ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

گزارش جاب‌ویژن از وضعیت بازار کار معلولان: تنها 9 درصد سازمان‌ها از معلولان دعوت به همکاری می‌کنند

گزارش جاب‌ویژن نشان می‌دهد فرصت‌های شغلی بسیاری از چهار درصد جمعیت کشور دریغ شده است.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۱۲ آذر ۱۴۰۲ | ۱۶:۱۵

جاب‌ویژن به مناسبت روز جهانی معلولان و توان‌جویان، گزارشی را منتشر کرد. این گزارش نشان می‌دهد که هم‌اکنون 5906 نفر از جامعه معلولان در این پلتفرم حضور دارند که در انتظار استخدام در موقعیت شغلی موردنظر خود هستند. همچنین آمارهای جاب‌ویژن نشان می‌دهد که از هر 10 سازمان تنها یک سازمان در آگهی شغلی خود به امکان استخدام معلولان اشاره می‌کند.

سوم دسامبر برابر با 12 آذرماه هر سال به نام معلولان و توان‌جویان نام‌گذاری شده است؛ قشری که به‌واسطه ویژگی‌های خاص از بسیاری از فعالیت‌های روزمره منع شده و توانایی‌های چشمگیرشان در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است. سوم دسامبر دقیقاً به همین خاطر با نام روز جهانی معلولان شناخته می‌شود تا بیشتر به فرصت برابری که از جامعه معلولان دریغ شده است، فکر کنیم. در این زمینه جاب‌ویژن آماری منتشر کرده که است با مشاهده آن می‌توان فهمید که تا چه اندازه جامعه معلولان ایران در بازار کار فرصتی برابر دارند؟ فرصتی که از چهار درصد جمعیت کشور دریغ شده است.

براساس آخرین اطلاعات منتشرشده توسط جاب‌ویژن، هم‌اکنون 5906 نفر از جامعه معلولان در این پلتفرم حضور دارند که در انتظار استخدام در موقعیت شغلی موردنظر خود هستند. این آمار از بررسی وضعیت رزومه‌هایی استخراج شده است که در آن افراد به معلولیت خود اشاره کرده‌اند: «چه بسیار افرادی که با بیم ازدست‌دادن فرصت برابر با سایر کارجویان، در رزومه خود به معلولیت اشاره نمی‌‌کنند.»

بازار کار معلولان ایران

جاب‌ویژن برای ایجاد فرصت برابر برای معلولان امکانی را فراهم کرده است که در آن کارجویان می‌توانند با فعال‌کردن گزینه «دارای معلولیت هستم» به‌طور مستقیم به مشاغلی متصل شوند که در آن کارفرمایان اشاره کرده‌اند که علاقه‌مند به استخدام معلولان در موقعیت شغلی موردنظرشان هستند. هرچند بررسی‌ها نشان می‌دهد احتمالاً تعداد قابل‌توجهی از معلولان از این ویژگی استفاده نمی‌کنند؛ چرا که براساس آخرین آمارها، 4 درصد از جمعیت کشور را معلولان تشکیل داده‌اند ولی تعداد افرادی که در رزومه خود به معلولیت اشاره کرده‌اند، سهم بسیار کمتری از کل رزومه‌های ثبت‌شده دارد. 

تاکنون 4442 سازمان حداقل یک آگهی با امکان استخدام معلولان منتشر کرده‌اند. این تعداد حدود 9 درصد از کل شرکت‌ها و سازمان‌هایی را که از زمان آغاز به کار این فیچر در جاب‌ویژن فعال بودند، تشکیل می‌دهد؛ موضوعی که نشان می‌دهد به‌طور متوسط از هر 10 سازمان، یک سازمان در آگهی شغلی خود اعلام می‌کند که امکان استخدام معلولان در موقعیت‌های شغلی موردنظر وجود دارد. حالا سؤال اینجاست آیا در 9 سازمان دیگر هیچ موقعیت شغلی وجود ندارد که معلولان بتوانند در آن مشغول به کار شوند؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد شرکت‌هایی که در جاب‌‌ویژن برای استخدام معلولان اعلام آمادگی کرده‌اند عموماً در صنایعی مثل شرکت‌های حوزه اینترنت، تجارت الکترونیک و خدمات آنلاین، حوزه فناوری اطلاعات، نرم‌افزار و سخت‌افزار، حوزه خدمات درمانی و سلامت، حوزه بازاریابی و تبلیغات و حوزه آموزش و پژوهش فعال هستند. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد شرکت‌های بزرگ که تعداد کارکنان بیشتری دارند، عموماً به نسبت شرکت‌های کوچک، کمتر در حوزه استخدام معلولان فعال بوده‌اند.

آن‌طور که آمارهای جاب‌ویژن نشان می‌‌دهد، از ابتدای سال 1402 تاکنون بیش از 7113 هزار آگهی شغلی توسط کارفرمایان در این پلتفرم منتشر شده است که در آن صراحتاً اعلام شده در این موقعیت امکان استخدام معلولان وجود دارد. همچنین براساس داده‌های لحظه‌ای، هم‌اکنون بیش از 2068 موقعیت شغلی فعال در جاب‌ویژن وجود دارد که در آن کارفرمایان اعلام کرده‌اند که استخدام معلولان در این موقعیت‌های شغلی وجود دارد.

این تعداد موقعیت شغلی در مقایسه با بیش از 44 هزار موقعیت شغلی فعال در جاب‌ویژن عدد پایینی به‌حساب می‌آید و نشان می‌دهد هنوز تا ایجاد فرصت برابر برای معلولان فاصله زیادی در پیش داریم.

بخش امیدوارکننده این آمار، مقایسه آن با ادوار گذشته است که نشان می‌دهد از ابتدای فعال‌سازی امکان ثبت معلولیت در رزومه و آگهی شغلی، کلاً 14298 آگهی در این زمینه منتشر شده که نیمی از آن مربوط به سال 1402 بوده است. پس می‌توان نتیجه گرفت که تلاش‌ها در این زمینه چندان بی‌نتیجه نبوده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی