محققان پرنده ای 100 میلیون ساله را درون کهربا یافتند

محققان پرنده ای 100 میلیون ساله را درون کهربا یافتند

سال ۲۰۱۷ سالی فوق العاده برای کشف موجودات مختلف در کهربا بوده است و دانشمندان تا به این لحظه، از بال پرنده گرفته تا پر دایناسور را یافته اند. اما این کشف جدید، احتمالاً بهترینِ آنها باشد؛ پرنده ای تقریباً کامل و ۹۹ میلیون ساله.

محققان این نمونه را میانمار یافته اند؛ جایی که نمونه های کهربایی بسیار زیادی در دسترس بوده و توسط محققان مختلف یافته یا خریداری شده اند. اما این کهربای بسیار منحصر به فرد  جوجه پرنده ای را در خود جای داده که در زمان دایناسورها زندگی می کرده است. این نمونه، جوجه ای از گونه پرندگان پادمرغان است که احتمالاً چند روز یا چند هفته بعد از تولد، درون کهربا به دام افتاده است.

تیم محققان این پرنده را با مایکروسکوپ و مایکرو سی تی اسکنر آزمایشگاهی مورد بررسی قرار دادند و با نوعی خاص از اشعه ایکس، به بازسازی سه بعدی آن پرداخته اند. یکی از محققان می گوید این یافته از آن جهت اهمیت دارد که مراحل بسیار اولیه رشد این پرنده را به نمایش می گذارد و تازه تنها رشد پرهای دم آن آغاز شده است.

پادمرغان تا حد زیادی به پرندگان امروزی شباهت دارند. اما برخلاف پرندگانی که روی اتومبیل شما خرابکاری می کنند، این پرنده بدون منقار بوده، روی بال هایش پنجه داشته و ساختار استخوانی متفاوتی دارد. متاسفانه اگرچه این پرنده برای تحقیقات بسیار کارآمد است، اما احتمالاً از مشخصات DNA آن هیچ چیز باقی نمانده که یک روز قادر به بازسازی آن در محیطی شبه ژوراسیک پارک باشیم.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato