ساخت عنبیه مصنوعی که بدون نیاز به انرژی، نسبت به نور واکنش نشان می دهد

همانطور که می دانید مردمک، دریچه ورودی نور به چشم است و دیدن دنیای بیرون را برای ما ممکن می کند. اما جالب است بدانید که بافت عنبیه (قسمت رنگی چشم) مسئول باز و بسته شدن مردمک بوده و میزان نور ورودی را مشخص می کند.

البته عنبیه های مکانیکی همین حالا هم در لنز دوربین ها وجود دارند اما اختراع جدید پژوهشگران فنلاندی و لهستانی، شباهت زیادی به عنبیه طبیعی موجود در چشم داشته و حتی ممکن است روزی به عنوان جایگزین در چشم های آسیب دیده به کار گرفته شود.

وسیله مورد بحث که شباهت زیادی به لنزهای تماسی موجود دارد، توسط محققان دانشگاه صنعتی «Tampere» فنلاند، دانشگاه ورشو و همچنین دانشگاه پزشکی «Wrocław» لهستان طراحی و ساخته شده است.

عنبیه مصنوعی جدید، نیازی به سنسور نور جداگانه ندارد

عنبیه مصنوعی جدید از نوعی پلیمر (یک کریستال مایع الاستومری) ساخته شده که در مجاورت نور افزایش حجم یافته و در غیاب نور به حالت اولیه باز می گردد. این ویژگی در صورت وجود روزنه در وسیله مذکور، کارکردی مانند عنبیه طبیعی خواهد داشت و به تناسب نور محیط، مسیر ورود نور را تنظیم خواهد کرد. نکته جالب تر اینجاست که اختراع جدید، بر خلاف نمونه های مکانیکی، نیازی به منبع انرژی خارجی یا سنسور نور جداگانه نخواهد داشت.

محققان هم اکنون در حال آزمایش عنبیه مصنوعی خود در شرایط مرطوب (مانند چشم) هستند و قصد دارند حساسیت آن را نسبت به نور بیشتر کرده و فرآیند باز و بسته شدن روزنه را بهینه کنند. لازم به ذکر است که نتایج پژوهش مورد بحث در ژورنال «Advanced Materials» به چاپ رسیده است.

منبع:
New Atlas
برچسب ها
تور کیش

مطالب مرتبط

ساخت پوست پلیمری خود ترمیم شونده برای استفاده در ماهیچه های مصنوعی

گروهی از مهندسین شیمی دانشگاه استنفورد به سرپرستی زینب بائو توانسته اند پوستی مصنوعی را توسعه دهند که می تواند در صنایع رباتیک و تولید اعضای مصنوعی بدن به کار رود.این پلیمر سنتتیک می تواند بعد از سوراخ شدن دوباره ترمیم یافته و در مقابل تنش های الکتریکی منقبض و منبسط شود. ضمن این که از... ادامه مطلب

ساخت نوعی پلیمر خود ترمیم برای استفاده در رنگ ها و حوزه پزشکی

پلاستیک های خود ترمیم مدتی است از راه رسیده اند و نمی توان آنها را ایده ای نو خواند. در واقع، مدتی قبل بود که پژوهشگران IBM به صورت کاملا تصادفی موفق شدند این پلیمر را کشف کنند.حالا اما، پلاستیک جدیدی که بسیار هم شبیه به Wolverine است مورد توجه رسانه ها قرار گرفته و... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟