شغلی مشابه چه در داخل شرکت شما و چه در کمپانی های رقیب دارند.

برای اینکار حتی می توان به فضای اینترنت و انجمن های گفتگو هم سری زد و در آنجا با افراد دیگر در مورد حقوق های دریافتی شان صحبت کرده و اطلاعات مورد نظر را دریافت کرد. اما باید این را هم در نظر بگیرید که برخی شرکت ها، کارمندان خود را از به اشتراک گذاشتن این داده ها با دیگران منع می کنند.

برای مصاحبه به شرکت های دیگر هم سر بزنید

یکی از بهترین روش ها برای اینکه متوجه شوید استعداد و مهارت های شما واقعاً چقدر ارزش دارند، گرفتن پیشنهادهای شغلی در شرکت های دیگر است. چنانچه حقوق پیشنهاد شده به مقدار قابل توجهی بیش از آن چیزی است که هم اکنون دریافت می کنید، بنابراین به احتمال زیاد در حال حاضر مطابق با حقتان دستمزد نمی گیرید. شما همچنین می توانید زمانی که از اختصاص یافتن آن موقعیت شغلی به خودتان مطمئن شدید، از آن برای افزایش حقوق در شرکت کنونی تان استفاده کنید.

مزایای شغلتان را در نظر بگیرید

زمانی که معتقد بودید حقوق دریافتی شما منصفانه نیست بهتر است دیگر پارامترهایی که در میزان درآمد شما به حساب نیامده اما حضور دارند را هم در نظر بگیرید. به عنوان مثال حق بیمه، انعطاف پذیری ساعات کاری، توانایی کار کردن از راه دور و غیره.

در همین رابطه «مارک بابیت»، بنیان گذار YouTern.com عنوان کرده که «برخی اوقات افراد نمی توانند تفاوت مزایا را از دلار و سنت ها تشخیص دهند. اگر می توانید به شرکت دیگری بروید و درآمد بیشتری کسب کنید اما مجبور باشید ساعات بیشتری را کار کنید و انعطاف پذیری کمتری هم داشته باشید، به شما بستگی دارد که کدام سبک زندگی برایتان ارزشمندتر خواهد بود.»

عملکردتان را در نظر بگیرید

واقع بین باشید و ببینید که آیا واقعاً کارمند مفیدی برای شرکت هستید یا خیر. اگر مکرراً بازخوردهای مثبتی از عملکردتان دریافت می کنید احتمالاً شانس خوبی برای افزایش حقوقتان خواهید داشت. اما چنانچه برای رسیدن به اهداف با مشکل مواجه می شوید، بنابراین بهتر است پیش از صبحت کردن در مورد افزایش حقوق، کمی بیشتر روی ضعف هایتان کار کنید.

مطالب مرتبط

چه زمان می توان حقوق راکد را معیاری برای تغییر کارفرما قرار داد؟

نسخه ی پیشرفت در زندگی کارمندی برای اکثر افراد شکل و شمایلی یکسان دارد: سخت کار کنید، توجه مدیران را به خود جلب کنید، و هر سال به عنوان پاداش حقوق خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. اما واقعیت چیز دیگری است. شما ممکن است سخت کار کنید؛ و منظور از سخت، آن نوعی... ادامه مطلب

چگونه علت تصمیم خود به تغییر محل کارمان را در مصاحبه های شغلی توضیح دهیم؟

یکی از متداول ترین سؤالاتی که متخصصین جذب نیرو هنگام مصاحبه ی شغلی از متقاضیان کار می پرسند سؤالی ساده با این مضمون است: «چرا می خواهید اینجا کار کنید؟». اما پاسخ دادن به این سؤال در عین آنکه ساده به نظر می رسد بسیار دشوار است، چون اطلاعاتی که مصاحبه کننده های شما به... ادامه مطلب

هفت ویژگی برجسته نیروهای پربازده که در رزومه اثری از آنها نمی بینید

کسب و کار شما چه یک استارتاپ کوچک باشد و چه یک شرکت بزرگ، با وجود چالش های دنیای امروز، حداقل به چند فوق ستاره احتیاج خواهید داشت تا امور شرکت تان را با شتاب و توان بیشتری پیش ببرند. تقریباً همه ی ما توجیه ها و بهانه های کسانی که عملکرد مناسبی از خود... ادامه مطلب

مهم ترین مهره های شبکه ارتباطی شما در برهه های مختلف زندگی حرفه ای

زندگی حرفه ای شما راکد نیست؛ یا به عبارت بهتر، نباید راکد باشد. برای آنکه جلو بیافتید، بعضی چیز ها باید تغییر کنند؛ چیزی که در برهه ای از زندگی حرفه ای شما نتیجه داده، لزوماً در برهه ای دیگر نتیجه بخش نخواهد بود. مهارت های شما باید پیوسته در حال رشد باشند. به همین... ادامه مطلب

۵ اشتباه رایج استارتاپ‌ها در استخدام نیرو

این روزها نمایشگاه الکامپ ۲۴ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی شهر تهران برگزار می‌شود و ۴۲۴ استارتاپ و صدها شرکت دولتی و خصوصی دیگر در حوزه الکترونیک در آن حضور یافته‌اند. تمامی این شرکت‌ها مخصوصاً استارتاپ‌های جدید و تازه نفس همواره به دنبال تکمیل نیروی کاریشان هستند. آنها سعی دارند از موقعیت موجود برای پیدا... ادامه مطلب

آنچه کارمندان باید راجع به عناوین شغلی بدانند

بزرگترین اشتباهی را که می‌توان میان کارمندان دید این است که آنها بیش از اندازه دلواپس عنوان کاری خود هستند. اینکه همه نگرانند به جایگاه مورد علاقه خود نرسند، قابل توجیه است اما تجربه ثابت کرده عنوان شغلی به اندازه توانایی‌ها، تجربیات و قابلیت‌ها‌ی افراد فاکتور مهم‌تری به شمار نمی‌رود. در این مورد نکاتی وجود... ادامه مطلب

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x