کشف مرکز بزرگ فعالیت جعلی اینترنتی در تایلند با حدود 500 دستگاه آیفون

کشف مرکز بزرگ فعالیت جعلی اینترنتی در تایلند با حدود 500 دستگاه آیفون

همان طور که می دانید شبکه های اجتماعی یکی از پرسود ترین کسب و کارهای کنونی جهان محسوب می شوند؛ به همین دلیل لایک و اشتراک گذاری در این شبکه ها نیز ارزش زیادی دارد و طبیعیست که بازار بزرگی برای تقلب و سوء استفاده از این پلتفرم ها به وجود می آید.

کلیک فارم ها (Click Farm) بخشی از کسب و کار زیر زمینی اینترنتی هستند که معمولاً چندان جدی گرفته نمی شوند، اما نقش بسزایی در فضای مجازی ایفا می کنند. شرکت های زیادی هستند که با پرداخت پول به این مراکز، تعداد زیادی لایک، اموجی، امتیاز، نظرات موافق و نهایتاً ترافیک اینترنتی را به سمت محصولات و کالاهای خاص هدایت کرده و درآمد کسب می کنند. حمله اخیر پلیس تایلند به یکی از این مراکز غیر قانونی، ما را با سازوکار آنها بیشتر آشنا می کند.

۴۷۴ دستگاه آیفون و ۳۴۷۰۰۰ سیم کارت از این مرکز کشف شده است

منابع خبری از بانکوک گزارش می دهند پلیس تایلند یک مجموعه کلیک فارم در نزدیکی مرز کامبوج را که بوسیله سه فرد چینی هدایت می شد، شناسایی و دستگیر کرده اند. در این مرکز شاهد رَک های فلزی و صدها دستگاه آیفون قدیمی هستیم. در مجموع ۴۷۴ آیفون، ۳۴۷۲۰۰ سیم کارت نو از اپراتورهای موبایل تایلندی، ۱۰ دستگاه کامپیوتر و لپ تاپ، و دیگر تجهیزات الکترونیکی مرتبط از این مرکز به دست آمده است.

در ابتدا تصور می شد این مجموعه در نقش یک مرکز تماس جعلی فعالیت می کند، اما نهایتاً متهمین اعتراف کردند تعداد زیادی از بات های شبکه اجتماعی «ویچت» (WeChat) را کنترل می نمایند. ظاهراً یک شرکت ناشناس چینی ماهانه حدود ۴۴۰۰ دلار به این افراد حقوق می داده تا به صورت جعلی، محصولات خاصی را در بزرگ ترین شبکه اجتماعی چین تبلیغ کنند. استقرار این مرکز در تایلند به خاطر هزینه نسبتاً پایین استفاده از تلفن همراه در این کشور عنوان شده است.

بات ها به یکی از مشکلات اساسی شبکه اجتماعی ویچت تبدیل شده اند

گفتنیست حضور بات ها در ویچت یکی از معضلات اساسی این شبکه با بیش از ۷۰۰ میلیون کاربر ماهانه به شمار می رود. چت بات ها در حالت عادی از سوی برندهای معتبر و برای تعامل با کاربران طراحی و عرضه می شوند، اما بات های غیر مجاز با ارسال انبوه لایک و کامنت، به محبوب ساختن محصولات و خدمات جعلی یا بی کیفیت اقدام می ورزند.

پلیس تایلند در حال بررسی این موضوع است که این موبایل ها چگونه به صورت غیر مجاز وارد کشورشان شده و از آن مهم تر، حجم انبوه سیم کارت های بی نام و نشان به چه صورت در اختیار آنها قرار گرفته است، چون در تایلند نیز همانند دیگر کشورها، فعال شدن سیم کارت مستلزم اطلاعات هویتی کامل مالک آن است.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato