همه چیز درباره آیفون 13
برنامه سفر به مریخ ناسا شامل یک سال اقامت در ماه خواهد بود

برنامه سفر به مریخ ناسا شامل یک سال اقامت در ماه خواهد بود

بر اساس اعلام یکی از مقامات ناسا، برنامه ارسال انسان به مریخ این آژانس فضایی شامل دو مرحله اصلی خواهد بود: مرحله اول یک سال اقامت در ماه و سپس آغاز سفر به سمت مریخ.

انجام این سفر تاریخی حدود ۱ تریلیون دلار خرج بر می دارد
بر این اساس قرار است ۴ فضانورد توسط یک سفینه به قمر زمین فرستاده شوند تا در آنجا یک سکونتگاه انسانی برای اقامت یک ساله فضایی بنا نمایند. این سکونتگاه شامل محل استراحت، یک آزمایشگاه، منبع تولید انرژی و محلی برای ورود و خروج خودروهای ماه نورد خواهد بود. سفر مذکور در تاریخی مابین سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۶ به انجام خواهد رسید.

فاز دوم سفر به مریخ نیز از سال ۲۰۲۷ آغاز می شود. در این مرحله سفینه انتقال دهنده اصلی به کمک یک راکت غول پیکر از زمین پرتاب می شود تا در مدار ماه چهار فضانورد ساکن آن را سوار کرده و در حدود سال ۲۰۳۰ به سمت سیاره سرخ راهی شود.

برای تحقق این ماموریت ناسا باید ایستگاه فضایی بین المللی را به شرکت های خصوصی بسپارد
البته قبل از همه این ها ناسا می بایست یک سامانه پرتابی جدید را طراحی و بسازد. این سامانه پرتابی باید بتواند راکتی بزرگتر و سنگین تر از تمام راکت های تولیدی تا به امروز را با موفقیت به فضا پرتاب نماید. این در شرایطی است که مراحل ساخت راکت مورد اشاره نیز با تاخیر مواجه نشود. جهت جلوگیری از این واقعه احتمالاً ناسا وظیفه طراحی آن را به کمپانی های خصوصی بسپارد.

اما تمام این عملیات چقدر هزینه روی دست اجرا کنندگان آن می گذارد؟ بر اساس اعلام «پاسکال لی» (Pascal Lee) مدیر موسسه غیر انتفاعی «مریخ» وابسته به ناسا، انجام این سفر تاریخی حدود ۱ تریلیون دلار (۱۰۰۰ میلیارد دلار) خرج بر می دارد. مبلغی که می بایست در طی ۲۵ سال هزینه شود. برای مقایسه بد نیست بدانید که برنامه آپولوی ناسا برای سفر به ماه در طی ۱۰ سال حدود ۲۴ میلیارد دلار هزینه برده است. رقم مذکور با در نظر گرفتن تورم معادل ۱۹۷ میلیارد دلار در امروز می شود.

دقیقاً به همین دلیل است که فضانورد مشهور «باز آلدرین» معتقد است که ناسا تنها در شرایطی می تواند پروژه مذکور را به اجرا بگذارد که کلیه فعالیت های خود در پروژه ایستگاه فضایی بین المللی را به کمپانی های خصوصی واگذار نماید. ادامه برنامه مذکور سالیانه ۳.۵ میلیارد دلار هزینه دارد.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato