رشد تولید علم کشور به 15.2 درصد رسید

رشد تولید علم کشور به 15.2 درصد رسید

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) عنوان کرده است که در سال ۲۰۱۶ حدود ۵۰ هزار و ۲۳۶ مدرک توسط کشور ایران در پایگاه مذکور نمایه سازی شده است. این در حالیست که تعداد مدارک ایندکس شده در سال ۲۰۱۵ برابر با ۴۳ هزار و ۶۲۰ مورد گزارش شده که خود نشان دهنده رشد ۱۵.۲ درصدی کمیت تولید علم در کشور است.

دکتر محمد جواد دهقانی در ادامه اذعان داشت که طبق اطلاعات به دست آمده از طریق پایگاه اسکوپوس، در سال ۲۰۱۶ و در بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور به ترتیب دانشگاه های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، ایران، شیراز، مشهد، اصفهان، تبریز، کرمانشاه، جندی شاپور، مازندران، بقیه الله، همدان و کرمان بیشترین تعداد مقالات را در پایگاه مورد اشاره ثبت کرده اند.

وی همچنین بیان کرد:

در بین دانشگاه های جامع کشور به ترتیب دانشگاه های تهران، تربیت مدرس، فردوسی مشهد، شیراز، تبریز، شهید بهشتی، اصفهان، خواجه نصیرالدین طوسی، گیلان، شهید باهنر کرمان، کاشان، ارومیه، رازی، سمنان، بوعلی سینا، شهید چمران اهواز، یزد، مازندران، شهرکرد، زنجان و خوارزمی بیشترین مقالات را در مجلات نمایه شده در اسکوپوس در سال ۲۰۱۶ میلادی تولید کرده اند.

کمیت تولید علم کشور از مرز ۵۰ هزار عبور کرده است 

سرپرست پایگاه ISC در خصوص دانشگاه های صنعتی کشور هم اعلام کرد که به ترتیب دانشگاه های صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، صنعتی اصفهان، علم و صنعت ایران، صنعتی نوشیروانی بابل و مالک اشتر بیشترین تعداد مقالات را در پایگاه اسکوپوس و در خلال سال ۲۰۱۶ به ثبت رسانده اند.

دکتر دهقانی در ادامه به بیان آمار و ارقام در مورد دانشگاه های غیر متمرکز پرداخت که طبق آن به ترتیب دانشگاه های آزاد و پیام نور بیشترین میزان کمیت تولید علم مبتنی بر مجلات نمایه شده در پایگاه استنادی اسکوپوس را به خود اختصاص داده اند.

وی در پایان هم پژوهشگاه دانش های بنیادی، جهاد دانشگاهی و موسسه پاستور ایران را به عنوان مؤسسات پژوهشی با بیشترین تعداد مقاله ایندکس شده در اسکوپوس عنوان کرده است.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato