امکان شناسایی مالکین پهپاد از راه دور برای ماموران پلیس فراهم خواهد شد

امکان شناسایی مالکین پهپاد از راه دور برای ماموران پلیس فراهم خواهد شد

استفاده از پهپادها در چند سال اخیر رشد فزاینده ای داشته و بهره برداری شخصی، تجاری و امنیتی از این فناوری تقریباً در همه جای دنیا فراگیر شده است. البته در این میان استفاده غیر قانونی از پهپاد و پرواز در مناطق حساس و ممنوعه، نگرانی هایی را در پی داشته که در نهایت منجر به واکنش سازمان های مسئول و کمپانی های ذینفع شده است.

با افزایش پروازهای غیر مجاز و همین طور سوء استفاده از پهپادها به روش های مختلف، مراجع قانونی به فکر توسعه راهکاری برای شناسایی پهپاد و مالک آن، پیش از انهدام یا از کار انداختن دستگاه (که می تواند در مناطق شلوغ شهری موجب حوادث مختلفی شود) افتاده اند.

شناسایی و رهگیری پهپادها مهمترین هدف نشست تخصصی اداره هوانوردی فدرال آمریکاست

در همین راستا، اداره هوانوردی فدرال آمریکا (FAA) نخستین نشست تخصصی خود را با حضور بیش از ۷۰ کمپانی و نهاد مرتبط با صنعت پهپاد برگزار کرده که هدف اصلی آن، تمرکز بر مسئله شناسایی پهپادها و همچنین ارائه راهکارهایی برای تعقیب آنها بوده است. جالب است بدانید که اداره پلیس نیویورک، انجمن خلبانان خطوط هوایی، کمپانی DJI، کوالکام و آمازون (که در چند سال اخیر سرمایه گذاری ویژه ای روی پروژه Prime Air خود داشته) از جمله سازمان های مشارکت کننده در نشست مورد بحث هستند.

گفتنی است کمپانی چینی DJI که به طراحی و تولید پهپاد اشتغال دارد، همین حالا در حال کار بر روی سیستم رهیابی پهپاد خود تحت عنوان «چارچوب شناسایی الکترونیکی» بوده که به پهپادها اجازه می دهد با استفاده از امکانات رادیویی (که در اکثر محصولات موجود در بازار وجود دارد)، محل دقیق و اطلاعات شناسایی خود را مخابره کنند.

به گفته DJI هرکسی که گیرنده مناسبی در اختیار داشته باشد می تواند اطلاعات ارسالی از سوی پهپادها را دریافت کند؛ اما در این میان فقط ماموران قانون هستند که می توانند مالک دستگاه را با استفاده از پایگاه داده خود شناسایی کنند.

البته مسلماً برای کارکرد صحیح سیستم مورد بحث، تمام پهپادها باید به نام مالکین خود ثبت شوند؛ این امر در حال حاضر مهمترین مسئله اداره هوانوردی فدرال است چرا که طرح قانون ثبت مالکیت پهپادهای شخصی، دو سال پیش در یک دادگاه فدرال رد شده بود.

اما حالا با افزایش نگرانی های مراجع قانونی و افکار عمومی، احتمالاً تصویب طرح مذکور دوباره مورد بررسی قرار خواهد گرفت که در صورت موفقیت آن، نیروهای پلیس می توانند پهپادها را از فاصله دور شناسایی کرده و در صورت نیاز با مالکین آنها ارتباط برقرار کنند.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato