واکسن ضد سرطان اختصاصی؛ آیا شیمی درمانی به تاریخ می پیوندد؟

درمان قطعی سرطان یکی از بزرگترین چالش های انسان در زمینه مبارزه با بیماری ها به شمار می رود، اما شاید روزی فرا برسد که این کار با  یک تزریق ساده انجام شود.

این واکسن بیشتر از پیشگیری، برای درمان انواع سرطان مفید است

به تازگی نتایج دو تحقیق مجزا در خصوص تولید واکسن ضد سرطان منتشر شده که امیدها را برای دستیابی به درمانی واقعاً موثر افزایش داده است. ایده اصلی در هر دوی این بررسی ها تولید واکسنی است که متناسب با نوع تومور طراحی شده و می تواند مقاومت سیستم ایمنی بدن را در برابر بیماری خطرناکی چون سرطان پوست بهبود ببخشد.

واکسن مورد بحث تنها برای پیشگیری از ابتلا مناسب نخواهند بود، بلکه می توان از آن برای درمان فرد مبتلا نیز بهره گرفت. حتی این ترکیب در کنار سایر داروهای ایمن ساز می تواند از رشد مجدد تومورها بعد از خارج سازی آنها از بدن نیز جلوگیری نماید.

هر تومور سرطانی با آنتی ژن های ویژه ای موسوم «نئو آنتی ژن» (neoantigens) قابل شناسایی می شوند. به طور طبیعی در بسیاری موارد گلبول های سفید خون قادر به تولید نئو آنتی ژن مناسب برای مبارزه با سلول های سرطانی نیستند، بنابراین تومورهای بدخیم در بدن فرد بیمار گسترش می یابند.

محققین امیدوارند بتوانند واکسن ضد سرطان خود را طوری بسازند که بتوان به راحتی آن را با توجه به ترکیب نئو آنتی ژن مناسب هر نوع تومور سرطانی شخصی سازی کرد و سپس به بدن بیمار تزریق نمود.

در واقع واکسن مورد بحث تنها حاوی ملکول های RNA دستکاری شده خواهد بود. گلبول های سفید از طریق اطلاعات ژنتیکی موجود در این پیام رسان های طبیعی می توانند تفاوت توالی ژنی سلول های سرطانی و سلول های عادی بدن فرد را تشخیص داده و به مبارزه با آنها بپردازند.

تفاوت دو تحقیق مورد اشاره که یکی در کشور آلمان و دیگری در آمریکا به انجام رسیده، در نحوه تولید نئو آنتی ژن ها است. نمونه آلمانی اطلاعات مورد نیاز برای تولید نئو آنتی ژن مناسب هر سرطان را به سیستم ایمنی بدن بیمار می رساند، در حالی که نمونه آمریکایی خود نئو آنتی ژن را وارد خون فرد می کند.

واکسن مورد بحث تنها در مراحل پیشرفته سرطان به کار می آید

فارغ از نحوه عملکرد، نتایج امیدوار کننده ای از تست این واکسن ها روی بدن بیماران به دست آمده و هنوز هیچ مورد بازگشت مجدد تومورها در این دسته از مبتلایان گزارش نشده است.

البته این روش درمانی محدودیت ها و معایبی نیز دارد. از جمله این که هنوز امکان استفاده از واکسن های مورد اشاره به عنوان یک داروی پیشگیرنده ابتلا به سرطان وجود ندارد. علاوه بر این، این دارو تنها در مراحل پیشرفته بیماری قابل استفاده است و در مراحل ابتدایی کاربرد چندانی ندارد. در آخر نیز می بایست به زمانبر بودن و البته پرهزینه بودن تولید واکسن اختصاصی برای هر بیمار نیز اشاره کرد.

به نظر می رسد تمام مشکلات مورد اشاره با انجام تحقیقات بیشتر و توسعه این روش درمانی  در آینده ای نه چندان دور مرتفع شود.

مطالب مرتبط

بنیاد پارکر و استفاده از الگوریتم های نرم افزاری برای پیشگیری و درمان سرطان

«شان پارکر» کارآفرین مطرح و یکی از بنیانگذاران نپستر که در حال حاضر مؤسسه ای را برای ایمونوتراپی سرطان به راه انداخته، به هیچ وجه اهل تلف کردن وقت نیست و به سرعت از فناوری های موجود برای درمان این بیماری استفاده می کند. این مؤسسه طی همکاری با «مرکز تحقیقات سرطان» روی الگوریتم های پیش... ادامه مطلب

تکنیک اصلاح ژنتیک CRISPR-Cas9 برای بار دوم در چین روی انسان آزمایش شد

چندی قبل تیمی از دانشمندان چینی تکنیک پیشرفته اصلاح ژنتیک CRISPR-Cas9 را برای دومین بار در تاریخ روی انسان آزمایش کردند. آنها در جریان این فرایند ژن های اصلاح شده را با امید از بین بردن امراض به بدن یک بیمار مبتلا به سرطان تزریق کردند. در ایالات متحده آمریکا، نخستین آزمایش CRISPR روی انسان هنوز هم انجام... ادامه مطلب

اسامی برندگان نوبل پزشکی ۲۰۱۸ اعلام شد

دو ایمنی شناس آمریکایی و ژاپنی به خاطر تلاش برای توسعه روشی موثر در درمان سرطان موفق به کسب جایزه نوبل پزشکی ۲۰۱۸ شدند. «جیمز آلیسون» و «تاسوکو هونجو» در قالب روشی موسوم به «تئوری بازرسی ایمنی»، موفق به کنترل و تحریک سیستم ایمنی برای ضربه زدن به سلول های سرطانی شده اند. به گفته کمیته... ادامه مطلب

آزمایش تکنیک اصلاح ژنتیکی CRISPR روی یک بیمار مبتلا به سرطان ریه در چین

بنابر گزارش نشریه نیچر، دانشمندان چینی برای نخستین بار در دنیا سلول های دستکاری شده با تکنیک اصلاح ژنوم موسوم به CRISPR را به یک بیمار تزریق کردند. در جریان این اقدام که بخشی از یک آزمایش بالینی به سرپرستی Lu You (از آنکولوژیست های بیمارستان West China در استان Chengdu محسوب می شود)، سلول های ایمنی بیماری که... ادامه مطلب

نتایج یک پژوهش: آلزایمر منشاء مغزی ندارد

دانشمندان مدتهاست که تصور می کنند آلزایمر ناشی از نوعی کاستی در مغز است اما حالا تحقیقات جدید نشان می دهد که یک پروتئین کلیدی عامل ایجاد کننده این بیماریست و آن را از دیگر نواحی بدن به مغز انتقال می دهد. انتظار می رود که نتایج این تحقیق به تولید داروهای تازه ای بیانجامد که... ادامه مطلب

با بیماری قند یا دیابت بیشتر آشنا شویم [بخش دوم]

شب گذشته در مورد دیابت یا بیماری قند برای تان گفتیم. دو هورمون در تنظیم قند خون، سوخت اصلی سلول های بدن نقش دارند که هر دو توسط غدد درون ریز پانکراس، به نام جزایر لانگرهانس تولید و ترشح می شوند. سلول های آلفا مسئول تولید گلوکاگون و سلول های بتا مسئول تولید انسولین هستند. انسولین، قند... ادامه مطلب

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x