چرا اپل اسپیکر خانگی «هوم پاد» را در کنفرانس WWDC معرفی کرد؟

در بین تمامی محصولاتی که از اپل در جریان کنفرانس سالانه توسعه دهندگان دیدیم، شاید اسپیکر هوشمند هوم پاد (HomePod) عجیب ترین مورد بود. WWDC رویدادی برای توسعه دهندگان نرم افزار به شمار می رود و طی سال های اخیر، معرفی محصول سخت افزاری جدید در این مراسم چندان مرسوم نبوده.

هوم پاد هیچگونه ارتباط آشکاری با توسعه دهندگان ندارد

البته مَک های جدید برای افرادی که به کد نویسی در پلتفرم مک او اس مشغولند، جذابیت خواهند داشت، یا آیپدهای جدید نظر برنامه نویسان حوزه تبلت را به خود جلب خواهند کرد، اما هوم پاد هیچ ارتباط آشکاری با توسعه دهندگان ندارد. در جزئیاتی که اپل برای این محصول عنوان کرد، نشانی از سازگاری با خدمات ثالث به چشم نمی خورد.

از سوی دیگر اسپیکر 349 دلاری مورد بحث تا ماه دسامبر یعنی پایان سال جاری میلادی وارد بازار نخواهد شد و بنا به اذعان مقامات کمپانی ساکن کوپرتینو، هنوز تمامی جزئیات و قابلیت های هوم پاد فاش نشده است. حال این سؤال پیش می آید که چرا اپل این محصول را معرفی کرد؟

واضح ترین پاسخ به سؤال فوق، این است که اپل قصد داشته طرفدارانش را همچنان وفادار نگه دارد تا به سراغ محصولات مشابه مانند آمازون اکو یا گوگل هوم نروند. همچنین سرمایه گذارانی که از رقابت اپل در این حوزه ناامید شده بودند نیز دوباره به سمت این کمپانی خواهند آمد.

البته کارشناسان این دو دلیل را قانع کننده نمی دانند. اپل تا به امروز چندان به هیجانات وال استریت وقعی ننهاده و معدود کاربرانی که طی چند ماه آینده قصد خرید محصولات مشابه را داشتند نیز چندان اهمیتی برای این کمپانی ندارند. در واقع هیچکدام از محصولات آمازون یا گوگل با اپل موزیک سازگار نیستند و به درد طرفداران پر و پا قرص اپل نمی خورند.

شاید دلیل معرفی زودهنگام هوم پاد، آگاه ساختن کاربران و جلوگیری از قوت گرفتن شایعات باشد

شاید محتمل ترین توضیح برای اقدام اپل و معرفی زودهنگام هوم پاد را آگاه ساختن کاربران دانست. هفته ها قبل از WWDC شایعات و اخبار در مورد اسپیکر هوشمند اپل به گوش می رسید و از آنجا که این کمپانی تا پاییز سال جاری رویداد خبری دیگری نداشت، به ناچار تصمیم گرفت تا از این فرصت استفاده کرده، جلوی شایعات را بگیرد و نظر عموم را به دلخواه خود تغییر دهد. بنابراین می بینیم که تمرکز اصلی سازنده به جای یکپارچگی هوم پاد با سیری، که دستیار صوتی ضعیف تری در مقایسه با رقباست، به قابلیت های صوتی برجسته این محصول معطوف شد.

فقدان مهارت های کافی در سیری

اگر اپل بیش از این برای معرفی هوم پاد صبر می کرد، افشاگری زنجیره تأمین جزئیات سخت افزاری آن را فاش می ساخت و همه اطلاعات در مورد توییترها و ساب ووفر 4 اینچی آن لو می رفت. در نتیجه دیگر جایی برای اغراق و تعریف مدیران ارشد اپل از کیفیت برتر آن، و نظر مثبت خبرنگاران در تجربه نخست با این دستگاه باقی نمی ماند.

مهم تر از آن، شاید تصور می کردیم که سیری نقشی محوری را به عنوان دستیار صوتی همه کاره و جامع در منزل بر عهده می گیرد. با این حال دیدیم که اپل بیشتر به قابلیت های سیری در حوزه موسیقی تمرکز کرد و از مهارت های دیگرش سخن نگفت. در واقع پس از نطق اصلی، در دموی اپل برای خبرنگاران هیچ نشانه ای از سیری به چشم نمی خورد.

سیری در حوزه دستیارهای خانگی فعلاً توانایی رقابت با الکسا و گوگل اسیستنت را ندارد

این اقدام اپل کاملاً حسب ضرورت صورت گرفت. در حال حاضر سیری جایگاه مناسبی در رقابت با الکسا و دستیار گوگل ندارد. نه می تواند سرویس های موسیقی ثالث را فعال سازد، نه از چندین حساب کاربری پشتیبانی می کند، و نه قابلیت استریم ویدیو روی تلویزیون ها را دارد. گوگل و آمازون هم اکنون با چالش نمایش نوتیفیکیشن روی اسپیکرهای هوشمند دست به گریبان هستند، اما اپل از برنامه مشابه در این زمینه هم سخنی نگفت.

پشتیبانی سیری از سرویس های ثالث هم بسیار محدودتر از رقباست. دستیار گوگل و الکسا هر دو به توسعه دهندگان اجازه می دهند که مجموعه کاملی از مهارت های گفتگو را توسعه بدهند، اما اپل همچون همیشه رویکردی محتاطانه را در پیش گرفته و مجموعه خاص و محدودی را در اختیار دیگران قرار می دهد. البته هنوز مشخص نیست آیا چنین قابلیت هایی در هوم پاد هم وجود خواهند داشت، یا اینکه اسپیکر هوشمند اپل به طور کامل از دسترس توسعه دهندگان ثالث به دور است.

تمرکز اپل روی این نقایص می توانست به ضرر آنها تمام شود. بنابراین آنها هوم پاد را به مثابه یک سیستم پخش موسیقی معرفی کردند که در اتاق نشیمن قرار می گیرد، نه یک دستیار پیشرفته مانند اکو که در آشپزخانه جای دارد. در این سناریو، سیری فقط نقشی مکمل را ایفا می کند و اگرچه حتماً به مرور شاهد بهبود قابلیت های آن خواهیم بود، اما در حال حاضر اپل با زیرکی از گزند مقایسه با رقبا در امان می ماند.

اپل واچ و آیفون اولیه هم زودتر از موعد رونمایی شدند

البته باید اشاره کرد پیش از این هم رونمایی زودهنگام محصولات را از سوی اهالی کوپرتینو دیده ایم. اپل واچ تقریباً هفت ماه پیش از عرضه رسمی رونمایی شد تا دستخوش شایعات و افشاگری ها نشود. حتی استیو جابز هم آیفون را شش ماه قبل از عرضه معرفی کرد، تا اسناد FCC جذابیت این محصول انقلابی را از بین نبرند.

همانند موارد فوق، هوم پاد نیز دسته جدیدی در سبد محصولات اپل به حساب می آید که پتانسیل های زیادی داشته و توضیحات مفصلی را می طلبد. از سوی دیگر رقابت در این حوزه بسیار بالا گرفته و آمار نشان می دهد تا به امروز بیش از 10 میلیون دستگاه اکو در ایالات متحده به فروش رسیده. بنابراین اپل ترجیح داد قبل از آنکه اوضاع از کنترلش خارج شود، سطح انتظارات کاربران را پایین نگه دارد و در زمان باقی مانده، چاره ای برای رقابت با بازیگران اصلی این صحنه بیندیشد.

مطالب مرتبط

ممنوعیت تجمع در سانتا کلارا؛ کنفرانس WWDC اپل لغو می‌شود؟

ویروس کرونا تا امروز باعث لغو مراسم‌ها و کنفرانس‌های زیادی در سراسر جهان شده است. از فردا برای کنترل شیوع کرونا، امکان برگزاری گردهمایی و همچنین تجمع در سانتا کلارا وجود ندارد و با توجه به این موضوع، لغو کنفرانس WWDC 2020 اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد.با گسترش شیوع ویروس کرونا در ایالات متحده، احتمال... ادامه مطلب

هک تمام دستیارهای صوتی با لیزر [تماشا کنید]

محققان از روش جدیدی برای هک دستیارهای صوتی خبر داده اند که از طریق پرتوهای لیزر انجام می شود.دستیارهای صوتی با قابلیت های فراوان از اعلام جدیدترین خبرها و شرایط آب و هوا گرفته تا باز و بسته کردن درب منزل و راه اندازی گجت های دیگر، به یکی از اجزای زندگی مدرن تبدیل شده... ادامه مطلب

حذف کلمه فمینیسم از دایره واژگان سیری

اپل با در نظر گرفتن عملکرد خنثی برای سیری در موضوعات حساس قصد دارد این دستیار صوتی را به یک ابزار فراگیر برای استفاده اقشار مختلف تبدیل کند. در گزارشی جدید اعلام شده که این شرکت در ادامه اقداماتش برای این مساله، کلماتی مثل فمینیسم را هم از دایره واژگان سیری حذف کرده است.بر اساس... ادامه مطلب

اسناد فاش شده اپل از قابلیت‌های دستیار هوشمند سیری در 2021 خبر می دهند

یکی از پیمانکاران سابق اپل اسناد داخلی سیری را فاش کرده که خبر از به روز رسانی های قابل توجه این دستیار صوتی در سال های آتی می دهد.اسناد اشاره به لیست به روز رسانی هایی دارند که قرار است در پاییز سال 2021 ارائه شوند. از قابلیت های جدید، «مکالمه دو طرفه درباره مشکلات... ادامه مطلب

اخراج 300 کارمند متفرقه توسط اپل که به مکالمات کاربران با سیری گوش می‌کردند

بعد از گزارش جنجالی گاردین پیرامون شنود گفتگوی کاربران با دستیار هوشمند اپل یعنی سیری، کمپانی کوپرتینویی روز چهارشنبه اعلام کرد که دیگر گفتگوی کاربران با سیری را به شرکت های متفرقه واگذار نکرده و از این پس تنها کارمندان این شرکت مجاز به شنیدن مکالمات کاربران هستند. در پی این اتفاق صدها کارمند از... ادامه مطلب

پیمانکاران اپل روزانه به بیش از 1000 مکالمه کاربران سیری گوش می‌دادند

خبر استفاده شرکت‌های بزرگ تکنولوژی مثل فیسبوک، اپل، مایکروسافت، گوگل و آمازون از پیمانکاران ثالث برای گوش دادن به مکالمات کاربران سرویس‌ها و گجت‌هایشان این روزها به بحث داغی تبدیل شده است. حالا گزارشی جدید به جزئیات بیشتری از برنامه اپل اشاره می‌کند که بر اساس آن هر نفر از پیمانکاران این شرکت روزانه به... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟