کشف 8000 باگ امنیتی در تجهیزات پزشکی که جان بیماران را به خطر می اندازند

هرچه بیشتر در عصر ارتباطات پیش می رویم، بیشتر در معرض خطرات ناشی از ایرادات نرم افزاری و حملات سایبری قرار می گیریم. این تهدیدات حتی شامل تجهیزات پزشکی و درمانی نیز می شوند و به تازگی مشخص شده که ابزارهای حیاتی و مهمی مانند پمپ های انسولین و ضربان سازها (که از طریق جراحی در بدن جاسازی می شوند) نیز در مقابل نفوذ هکرها آسیب پذیر هستند.

ضربان ساز

malltina

طی پژوهشی که شرکت امنیتی «WhiteScope» نیز در آن شرکت داشت، ضربان ساز ها و دستگاه های شوک الکتریکی تولید شده توسط 4 کمپانی مختلف، به علاوه ابزارهای کنترل و نگهداری آنها مورد بررسی قرار گرفت و در کمال تعجب، 8000 آسیب پذیری مختلف در کُد های نرم افزاری این تجهیزات یافت شد.

دستگاه شوک الکتریکی

محققان در هر چهار اکوسیستم ایرادات بزرگی پیدا کردند، از جمله اینکه نرم افزارهای موجود همگی قدیمی بوده و اطلاعات خصوصی سلامت کاربران را بدون رمزگذاری ذخیره می کنند. همچنین هیچکدام از ابزارهای مورد بحث هنگام اتصال به دستگاه های کنترل و مشاهده مربوط، درخواست نام کاربری و گذرواژه نکرده و اصالت کاربر را بررسی نمی کنند.

باج افزار واناکرای تجهیزات پزشکی را هم مورد حمله قرار داده بود

حساسیت موجود در این زمینه پس از شیوع باج افزار «WannaCry» افزایش چشمگیری داشته چرا که طی این حملات، علاوه بر کامپیوترهای موجود در بیمارستان های انگلستان، برای نخستین بار تجهیزات پزشکی نیز مورد حمله قرار گرفتند. تجهیزات مذکور که محصول کمپانی «Bayer» هستند، برای تزریق مواد مخصوص به بدن بیماران قبل از تصویربردای MRI مورد استفاده قرار می گیرند.

البته خطر ابزار پزشکی شخصی هک شده، بسیار بیشتر از تجهیزات بیمارستانی است و می تواند مستقیماً جان بیمار را به خطر بیاندازد. محققان حوزه امنیت سایبری در گذشته هشدارهای جدی در این رابطه داده بودند به طوری که در سال 2013، هکری به نام «بارنابی جک» ادعا کرد می تواند کنترل یک ضربان ساز را از فاصله 15 متری در اختیار گرفته و شوک الکتریکی مرگباری را توسط دستگاه تولید کند.

تا کنون هیچ موردی از حمله هکرها به ابزار کمک پزشکی شخصی گزارش نشده است

با اینکه اکثر وسایل کمک پزشکی شخصی قدیمی بوده و نرم افزارهای به روزی ندارند، تا کنون هیچ خبری مبنی بر نفوذ به این ابزار و به خطر افتادن سلامتی بیماران توسط هکرها منتشر نشده است. البته به اعتقاد FDA (سازمان غذا و دارو آمریکا) و سایر آژانس های سلامتی، در آینده ای نه چندان دور ممکن است شاهد سوءاستفاده از آسیب پذیری های نرم افزاری موجود در ابزار پزشکی باشیم.

از همین رو سازمان مذکور اخیراً هشداری منتشر کرده که به امکان هک شدن وسایل پزشکی، و ارسال سیگنال های خطرناک توسط هکرها برای تولید شوک های مرگبار اشاره دارد. کمپانی «Johnson & Johnson» نیز پاییز گذشته به مشتریان خود اعلام کرده بود که دستگاه های تولیدی این شرکت دچار نقص امنیتی بوده، و هکرها می توانند از این طریق دوز های بالایی از انسولین را وارد بدن بیماران کنند.

پمپ انسولین

هرچه بر تعداد ابزارهای پزشکی که توانایی برقراری ارتباط بی سیم دارند افزوده می شود، خطر نفوذ هکرها نیز بیشتر و جدی تر خواهد شد. در تحقیق مستقلی که موسسه «Ponemon» در ابعاد وسیع تری انجام داده، مشخص شد فقط 17 درصد تولید کنندگان تجهیزات پزشکی در راستای افزایش ایمنی تولیدات خود گام برداشته اند.

خوشبختانه این شرکت ها با استخدام متخصصین امنیت سایبری، و استفاده از هکرهای کلاه سفید برای کشف آسیب پذیری ها، در حال تلاش برای افزایش ایمنی ابزارهای کمک پزشکی خود هستند.

malltina

مطالب مرتبط

حمله باج افزاری گسترده علیه کانن؛ ۱۰ ترابایت دیتا به سرقت رفت

شرکت کانن اعلام کرده که هدف دو حمله باج افزاری بزرگ قرار گرفته است و دسترسی به ۱۰ ترابایت دیتای ارزشمند آن حالا منوط به پرداخت مبلغی نامشخص باج به عاملان این حملات است.البته این شرکت جزئیات زیادی در مورد نوع دیتای سرقت شده خود ارائه نکرده و مشخص نیست چه تعداد از کاربران آن... ادامه مطلب

رخنه اطلاعاتی در خاورمیانه بیش از میانگین جهانی روی دست شرکت‌ها خرج می‌گذارد

بر اساس جدیدترین پژوهش صورت گرفته، هزینه هر رخنه اطلاعاتی در خاورمیانه بیش از میانگین جهانی و برابر ۶.۵۲ میلیون دلار است.این تحقیق که توسط «IBM Security» و «Ponemon Institute» صورت گرفته، هزینه رخنه اطلاعاتی در ۱۷ کشور جهان در سال ۲۰۲۰ را مورد تحلیل قرار داده است. طبق این گزارش، میانگین هزینه هر رخنه... ادامه مطلب

هکرها رمز عبور بیش از ۹۰۰ VPN سرور سازمانی را منتشر کردند

هکرها لینک دانلود لیستی حاوی نام کاربری، رمز عبور و آدرس‌های IP بیش از ۹۰۰ سرور سازمانی Pulse Secure VPN را در یک فروم هک منتشر کردند.سایت ZDNet به نسخه‌ای از این لیست دسترسی پیدا کرده و می‌گوید شامل اطلاعات زیر می‌شود: آدرس‌های IP سرورهای Pulse Secure VPN نسخه فریم ور سرور Pulse Secure VPN... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

چرا حملات باج افزاری همچنان قربانی می‌گیرند؟

باج افزارها بیش از سه دهه است که مورد استفاده قرار می‌گیرند و برخی محققان از آنها به عنوان بزرگترین کابوس امنیت آنلاین یاد می‌کنند. با این وجود هنوز هم شرکت‌های بزرگ و کوچک توسط حملات باج افزاری غافلگیر شده و در یک دو راهی سخت قرار می‌گیرند: چشم پوشی از فایل‌های رمزگذاری شده یا... ادامه مطلب

گارمین در پی حمله سایبری میلیون‌ها دلار به هکرها باج داده است

گارمین اوایل مرداد ماه حمله باج افزاری گسترده‌ای را تجربه کرد که بسیاری از سرویس‌های این شرکت را از کار انداخت. حال گزارشی منتشر شده که نشان می‌دهد این شرکت چند میلیون دلار به هکرها باج داده تا سرویس‌هایش به سرعت به حالت عادی بازگردند.خبرگزاری Sky News در گزارش جدیدی مدعی شده که گارمین با... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟