ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

ستاره Tabby فعالیت غیرعادی اش را از سر گرفت؛ این بار اخترشناسان آماده اند

اواسط تابستان سال قبل به اطلاعتان رساندیم که ستاره کوچکی در اعماق جهان هستی به نام KIC 8462852 با رفتار عجیب و غریبش توجه اخترشناسان را به خود جلب کرده است. در واقع نور این ستاره ...

حمید مقدسی
نوشته شده توسط حمید مقدسی | ۲ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۹:۱۵

اواسط تابستان سال قبل به اطلاعتان رساندیم که ستاره کوچکی در اعماق جهان هستی به نام KIC 8462852 با رفتار عجیب و غریبش توجه اخترشناسان را به خود جلب کرده است. در واقع نور این ستاره به گونه ای تغییر می کند که بیشتر به یک سازه بزرگ مصنوعی شباهت دارد تا یک جرم آسمانی طبیعی.

این بار تلسکوپ هایی از سرتاسر جهان به سمت ستاره Tabby نشانه رفته اند

این ستاره که در صورت فلکی ماکیان (Cygnus) قرار دارد و به نام های ستاره Tabby یا Boyajian نیز شناخته می شود، دوباره فعالیت غیرطبیعی اش را از سر گرفته و شاهد کاهش روشنایی و تابش آن هستیم. دانشمندان نیز که برای این واقعه لحظه شماری می کردند، تلسکوپ های متعددی از سرتاسر جهان را به سمت آن نشانه رفته اند تا رفتار ستاره را بررسی کرده و تغییرات نوری آن را در تمامی طول موج های ممکن به ثبت برسانند، بلکه بتوانند سر از کارش درآورند.

ستاره Tabby از نظر مقدار کاهش نور که گاهی اوقات به 20 درصد می رسد، بسیار غیرعادی عمل می کند. 20 درصد تغییر تابش در مقیاس ستاره ها خیلی زیاد است و اگر خورشید ما همین اندازه کاهش نور داشت، روند حیات در کره زمین به طور کامل عوض می شد.

اخترشناسان منتظرند تا این بار با جمع آوری اطلاعات بیشتر، تشخیص دهند که آیا عبور اجرام فضایی دیگری به جز سیارات (مثلاً شهاب سنگ ها) از جلوی این ستاره باعث کاهش غیرعادی نور آن می شود، یا اینکه واقعاً با یک سازه عظیم بیگانه روبرو هستیم. در هر دو صورت دانشمندان و علاقه مندان به فضا روزهای هیجان انگیزی را پیش رو دارند.

BGR
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Amir_Safari
    Amir_Safari | ۳ خرداد ۱۳۹۶

    ما امواح رادیویی برای بیگانگان میفرستیم که صدامون رو بشنوند،بعید نیست اون ها از نور استفاده کنن.

مطالب پیشنهادی