محققان رویای ساخت یک ژوراسیک پارک واقعی را نقش بر آب کردند

محققان رویای ساخت یک ژوراسیک پارک واقعی را نقش بر آب کردند

حتما با «ژوراسیک پارک» آشنایی دارید؛ رمانی محبوب که استیون اسپیلبرگ آن را در قالب فیلم هایی پرفروش درآورد و ۱ میلیارد دلار درآمدزایی کرد. ژوراسیک پارک داستانی علمی-تخیلی است، اما امکان دارد یک روز به وقوع بپیوندد؟ محققانی که بقایای یک «تیرانوساروس رکس» خاص را بررسی می کردند، مدتی پیش کشف کردند که در استخوان های فسیل شده این دایناسور، پروتئینی دست نخورده وجود دارد که می تواند به این رویا جامه عمل بپوشاند.

اما حالا همان محققان، رویای بازگشت دایناسورها به عالم حیات را از بین برده اند. هنگامی که کشف این پروتئین ها برای نخستین بار اعلام شد، موجبات خوشحالی بسیاری از دیرینه شناسان و محققان فراهم آمد؛ حتی با وجود این حقیقت تایید شده که فسیل یک دایناسور نمی تواند اطلاعات دی ان ای لازم را برای آغاز احیا این حیوانات منقرض شده در اختیارمان بگذارد. امروز به نظر می رسد که از ابتدا دلیلی برای هیجان زدگی وجود نداشته است، زیرا پروتئین های کشف شده، حتی به یک دایناسور متعلق نبوده اند.

با تحقیقات و بررسی های بیشتر روی DNA ای که قرار بود به تیرانوساروس رکس تعلق داشته باشد، تیمی از محققان دانشگاه منچستر دریافتند که اطلاعات اولیه آزمایشگاهی به دست آمده، آلوده بوده اند. در حالی که همان آزمایشگاه میزبان دی ان ای موجودات امروزی نیز بوده، آلودگی پروتئین گونه های مختلف شترمرغ به یکدیگر سبب شد تا دانشمندان تصور کنند به نوعی، DNA دایناسور را یافته اند.

با توجه به موج هیجانی که برای این کشف به راه افتاده، نتیجه نهایی حقیقتاً مایوس کننده است؛ اما در هر صورت، پر واضح است که ژوراسیک پارک فعلاً باید در قلمرو تخیلات باقی بماند تا ببینیم که در آینده محققان مجدداً به موفقیت تازه ای دست پیدا می کنند یا خیر.

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato