همه پرسی در سوئیس و پایانی بر انرژی هسته ای در این کشور

همه پرسی در سوئیس و پایانی بر انرژی هسته ای در این کشور

کشورهایی مانند انگلستان از طرفداران پر و پا قرص استفاده از انرژی هسته ای هستند، اما سویسی ها ظاهرا نظری غیر از این دارند.

این کشور به تازگی استفاده از انرژی هسته ای را مورد همه پرسی قرار داده است و نتیجه آن شد که طی یک برنامه دراز مدت، استفاده از این انرژی پایان پیدا کند و در عوض صنایع و بخش های مختلق سوئیس به استفاده از انرژی های تجدید پذیر نظیر خورشید و باد روی بیاورند.

گفتنی است هنوز برنامه مدونی برای تعطیلی نیروگاه های هسته ای این کشور که در جریان همه پرسی اخیر مقرر گردید، تهیه نشده است با این همه پیش بینی شده که از ژانویه ۲۰۱۸ میلادی، تلاش ها برای این منظور آغاز خواهد شد.

مخالفان این طرح مدعی اند که با نصب پنل های خورشیدی چشم اندازهای طبیعی سوئیس از بین می روند

البته روشن است که این برنامه مخالفانی هم دارد و استدلالشان این بوده که با این کار هزینه ها افزایش و دسترسی به انرژی های قابل اتکا کاهش می یابد. آنها همچنین مدعی شده اند که با تخصیص فضاهای قابل توجه به پنل های خورشیدی و احداث مزارع بادی، مناظر طبیعی زیبای سوئیس از بین می روند.

هرچند، با در نظر داشتن اینکه غیرفعال کردن یک رآکتور دست کم چندین دهه به طول می انجامد، می توان مطمئن بود که این تصمیم دست کم در کوتاه مدت تاثیر قابل توجهی روی محیط زیست یا ایمنی بومی ندارد.

در هر صورت این تصمیم مردم سوئیس را می توان به نوعی تغییر در نگرش مردم آن کشور قلمداد کرد. باید اضافه کنیم دولت سوئیس لایحه مذکور را نخستین بار در سال ۲۰۱۱ میلادی و در واکنش به فاجعه فوکوشیما مطرح کرد که ابتدا با آن مخالفت شد اما در ادامه دیدگاه و نگرش مردم این کشور در خصوص انرژی های تجدیدپذیر دستخوش تغییرات عمده ای گردید.

نظرات ۱۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato