تحریک الکتریکی مغز می تواند خلاقیت افراد را افزایش دهد

تحریک الکتریکی مغز می تواند خلاقیت افراد را افزایش دهد

محققان و دانشمندان دانشگاه «کوئین مری لندن» و «گلدستمیتز لندن» با مطالعه روی شصت شرکت کننده داوطلب موفق شده اند به رابطه ای میان تحریک الکتریکی مغز و میزان خلاقیت افراد دست پیدا کنند.

گفتنی است در این مطالعه یک جریان الکتریکی ضعیف به مغز داوطلبان وارد شد. این جریان به قدری ضعیف بوده که آسیب و یا حتی احساس ناخوشایندی را به فرد القا نمی کند.

محققان با استفاده از تکنیک شبیه ساز جریان الکتریکی فراجمجمه ای یا به اختصار «tDCS» روی قسمتی از مغز با عنوان پیش پیشانی جانبی-خلفی به این نتیجه دست یافتند که شرکت کنندگان قادر هستند فعالیت های مرتبط با خلاقیت نظیر تفکر خارج از چارچوب را به نحو بهتری مدیریت کنند.

مهار قشر پیش پیشانی خلفی-جانبی مغز می تواند به افزایش خلاقیت منجر شود

دکتر «Caroline Di Bernardi Luft» در این باره اذعان داشته که «مهار این ناحیه از مغز می تواند به تفکر خارج از چارچوب کمک کند چرا که تقریباً همین ناحیه مسئول اجرای راه حل های از پیش آموزش دیده در هنگام مواجه شدن با مشکلات است.»

لازم است اشاره شود که به عقیده «Luft»، دو جنبه شگفت انگیز در رابطه با تحقیق صورت گرفته وجود دارد. نخست آنکه خلاقیت یک مهارت شناختی است که از فرآیندهای مختلف در مقیاس کوچکتر تشکیل شده و می توان هر کدام از آنها را به صورت خاص مورد بررسی قرار داد.

اما جنبه دیگر مطالعه فوق نشان می دهد که می توان از نتایج این تحقیق برای کمک به بیماران مبتلا به آسیب قشر پیش پیشانی مغز بهره برد. این بیماران با محدودیت های بیشتری در زمینه حل خلاقانه مشکلات رو به رو هستند که نشان می دهد این ناحیه از مغز می تواند به مانند مانعی در مسیر تفکر خلاقانه عمل کند.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato