شرکت های بزرگ در ۳ ماه اول ۲۰۱۷ حداقل ۳۴ استارتاپ هوش مصنوعی خریداری کرده اند

به گزارش موسسه تحقیقاتی CB Insights، شرکت های حوزه تکنولوژی در سه ماهه ی اول سال جاری میلادی ۳۴ استارتاپ فعال در زمینه ی هوش مصنوعی را به تملک خود درآورده اند، رقمی که دو برابر بازه ی مشابه در سال ۲۰۱۶ به حساب می آید.

گوگل بیشترین تعداد استارتاپ هوش مصنوعی را به تملک خود درآورده است

گوگل از سال ۲۰۱۲ تاکنون ۱۱ استارتاپ را در این زمینه خریداری کرده و مقام نخست را در اختیار دارد. پس از آن هم به ترتیب نام اپل، فیسبوک و اینتل به چشم می خورند، موضوعی که نشان می دهد پیشبینی ها در مورد موج سهمگین هوش مصنوعی در آینده ی نزدیک، صحیح هستند.

البته به دلیل رقابت شدید شرکت ها معمولاً از ارائه ی توضیح در این زمینه خودداری می کنند و تاکنون جزئیات اندکی به بیرون درز کرده است، از جمله اینکه می دانیم اپل اخیرا استارتاپی به نام Lattice Data که روی داده های بدون ساختار کار می کند را به تملک خود در آورده است.

در سه ماهه ی اول ۲۰۱۷ حتی شاهد بودیم که خودروسازی فورد هم رقم ۱ میلیارد دلار در Argo AI سرمایه گذاری کرد، شرکتی که از مهندسین سابق بخش اتومبیل های خودران گوگل و کارمندان پیشین اوبر تشکیل شده است.

بر همین اساس می توان گفت در آینده هوش مصنوعی صرفاً به حوزه ی کامپیوتر و ابزارهایی مثل تلفن های هوشمند اختصاص ندارد و هرجایی یافت می شود، از بخش سلامت گرفته تا صنایع سنگین.

برای مثال یکی از کاربردهای هوش مصنوعی در حوزه ی سلامت می تواند این باشد که ابزار کامپیوتری به جای دکتر سوابق سلامتی کاربر را برای تشخیص موارد مورد نظر بررسی نماید، یعنی همان هدفی که استارتاپ Forward تلاش می کند محقق نماید.

استارتاپ های کوچک برای کار روی هوش مصنوعی از غول های بزرگ مناسب تر هستند

Adrian Aoun مدیر استارتاپ فوروارد که پیشتر برای گوگل کار می کرده می گوید: «اگر به طور کلی بخواهید روی بهبود هوش مصنوعی فعلی کار کنید، شرکت های بزرگ جای بهتری برای کار کردن هستند، اما برای انجام آزمون و خطا و یافتن کاربردهای جدید هوش مصنوعی، بهتر است از شرکت های بزرگ استقلال داشته باشید».

Matt McIlwain یکی از مقامات گروه سرمایه گذاری مادرونا در همین زمینه می گوید: «شرکت های بزرگ با خرید استارتاپ ها می خواهند به جای اینکه خودشان مستقیماً وارد عمل شوند، یافتن راه اضافه کردن قابلیت های هوش مصنوعی به محصولاتشان را بر عهده ی استارتاپ های کاربلد و متخصص قرار دهند».

جالب اینکه اگر به جای استخدام در شرکت های بزرگ و دنبال کردن سیاست های آنها به دنبال فعالیت مستقل باشید، توجه شرکت های بزرگ را هم بیشتر به خود جلب خواهید کرد، مثل Matthew Zeiler مدیر Clarifai که می گوید از زمان تاسیس این استارتاپ در سال ۲۰۱۳ تاکنون بارها شرکت های بزرگ برای جلب همکاری وی تلاش کرده اند.

مدیر استارتاپ Clarifai که تاکنون همکاری هایی هم با شرکت های Unilever و Trivago در زمینه ی هوش مصنوعی داشته است می گوید: «شرکتی مثل گوگل آنقدر بزرگ است که تقریباً در تمام حوزه ها دستی دارد، به نظر شما چنین شرکتی برای تمرکز روی هوش مصنوعی مناسب تر است یا همکاری با شرکت هایی که روی یک زمینه ی خاص کار می کنند؟».

علاوه بر این شرکت های بزرگ به آکادمیک بودن سابقه ی نیروهای استخدامی خود توجه زیادی دارند، در حالی که بسیاری اوقات یک نیروی غیر آکادمیک بسیار بهتر می تواند نتیجه ی موفقی به ثمر برساند.

Vic Gundotra در تایید این موضوع به کارمندانی اشاره می کند که در شرکت AliveCor استخدام کرده است. این شرکت دستگاه سنجش ضربان قلب قابل حمل مبتنی بر هوش مصنوعی تولید می کند و به گفته ی مدیرش کارکنانی دارد که برای ساخت ابزاری برای نجات جان اعضای خانواده ی خود به این حوزه وارد شده اند.

مطالب مرتبط

هوش مصنوعی گوگل دو برابر از سیری باهوش تر است

بر اساس یک تحقیق آکادمیک هوش مصنوعی گوگل تقریبا دو برابر دستیار مجازی سیری آی کیو دارد اما یک کودک شش ساله از هر دوی آنها باهوش تر است. در این تحقیق که توسط سه محقق چینی صورت گرفته مشخص شد که آی کیوی AI گوگل در سال گذشته 47.28 بوده که از هوش مصنوعی موتور... ادامه مطلب

این کاریکاتورها توسط هوش مصنوعی مایکروسافت ترسیم شده اند

گزارش شده که سه محقق مختلف قرار است طی کنفرانس بین المللی SIGGRAPH در توکیو کنار یکدیگر جمع شوند و شبکه‌ی عصبی خود را معرفی کنند که می تواند عکس‌های واقعی را به کاریکاتور تبدیل کند. بر این اساس Kaidi Cao دانشجوی دانشگاه استنفورد، Jing Liao اهل هنگ کنگ و Lu Yuan کارمند مایکروسافت قصد دارند سیستم طراحی... ادامه مطلب

همکاری انویدیا و بوش در تولید سیستمی هوشمند برای اتومبیل های خودران

اخیراً کمپانی Bosch خبر از برنامه های خود برای همکاری با انویدیا بر سر ساخت سیستم های هوش مصنوعی خودران برای بازارهای انبوه اتومبیل داده است. این خبر در رویداد Bosch Connected World واقع در برلین اعلام شد و مدیر عامل کمپانی، دکتر ولکمار دنر تاکید کرد که «ناوبری خودکار، جاده ها را امن تر... ادامه مطلب

گوگل زبان انسان را با دقت 95 درصد متوجه می شود

به لطف سرمایه گذاری ها روی یادگیری ماشینی، گوگل حالا با دقتی 95 درصدی زبان انسان ها را متوجه می شود. هوش مصنوعی به گوگل اجازه می دهد تا انسان را متوجه شود و در خور جمله بیان شده، پاسخی مناسب ارائه دهد. در واقع مهم ترین دلیلی که Google Assistant وجود دارد همین قابلیت است... ادامه مطلب

ساتیا نادلا و قوانین اختصاصی اش برای حفاظت از بشر در برابر هوش مصنوعی

حتما بارها و بارها در گوشه و کنار شنیده اید که شرکت ها و افراد صاحب نام چطور با ترس و وحشت از قدرت گرفتن ربات ها در برابر انسان سخن می گویند و روزی را به تصویر می کشند که در آن انسان تحت تسلط دست سازه هایش قرار می گیرد. در مقابل این گروه هم همواره افرادی... ادامه مطلب

کامپیوترها یاد می گیرند که چطور حالات پنهان چهره را تشخیص دهند

ماشین ها در تشخیص احساسات واضحی نظیر لبخند، خوب عمل می کنند اما در شناسایی حالات خفیف چهره و زمانی که افراد تلاش می کنند احساسات خود را پنهان نمایند عملکرد چندان مطلوبی را از خود به نمایش نمی گذارند. با این همه، پیش بینی می شود که این ضعف در آینده نه چندان دور برطرف... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x