تیگوان و پاسات در بازار خودروهای 200 میلیونی؛ بازگشت فولکس واگن به بازار ایران

تیگوان و پاسات در بازار خودروهای 200 میلیونی؛ بازگشت فولکس واگن به بازار ایران

طبق خبر رسمی که در بخش رسانه ای شرکت فولکس واگن آلمان منتشر شده است. از ماه آگوست (مرداد) ماه فروش محصولات این شرکت به صورت رسمی در بازار ایران آغاز خواهد شد.

تیگوان و پاسات اولین خودروهایی هستند که به صورت رسمی توسط نماینده رسمی این شرکت در ایران یعنی گروه صنعتی ماموت خودرو به فروش خواهند رسید.شرکت خصوصی ماموت خودرو که مشغول تولید محصولات اسکانیا در ایران است توسط ۸ نمایندگی در نظر گرفته شده در تهران به فروش خواهد رساند.

سابقه تاریخی فولکس واگن در ایران به دهه ۵۰ میلادی و عرضه مدل بیتل باز می گردد که در ادامه با مدل های گلف و پاسات در دهه ۶۰ و مدل محبوب گل در اوایل دهه ۸۰ شمسی دنبال شد.

"طبق تحقیقات صورت پذیرفته توسط دولت ایران، کشش بازار ایران در دوران پسا تحریم به بیش از ۳ میلیون خودرو در سال در بازه زمانی کوتاه و بلند مدت  می رسد". هرچند تحقق چنین هدفی با توجه به شرایط اقتصادی و معضل ترافیک و آلودگی هوا بسیار بعید به نظر می رسد.

با این حال طبق اظهار نظر طرف آلمانی خودروسازی ماموت یکی از از بزرگ ترین شرکت های خصوصی در زمینه تولید وسایل نقلیه در ایران است که در سال ۱۹۹۵ میلادی تاسیس شده است و در زمینه های IT، لوجستیک، سرویس های مالی، ارتباط از دور، صنایع ساختمانی و...مشغول کار است.

در هر صورت تیگوان و پاسات به عنوان دو محصول پر فروش بزرگ ترین گروه خودروسازی جهان پا به ایران خواهند گذاشت و در دو سگمنت بسیار پر رقابت و محبوب ایرانیان مشغول رقابت خواهند شد.

اگر بخواهیم مدل پاسات را به صورت کلی معرفی کنیم، باید عنوان کرد که این خودرو در کلاس D یا همان سدان سایز بزرگ خانوادگی قرار دارد و در بازار آمریکا در نسخه ۱.۸ لیتری ۴ سیلندر با قیمت ۲۳ هزار دلار آغاز و در مدل V6 به قیمت ۳۴ هزار دلاری نیز می رسد.

این خودرو به احتمال زیاد با موتور ۱.۸ لیتری ۴ سیلندر به قدرت ۱۷۰ اسب بخار  و دو مدل جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک تک و دو کلاچه عرضه می شود.

گرچه مدل ۲ لیتری توربو نیز در سبد محصولات این شرکت دیده می شود که با قدرت ۲۷۶ اسب بخار  و صفرتاصد ۵.۴ ثانیه ای جز یکی از سریع ترین سدان های عرضه شده در ایران مبدل خواهد شد.

تیگوان نیز همانطور که پیش تر تست و بررسی آن را با رقبای خود عرضه کردیم یکی از پرطرفدار ترین کراس اورهای سایز متوسط در بازار جهانی است و در بازه قیمتی ۲۳ تا ۳۷ هزار دلار در آمریکا عرضه می شود.

موتور احتمالی این خودرو می تواند موتور جدید ۲ لیتری توربو با ۱۸۰ اسب بخار و دو جعبه دنده ۸ سرعته در آخرین نسخه آن یا جعبه دنده ۷ سرعته دوال کلاچ باشد که با  توانایی شتاب گیری صفرتا صد در ۸.۵ ثانیه می تواند در نقش یکی از سریعترین کراس اوور های سایز متوسط بازار ظاهر شود.

در بالاترین رده ها نیز قدرت مدل های R لاین فولکس واگن تیگوان به حدود ۲۴۰ اسب بخار می رسد و در این صورت تیگوان می توان در زمینه مشخصات فنی و قابلیت های دینامیکی با خودروهای ب ام و نظیر X3 و X4 با قیمت بیش از ۴۰۰ میلیون تومان نیز رقابت کند.

طبیعتا قیمت و مشخصات دقیق تیگوآن وارداتی ایران توسط ماموت خودرو هنوز مشخص نیست اما با توجه به قیمت ارزی این خودرو و مقایسه با رقبا بعید به نظر می رسد که قیمت نهایی مدل عرضه شده در ایران کمتر از ۲۵۰ میلیون تومان باشد.

برای آشنایی بیشتر با این خودرو می توانید مطلب مقایسه ای، فولکس واگن تیگوآن در برابر رنو کولئوس، هیوندای توسان و مزدا CX-5 را مطالعه فرمایید.

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato