مأموریت جنجال برانگیز EM-1 ناسا در نهایت بدون سرنشین انجام خواهد گرفت

مأموریت جنجال برانگیز EM-1 ناسا در نهایت بدون سرنشین انجام خواهد گرفت

ناسا که پیشتر توسعه و پرتاب موشکی همراه با خدمه در اواخر سال ۲۰۱۸ را در پیش بینی کرده بود حالا گزارش می دهد که نخستین سفر راکت غول پیکر بعدی خود را بدون سرنشین انجام خواهد داد.

طبق اطلاعات منتشر شده سازمان فضایی از دو ماه پیش تاکنون در حال مطالعه امکان حضور سرنشین در دو مأموریت راکت SLS به سوی ماه و مریخ بوده تا متوجه شود که آیا سفر خدمه با موشک به اعماق آسمان در سال ۲۰۱۹ ایمن خواهد بود یا خیر. اما پس از در نظر گرفتن هزینه ها و چالش های پیش روی مأموریت EM-1 در نهایت عنوان کرد که نخستین سفر فضاپیمای مورد اشاره همراه با سرنشین نخواهد بود.

گفتنی است «رابرت لایتفوت» یکی از مدیران ناسا در قالب ایمیلی برای کارمندانش عنوان کرد:

مبنای این تصمیم گیری هزینه ها و چالش های فنی پیش رو عنوان شده است

پس از بررسی هزینه، ریسک و چالش های فنی پیش روی مأموریتی در این سطح، به نظر می رسد که مهیا کردن تغییرات لازم برای مأموریت دارای سرنشین EM-1 در این مدت کم، بسیار مشکل است.

بنابراین به نظر می رسد که ناسا همان برنامه ای را پیش خواهد گرفت که در زمان معرفی SLS بیان کرده بود؛ یعنی ابتدا یک مأموریت بدون سرنشین و در صورت موفقیت پرتاب موشک همراه با خدمه. طبق برنامه مورد اشاره ناسا قصد داشت تا اولین مأموریت SLS را در اوایل آذر ۹۷ با پرتاب فضاپیمای بدون سرنشین آغاز کند که آن هم به دلیل چالش های فنی و محدودیت های بودجه تا سال ۲۰۱۹ به تعویق افتاد.

«لایتفوت» همچنین عنوان کرده است که قرار دادن سرنشین درون نخستین پرتاب SLS از لحاظ فنی امکان پذیر است اما برای این کار بسیاری از فناوری های لازم می بایست با سرعت بیشتری توسعه یابند و علاوه بر آن، مأموریت همراه با سرنشین مبلغی در حدود ۶۰۰ تا ۹۰۰ میلیون دلار را هم به سرمایه مورد نیاز خواهد افزود.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato