فضاپیمای اسرارآمیز نیروی هوایی آمریکا پس از مأموریت دو ساله به زمین بازگشت

فضاپیمای اسرارآمیز نیروی هوایی آمریکا پس از مأموریت دو ساله به زمین بازگشت

هواپیمای فضایی بدون سرنشین نیروی هوایی آمریکا به نام X-37B دیروز صبح در مرکز فضایی کِنِدی ناسا به زمین نشست، اما قبل از فرود سر و صدای زیادی به پا کرد. این هواپیما با شکستن دیوار صوتی و ایجاد رعب و وحشت در ایالت فلوریدا، ساکنین این منطقه را ساعت ۸ صبح روز تعطیل از جا پراند.

هواپیمای فضایی X-37B با موفقیت ۷۱۸ روز را در مدار زمین سپری کرد

X-37B که تقریباً شبیه یک هواپیمای کوچک به نظر می رسد، برای نخستین بار به جای کالیفرنیا در فلوریدا فرود آمد. این سازه پیشرفته توانست مأموریت طولانی مدتش را در مدار زمین با موفقیت به پایان برساند و رکورد استقامتی برابر با ۷۱۸ روز، یعنی نزدیک به دو سال را از خود بر جای بگذارد. سرتیپ «وین مونتیه» در رابطه با این مأموریت می گوید:

چند سال است که منتظر چنین روزی بودیم و افتخار می کنم که سختکوشی ما نتیجه داد و X-37B پس از اجرای موفقیت آمیز مأموریت، به سلامت بر زمین نشست.

اما این فضاپیمای بدون سرنشین این همه مدت در فضا چه می کند؟ در حال حاضر هیچ پاسخی دقیقی برای این سؤال وجود ندارد. نیروی هوایی ایالات متحده می گوید این هواپیمای فضایی به «کاهش ریسک، آزمایشات و توسعه عملیاتی فناوری های حمل و نقل فضایی با قابلیت استفاده مجدد» می پردازد.

مأموریت اصلی این فضاپیما به درستی مشخص نیست

با این حال کارشناسان معتقدند کاربردهای دیگری نیز برای این هواپیمای محرمانه پیش بینی شده، از جمله فعالیت های جاسوسی یا آزمودن سلاح های فضایی محرمانه. به هر حال با احتساب مأموریت اخیر، مجموع روزهای سپری شده توسط X-37B در مدار زمین به ۲۰۸۵ روز رسیده است. پنجمین مأموریت این فضاپیما طی چند ماه آینده از پایگاه «کیپ کاناورال» نیروی هوایی در فلوریدا آغاز خواهد شد.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato