آیا AMD با عرضه کارت گرافیک قدرتمندش از زیر سایه Nvidia خارج می شود؟

آیا AMD با عرضه کارت گرافیک قدرتمندش از زیر سایه Nvidia خارج می شود؟

حدود شش ماه از معرفی نسل جدید پردازنده های AMD با معماری «Vega» می گذرد و حالا به نظر می رسد شرکت مذکور آماده عرضه قدرتمندترین کارت گرافیک خود به بازار شده است. این کمپانی که سال گذشته با معرفی پردازنده های سری «Ryzen» موفقیت قابل توجهی کسب کرده بود، امسال نیز برگ برنده دیگری در دست دارد.

AMD اخیراً کارت گرافیک «Radeon Vega Frontier Edition» را برای کاربران حرفه ای و کارگاه های تخصصی معرفی کرده و البته از گیمرها خواسته تا زمان عرضه مدل ارزان قیمت تر «Radeon RX Vega» که برای بازی کردن بهینه سازی شده است، صبر کنند.

کارت گرافیک Frontier با ۶۴ واحد محاسبه مجزا، توان پردازشی در حدود ۲۵ ترافلاپ داشته و از ۱۶ گیگابایت حافظه با پهنای باند وسیع (HBM2) بهره می برد. مدل مورد بحث با اینکه از معماری ۱۴ نانومتری یکسانی با نمونه های موجود AMD استفاده می کند، برتری محسوسی در زمینه عملکرد از خود نشان داده است.

البته حافظه HBM2، تاثیر مستقیمی در برتری «Radeon Vega Frontier Edition» دارد که باید سرعت کلاک ۱.۵۹ گیگاهرتزی را نیز به آن اضافه کرد. به گفته AMD، این محصول سریعترین کارت گرافیک حال حاضر جهان است.

محصول جدید AMD نسبت به نمونه های رقیب، ۳۰ درصد بهتر عمل می کند

مثلاً کمپانی مذکور مدعی است که نسخه Frontier نسبت به کارت گرافیک «Tesla P100» انویدیا در امور مربوط به یادگیری ماشینی ۳۰ درصد بهتر عمل می کند. همچنین در استفاده از نرم افزارهای CAD رایج، برتری مشابهی نسبت به انویدیا «Titan Xp» (که در حال حاضر عنوان سریعترین کارت گرافیک جهان را یدک می کشد) از خود نشان می دهد.

مسلماً چنین آمارهایی تا قبل از عرضه محصول، اهمیت چندانی ندارند، چرا که انویدیا بیش از یک سال است که با پردازنده های مجهز به معماری پاسکال خود، بر بازار حکومت می کند و AMD تا اینجا نقش دنباله رو را ایفا کرده است.

«Radeon Vega Frontier Edition» اوایل تیر ماه سال جاری به بازار عرضه می شود که احتمالاً پیش از آن، جزئیات بیشتری در مورد توانایی های آخرین محصول AMD در دسترس قرار خواهد گرفت. همچنین انتظار می رود سایر محصولات سری Vega که برای گیمرها توسعه داده شده اند نیز تا پایان تابستان آماده فروش باشند.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato