عمل جراحی ارتوپدی تحت هیپنوتیزم در بیمارستان امام رضا (ع) مشهد انجام شد

عمل جراحی ارتوپدی تحت هیپنوتیزم در بیمارستان امام رضا (ع) مشهد انجام شد

بیمارستان امام رضا (ع) در مشهد با موفقیت توانست عمل جراحی ارتوپدی را در حالت هیپنوتیزم روی یک جوان ۳۲ ساله انجام دهد. دکتر مهدی فتحی دانشیار گروه بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد می گوید در این عمل، دو پلاک از استخوان کف پای جوان تهرانی بیرون آمد، در حالی که هیچگونه بیهوشی و بی حسی انجام نشده و بیمار فقط تحت القاء هیپنوتیزم قرار داشت.

سطح هشیاری بیمار حین عمل جراحی بین ۹۰ تا ۹۸ قرار داشت

دکتر فتحی اظهار داشت در حالت هیپنوتیزم، با استفاده از تصاویر ذهنی توجه بیمار از شرایط واقعی منحرف شده و به همین دلیل، می توان ادراک درد را در او مختل ساخت. در جریان این عمل، سطح هشیاری بیمار در تمام مدت بین ۹۰ تا ۹۸ قرار داشت که نشان می دهد او در عین هوشیاری کامل، هیچگونه دردی را حس نمی کرد.

وی خاطرنشان ساخت هیپنوتیزم جایگزین بیهوشی یا بی حسی نیست، اما در مواردی که استفاده از داروهای بیهوشی برای افراد ممنوعیت یا محدودیت داشته باشد، می توان از این روش در محدوده سنی ۴ سالگی تا میانسالی بهره گرفت. البته مشاوره با روانپزشک هم برای اجرای عمل جراحی تحت هیپنوتیزم ضروری است.

سابقه جراحی با هیپنوتیزم به سال ۱۸۴۰ میلادی بر می گردد

گفتنیست در حال حاضر این روش در کلیه دانشگاه های دنیا به متخصصین بیهوشی، روانپزشکی و دیگر گروه های مرتبط با درمان آموزش داده می شود. جالب است بدانید سابقه انجام عمل جراحی تحت هیپنوتیزم (Hypnosurgery) به دهه ۱۸۴۰ میلادی و دکتر «جیمز برید» (James Braid) جراح اسکاتلندی باز می گردد.

نظرات ۱۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato