واکسن ضد سرطان اختصاصی؛ آیا شیمی درمانی به تاریخ می پیوندد؟

درمان قطعی سرطان یکی از بزرگترین چالش های انسان در زمینه مبارزه با بیماری ها به شمار می رود، اما شاید روزی فرا برسد که این کار با  یک تزریق ساده انجام شود.

این واکسن بیشتر از پیشگیری، برای درمان انواع سرطان مفید است

به تازگی نتایج دو تحقیق مجزا در خصوص تولید واکسن ضد سرطان منتشر شده که امیدها را برای دستیابی به درمانی واقعاً موثر افزایش داده است. ایده اصلی در هر دوی این بررسی ها تولید واکسنی است که متناسب با نوع تومور طراحی شده و می تواند مقاومت سیستم ایمنی بدن را در برابر بیماری خطرناکی چون سرطان پوست بهبود ببخشد.

واکسن مورد بحث تنها برای پیشگیری از ابتلا مناسب نخواهند بود، بلکه می توان از آن برای درمان فرد مبتلا نیز بهره گرفت. حتی این ترکیب در کنار سایر داروهای ایمن ساز می تواند از رشد مجدد تومورها بعد از خارج سازی آنها از بدن نیز جلوگیری نماید.

هر تومور سرطانی با آنتی ژن های ویژه ای موسوم «نئو آنتی ژن» (neoantigens) قابل شناسایی می شوند. به طور طبیعی در بسیاری موارد گلبول های سفید خون قادر به تولید نئو آنتی ژن مناسب برای مبارزه با سلول های سرطانی نیستند، بنابراین تومورهای بدخیم در بدن فرد بیمار گسترش می یابند.

محققین امیدوارند بتوانند واکسن ضد سرطان خود را طوری بسازند که بتوان به راحتی آن را با توجه به ترکیب نئو آنتی ژن مناسب هر نوع تومور سرطانی شخصی سازی کرد و سپس به بدن بیمار تزریق نمود.

در واقع واکسن مورد بحث تنها حاوی ملکول های RNA دستکاری شده خواهد بود. گلبول های سفید از طریق اطلاعات ژنتیکی موجود در این پیام رسان های طبیعی می توانند تفاوت توالی ژنی سلول های سرطانی و سلول های عادی بدن فرد را تشخیص داده و به مبارزه با آنها بپردازند.

تفاوت دو تحقیق مورد اشاره که یکی در کشور آلمان و دیگری در آمریکا به انجام رسیده، در نحوه تولید نئو آنتی ژن ها است. نمونه آلمانی اطلاعات مورد نیاز برای تولید نئو آنتی ژن مناسب هر سرطان را به سیستم ایمنی بدن بیمار می رساند، در حالی که نمونه آمریکایی خود نئو آنتی ژن را وارد خون فرد می کند.

واکسن مورد بحث تنها در مراحل پیشرفته سرطان به کار می آید

فارغ از نحوه عملکرد، نتایج امیدوار کننده ای از تست این واکسن ها روی بدن بیماران به دست آمده و هنوز هیچ مورد بازگشت مجدد تومورها در این دسته از مبتلایان گزارش نشده است.

البته این روش درمانی محدودیت ها و معایبی نیز دارد. از جمله این که هنوز امکان استفاده از واکسن های مورد اشاره به عنوان یک داروی پیشگیرنده ابتلا به سرطان وجود ندارد. علاوه بر این، این دارو تنها در مراحل پیشرفته بیماری قابل استفاده است و در مراحل ابتدایی کاربرد چندانی ندارد. در آخر نیز می بایست به زمانبر بودن و البته پرهزینه بودن تولید واکسن اختصاصی برای هر بیمار نیز اشاره کرد.

به نظر می رسد تمام مشکلات مورد اشاره با انجام تحقیقات بیشتر و توسعه این روش درمانی  در آینده ای نه چندان دور مرتفع شود.

مطالب مرتبط

آیا باید منتظر یک واکسن جادویی برای ویروس کرونا باشیم؟

ماه می سال ۱۹۹۷ (خرداد ۱۳۷۶)، یک کودک ۳ ساله با نوعی بیماری دست‌وپنجه نرم می‌کرد که علائمی شبیه سرماخوردگی ساده داشت. مظنونین همیشگی این‌ها بودند: گلو درد، تب و سرفه. بخش غیرعادی ماجرا اینجا بود که پس از ۶ روز، علائم برطرف نشدند. کودک به بیمارستان «کویین الیزابت» در هنگ کنگ منتقل شد. در... ادامه مطلب

چگونه سیستم ایمنی بدن را در برابر ویروس کرونا تقویت کنیم؟

«چگونه سیستم ایمنی بدن را تقویت کنیم؟»؛ این سوال به خاطر شیوع ویروس کرونا ذهن بسیاری از افراد را درگیر کرده است. سیستم ایمنی بدن به طور کلی از ورود بسیاری از عوامل بیماری زا به بدن جلوگیری می کند. ولی برخی اوقات این سیستم نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهد و... ادامه مطلب

کشف سلول ایمنی جدید برای درمان انواع سرطان

سرطان با تمامی مشکلاتی که دارد، در صورت تشخیص زودهنگام قابل درمان است. با این حال مشکلات زیادی در حین درمان ممکن است برای بیماران پیش بیاید. همین مشکلات کافیست تا دانشمندان همواره به فکر راه‌های درمان کم‌هزینه‌تر و از آن مهمتر کم‌درد‌تر بیفتند. جدیدترین دستاورد دانشمندان، کشف سلول ایمنی است که می‌تواند سلول‌های سرطانی... ادامه مطلب

محققین به روش جدیدی برای درمان بیماری فیبروز سیستیک رسیدند

در دنیایی که آنتی بیوتیک‌ها کارایی خود در قبال عفونت‌ها را از دست داده‌اند، افرادی بیشترین ضرر را می‌بینند که سنشان کم است یا بیمار هستند. بیماری فیبروز سیستیک یکی از این عفونت‌هاست که هر دو قشر را هدف قرار می‌دهد. این دلایل، کمپانی بیو دارویی آنتابیو را وا داشته است که راه‌حلی توسعه دهد... ادامه مطلب

ساخت سلول های گلبول قرمز ابرانسانی در آزمایشگاه با قابلیت انتقال سریع دارو در بدن

محققان دانشگاه مک مستر از کشف تازه خود با نام «سلول های گلبول قرمز ابر انسانی» رونمایی کردند. در تکنیک کشف شده توسط این دانشمندان سلول های گلبول قرمز عادی از مولکول های مصنوعی دارو پر می شوند تا نوعی سلول ترکیبی قدرتمند بسازند و داروهای مورد نظر پزشکان را به سمت موقعیت های از... ادامه مطلب

درمان گرفتگی عروق فضانورد ایستگاه فضایی بین المللی با کمک پزشکان روی زمین

یکی از فضانوردان ناسا که در ماموریتی طولانی در ایستگاه فضایی بین المللی به سر می برد دچار ترومبوز سیاهرگی عمقی شد و بدنبال این اتفاق سازمان فضایی آمریکا از دکتر استیون مول متخصص گرفتگی عروق دانشگاه کارولینای شمالی برای درمان وی کمک گرفت.ناسا نام این فضانورد یا زمان بروز بیماری برای وی را فاش... ادامه مطلب

ویجیاتو

ادامه مطلب

ادامه مطلب

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟