پیش نمایش بازی Injustice 2؛ زوال قهرمانان

اکثر طرفداران بازی های ویدیویی در کنار علاقه زیاد به گذراندن وقت جلوی کنسول ها و یا کامپیوتر های خود، سرگرمی های مشترکی نیز دارند؛ مانند خواندن کتاب های مصور قهرمانان محبوبشان.

این علاقه مشترک باعث به وجود آمدن انبوهی از بازی ها با سوژه ابر قهرمانان شده است؛ که صد البته اغلب آن ها از حد متوسط بالاتر نمی آیند و خیلی از این بازی ها موجب ناامیدی کامل مخاطبان می شوند.

اما در بین انبوه بازی های ابر قهرمانانه، هستند عناوینی که بسیار موفق و به یادماندنی اند. بازی هایی همچون سری بتمن راک استدی، وولورین اکتیویژن و چند اثر دیگر. در سال 2008 بود که در مراسم E3 آن سال، یکی از غیر منتظره ترین بازی های نسل جدید معرفی شد؛ مورتال کامبت در برابر DC.

ایده بازی بسیار هیجان انگیز بود. قرار گرفتن مبارزین کهنه کار در برابر ابر قهرمانانی که از دل داستان های مصور بیرون آمده بودند؛ بتمن علیه ساب زیرو! اما موج هیجان پیش از عرضه در اولین برخورد با محصول نهایی کاملا فروکش کرد.

بازی ملغمه ای از همه چیز بود؛ البته همه چیز به طور ناقص. از ضعف شدید گیم پلی و طراحی نچسب کاراکتر ها گرفته تا بخش داستانی، با داستانی من درآوردی مضحک و گرافیک خنده دار.

سال ها بعد و پس از عوض شدن استودیو سازنده سری مورتال کامبت، این تیم جدید تصمیم گرفت که ابرقهرمانان را از کمد خاطرات کمپانی وارنر بیرون آورد و از آن ها به نحو احسن استفاده کند. اما این بار نه در برابر مبارزانی از دنیایی دیگر، بلکه آن ها را برای سرگرمی ما به جان هم انداختند. در بازی ای جدا از سری مورتال کامبت، اما با همان گیم پلی و موتور ساخت.

اما آن ها که از گذشته و اشتباهات Midway درس گرفته بودند، به سراغ یکی از داستان های مشهور داستان های مصور DC رفتند و آن را در بازی پیاده کردند.

صد البته همین امر، خودش ریسکی بود که جواب داد. چون وقتی از داستانی شناخته شده استفاده می شود، اکثر مخاطبین انتهای داستان را می دانند و سورپرایز کردن آن ها بسیار سخت است. کاری که آن ها به هر نحوی بود انجام دادند و در انتها همه از دیدن داستان «بی عدالتی» در دل یک بازی ویدیویی لذت بردند.

ولی همین بازی خوش ساخت نیز نقاط تاریکی داشت. برای مثال بالانس نبودن قدرت کاراکتر ها. چیزی که بسیار موجب دلسردی بود، ضعیف طراحی شدن کاراکتر های ضد قهرمان بود.

با همه ی بدی ها و خوبی ها «بی عدالتی: خدایان در میان ما» نمره قبولی را از مخاطبان و منتقدان گرفت و از لحاظ فروش هم بسیار موفق بود. همین امر موجب این شد که بازی به صورت دنباله دار در نظر گرفته شود و سازندگان به سراغ تهیه ادامه آن بروند. دنباله ای که در شرف عرضه آن هستیم.

اووردوز ابر قهرمانی

در اولین نسخه بازی شاهد حضور شخصیت های داخل داستان در جمع کاراکتر های قابل بازی بودیم. علاوه بر آن ها نیز تعدادی دیگر از شخصیت های DC به صورت بسته الحاقی کم کم به بازی اضافه شدند. اما این بار شاهد حضور تعداد بالایی از کاراکتر های دنیای DC در بازی هستیم که از همان ابتدا در بین مبارزین قرار گرفته اند.

آن قدر تعداد شخصیت ها زیاد شده که ممکن است باعث نگرانی از پرداخت کافی برای هر شخصیت شود. خود این تعداد کاراکتر بالطبع اتفاق بسیار خوبی است اما این که همه آن ها دارای پرداخت مناسب هستند یا نه، بزرگترین چالش سازندگان در ساخت این اثر است.

شروعی جدید

همانطور که اشاره شد، عنوان و داستان نسخه نخست بازی از داستانی به همین اسم گرفته شده است. حالا شاهد ادامه داستان قسمت قبل هستیم ولی ادامه ای که به دست تیم سازنده نوشته شده است و همه چیز جدید و غافلگیر کننده خواهد بود.

باید دید آیا داستان می تواند توضیحی منطقی برای حضور این تعداد کاراکتر متفاوت داشته باشد یا خیر.

بساز، بجنگ

اما بی شک نقطه قوت نسخه دوم Injustice، در سیستم آپگرید آن است. جایی که شما می توانید هر کاراکتر را به صورت کامل شخصی سازی کنید؛ چه ظاهر آن ها را و چه قابلیت هایشان را. شما در انتهای هر بخش و مبارزه بنا به شانس و یا انجام ماموریت های محول شده آیتم دریافت می کنید.

همانند سبک نقش آفرینی این آیتم ها خصوصیات خودشان را دارند و با استفاده از آن ها در بخش شخصی سازی می توانید مبارز منحصر به فرد خود را بسازید.

این سیستم موجب به وجود آمدن بی نهایت امکان برای طراحی شخصیت است. ترکیب این بخش با تعداد زیاد شخصیت های بازی معجونی را پدید می آورد که باعث ایجاد انگیزه برای بازی کردن بیشتر و بیشتر بخش های مختلف برای به دست آوردن آیتم های جدید می شود.

مشکلی که خیلی از بازی های سبک مبارزه ای  آن رنج می برند و بعد از مدتی برای مخاطب تکراری خسته کننده می شوند به این روش توسط سازندگان Injustice 2 حل شده است.

در کنار همه این ها، بخش چند نفره آن نیز هیچگاه از تب و تاب نمی افتد؛ زیرا هیچ وقت دو مبارز با سبک یکسان در مقابل هم قرار نخواهند گرفت و شما نمی توانید حدس بزنید که چه چیزی در انتظار شماست تا خود را از پیش آماده کنید.

برای مثال در مبارزه ی دو شخصیت «بتمن» در بخش آنلاین، شاهد دو کاراکتر یکسان با سبک مبارزه ای متفاوت خواهیم بود.

گیم پلی بازی تمام نکات مثبت نسخه قبل را حفظ کرده. تمام کننده های سینمایی، نوار قابلیت، محیط زنده و تعاملی همه و همه از این دسته هستند که به این شماره نیز کوچ کرده اند.

زشتِ زیبا

آن چه که از تیزر ها و تریلز ها شاهد بودیم، پیشرفت گرافیکی و بصری نسبت به نسخه قبل بود. میزان جزییات صحنه سرسام آور است و تکسچر ها به زیبایی پرداخت شده اند تا بازی در مجموع چشم نواز باشد.

ترکیب عناصر قهرمانی آشنا با زمین های مبارزه باعث پدید آمدن محیط های آشنای بسیاری شده است.

همانند آخرین نسخه مورتال کامبت در این بازی نیز شاهد صحنه های زنده پیش از مبارزه و تعامل کاراکتر ها خواهیم بود. در همین راستا در اول مبارزه ها هر شخصیت نسبت به حریف خود دیالوگ خاصی را بیان می کند که این مورد هم پیشتر در مورتال کامبت دیده بودیم.

صدا گذاری های شخصیت های معرفی شده تا به این جای کار بسیار راضی کننده بوده است و می توان امید داشت که در محصول نهایی نیز شاهد چنین کیفیتی در صداگذاری کاراکتر ها باشیم.

تجارت سرگرمی، سرگرمی تجاری

نسل جدید بازی ها از چیزی که سال ها قبل با آن سر و کار داشتیم تغییر کرده است. افزایش روز افزون بازی های آنلاین، وجود بسته های الحاقی یا DLC های پولی، همه و همه گواه این مسئله هستند.

این پدیده به قدری گسترش پیدا کرده که امروز حتی برخی بازی ها به صورت ناقص عرضه می شوند و ناشران آن ها را تکه تکه، با بسته های الحاقی پولی کامل می کنند!

در این بازی نیز به رسم نوین صنعت بازی های ویدیویی تعدادی از کاراکتر ها پس از عرضه برای خرید در دسترس خواهند بود. اما اینکه از همین حالا تعدادی لباس و آیتم فرعی به صورت DLC قابل خرید معرفی شده، جای تعجب دارد و می توان بازخورد منفی آن در بین مخاطبان را پیش بینی کرد.

مطالب مرتبط

طراحی بازی ترسناک در محیط Paint توسط دندانپزشک لهستانی

دندانپزشکی لهستانی با استفاده از ابزارهای ابتدایی مایکروسافت پِینت یک بازی ترسناک و مهیج طراحی کرده است.این بازی که World of Horror (جهان ترس) نام دارد، توسط دکتر Pawel Kozminski طراحی شده و شامل پنج داستان کوتاه است که در یک دهکده ساحلی ژاپنی جریان دارند. پخش دائمی موزیکی ۸ بیتی کمی روی اعصاب است اما تطابق خوبی... ادامه مطلب

طراحان مورتال کامبت چطور اصوات تهوع‌آور این بازی را خلق می‌کنند [تماشا کنید]

بازی مورتال کامبت سال به سال به لطف پیشرفت تکنولوژی با جلوه های گرافیکی بهتر و البته خشن تر به بازار عرضه می شود. همانطور که می دانید در این بازی ضربات تمام کننده بی رحمانه یا به قول گیمرها فیتالیتی ها (Fatality) بسیار طبیعی و با جزییات فراوان به تصویر کشیده می شوند.سازندگان برای... ادامه مطلب

رونمایی از گیم پلی شانگ تسونگ در مورتال کامبت 11 [تماشا کنید]

استودیو ندررلم به وعده خود عمل و از نخستین محتوای دانلودی مورتال کامبت 11 رونمایی کرد. این محتوا Kombat Pack نام داشته و قرار است چند شخصیت جدید را به بازی اضافه کند.طبق اطلاعات موجود، محتوای Kombat Pack  شخصیت‌های شانگ تسونگ، سیندل، نایت ولف، اسپاون و دو شخصیت ناشناخته دیگر را به مورتال کامبت 11 اضافه خواهد... ادامه مطلب

بازی World of Goo را به صورت رایگان از فروشگاه اپیک دریافت کنید

مدتی قبل، مهلت دریافت رایگان بازی Transistor از فروشگاه اپیک به اتمام رسید و همان طور که انتظار می‌رفت، عنوان جدیدی جایگزین آن شد. علاقه مندان، از این پس می‌توانند با مراجعه به فروشگاه اپیک بازی World of Goo را بدون پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای دریافت کنند.بازی World of Goo که در سبک معمایی ساخته شده است، در... ادامه مطلب

بازی تحسین شده Gone Home را به صورت رایگان دریافت کنید

در شرایطی که رقابت شدیدی میان اپیک و استیم به وجود آمده و هر یک سعی می‌کنند تا کاربران بیشتری را به سمت خود جذب کنند، فروشگاه هامبل باندل نیز تلاش کرده تا از قافله عقب نماند. به همین منظور، بازی Gone Home برای مدت محدودی در این فروشگاه رایگان شد.فروشگاه هامبل باندل اخیراً از یک... ادامه مطلب

رونمایی از فراست در تریلر جدید مورتال کامبت 11 [تماشا کنید]

ساعاتی قبل، استودیو ندررلم آخرین قسمت از سری لایو استریم‌های Kombat Kast را پخش کرد که در جریان آن از شخصیت فراست در مورتال کامبت 11 رونمایی شد.فراست در گذشته نه چندان دور شاگرد ساب زیرو بوده اما تصمیم استادش برای کنار گذاشتن دشمنی دیرینه خود با اسکورپیون این رابطه استاد و شاگردی را تحت الشعاع... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟