فونت Calibri مایکروسافت ممکن است سبب عزل نخست وزیر پاکستان شود

فونت Calibri مایکروسافت ممکن است سبب عزل نخست وزیر پاکستان شود

به نظر می رسد که دولت پاکستان به دردسر افتاده و یک فونت مایکروسافت مسبب این اتفاقات است. بازپرسان قضایی در حال حاضر مشغول بررسی دارایی و حساب های مالی نخست وزیر کشور و دخترش هستند (که احتمالا جایگزین پدرش خواهد بود) تا ببینند که آن ها در خارج از کشور آیا دارایی اعلام نشده ای دارند یا خیر.

در بازرسی های اولیه، بازرسان به این نتیجه رسیدند که دختر نخست وزیر در حال پنهان کردن دارایی های خود است و به مدارکی هم دست یافتند. مریم نواز، دختر نواز شریف، نخست وزیر پاکستان در سال ۲۰۰۶ مدارکی را به ثبت رسانده که با فونت Calibri نوشته شده اند و کاملا هم قانونی به نظر می رسند.

پس مشکل چیست؟ فونت Calibri سال ۲۰۰۷ به صورت عمومی عرضه شد و زمان نوشتن این مدارک، چنین فونتی اصلا در دسترس عموم نبوده. فونت Calibri اوایل سال ۲۰۰۷ به صورت پیش فرض روی پاور پوینت، اکسل، آوت لوک و وورد پد مایکروسافت ارائه شد. با این حال، ورژن های ابتدایی تر آن در سال ۲۰۰۵ و ۲۰۰۴ نیز وجود داشتند.

این موضوعات سبب شده تا قانونی بودن سندهای مریم نواز زیر سوال برود و بسیاری او را متهم به رسوایی مالی بدانند و با هشتگ #fontgate در این رابطه توییت کنند.

روزنامه پاکستانی انگلیسی زبان Dawn با لوکاس دی گروت، سازنده فونت Calibri تماس برقرار کرده و دی گروت در پاسخ به اینکه چه نظری دارد گفته: «چرا باید کسی از یک فونت کاملا ناشناخته برای یک سند رسمی در سال ۲۰۰۶ استفاده کند؟»

این اولین بار نیست که شریف و خانواده اش تحت بررسی های قضایی قرار می گیرند. در اسناد تاریخی پاناما که سال پیش منتشر شد، نواز شریف، خانواده اش و بسیاری از مقامات دولت پاکستان نامشان ذکر شده بود اما هر بار، او موفق شده تا قضات را راضی کند.

تا به اینجای کار جرمی برای مریم نواز در نظر گرفته نشده اما اگر ثابت شود که او قانون را زیر پا گذاشته، احتمالا شاهد عزل نخست وزیر پاکستان از مقام خود باشیم.

ویجیاتو

نظرات ۱۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato