کشف بدافزاری به نام «جودی» و آلودگی 36 میلیون دستگاه اندرویدی از طریق آن

کشف بدافزاری به نام «جودی» و آلودگی 36 میلیون دستگاه اندرویدی از طریق آن

کشف بدافزاری به نام «جودی» و آلودگی 36 میلیون دستگاه اندرویدی از طریق آن

محققان موسسه چک پوینت، هفته گذشته از کشف یک بدافزار اندرویدی تازه به نام «جودی» خبر دادند و مدعی شدند که در میان نرم افزارهای مخرب کشف شده در اکوسیستم اندروید، به لحاظ میزان گسترش، یکی از قدرتمندترین ها محسوب می شود.

طبق گزارشات، جودی هم اکنون بالغ بر ۳۶.۵ میلیون دستگاه اندرویدی را آلوده کرده است و همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد.

به گفته پژوهشگران چک پوینت، جودی به گونه ای طراحی شده که به صورت پنهانی تبلیغات درآمدزا داشته باشد و تاکنون روی ۴۱ اپلیکیشن عرضه شده در گوگل پلی استور کشف گردیده است آنطور که مشخص شده، توانسته از سد سیستم آنتی ویروس گوگل موسوم به Bouncer رد شود.

نکته جالب توجه اینکه، ظاهرا برخی از اپلیکیشن های آلوده چند سالی می شود که برای دانلود در دسترس کاربران اندروید قرار دارند، اما هنوز معلوم نیست که آیا جودی از ابتدا در آنها وجود داشته یا اینکه بعدا، از طریق آپدیت های نرم افزاری به آنها اضافه شده است.

در گزارش چک پوینت آمده است: بدافزار مذکور از دستگاه های آلوده برای ایجاد کلیک های جعلی روی تبلیغات خود استفاده می کرده و از این طریق درآمدهای هنگفتی را عاید سازندگانش می کرده.

در این گزارش همچنین توضیحاتی هم در مورد نحوه عملکرد این بدافزار ارائه شده که بدین شرح است:

بعد از آنکه کاربر یک اپلیکیشن آلوده به جودی را دانلود کرد، نرم افزار به صورت پنهانی گیرنده هایی را ثبت میکند که ارتباط آن با سرور اختصاصی اش را برقرار می کنند. سرور نیز در پاسخ یک بسته مخرب را برای آن ارسال می کند که دربرگیرنده کد جاوا اسکریپت، ارتباط عامل-کاربر و URLهایی است که توسط مولف بدافزار کنترل می شوند. در ادامه بدافزار URLها را با استفاده از عامل-کاربری که مرورگر PC را در یک صفحه پنهانی (هیدن) شبیه سازی می کند، می گشاید و مسیر نشانی وب را به یک وبسایت دیگر تغییر می دهد. بعد از آنکه وبسایت مورد نظر باز شد، جودی از کد جاوا اسکریپت برای مشخص کردن موقعیت و کلیک روی بنرهای زیرساخت تبلیغاتی گوگل استفاده می کند.هر بار که روی این تبلیغات کلیک می شود، مولف بدافزار نیز مبلغی را از توسعه دهنده وبسایت دریافت می نماید.

لازم به ذکر است که گوگل از این کمپین بدافزاری آگاه است و اپلیکیشن های آلوده به آن را از روی استور آنلاین خود حذف کرده است.

در مورد منبع و منشاء این بدافزار هم باید بگوییم که اپلیکیشن های مخرب محصول یک شرکت کره ای هستند که در زمینه توسعه اپ برای اندروید و iOS فعالیت دارد.

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل