انتقاد از وزارت ارتباطات برای کم کاری در فیلترینگ کانال های تلگرامی و واکنش واعظی

روز گذشته آقای «عبد الصمد خرم آبادی» معاون دادستان کل کشور که دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه نیز هست، از کم کاری وزارت ارتباطات در زمینه فیلترینگ کانال های تلگرامی انتقاد کرد.

فهرستی از 8 هزار کانال تلگرامی برای فیلترینگ به وزارت ارتباطات ارسال شده است

او گفته فهرستی از 8 هزار کانال تلگرامی که محتواهایی خلاف قوانین منتشر می کرده اند برای فیلترینگ به وزارت ارتباطات ارسال شده، اما تا کنون از سوی وزارتخانه مذکور هیچ اقدامی صورت نگرفته است. خرم آبادی همچنین اضافه کرد برای بعضی از این کانال ها، تا 40 بار درخواست فیلترینگ صادر شده اما وزارت ارتباطات ترتیب اثری نداده است.

فاز سوم فیلترینگ هوشمند و واکنش وزیر به سخنان آقای خرم آبادی

سخنان آقای خرم آبادی اما موجب واکنش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شد؛ آقای «محمود واعظی» وزیر ارتباطات در حاشیه افتتاح پروژه های بخش خصوصی در راستای بهره برداری از فاز 3 شبکه ملی اطلاعات، در واکنش به حرف های دبیر کارگروه مورد اشاره گفت:

ایشان دبیر یک کارگروه است و این مطالب نظر کارگروه نیست و نظر شخصی ایشان است.

ایشان مرتب سخنرانی می کنند که تخصص شان در این حوزه نیست و نظرشان این است که همه چیز بسته شود اما کارگروه در کشور بر اساس نظر یک شخص اداره نمی شود. هر آنچه کارگروه تصمیم بگیرد برای همه محترم است و باید اجرا شود.

اظهارات شخصی دبیر کارگروه در حالی مطرح می شود که افراد دیگری را نیز می توانید پیدا کنید که نظرات دیگری دارند و بر اساس نظر یک نفر نمی توان رفتار کرد و معیار ما سیاست های دولت و رهنمودهای رهبری است که بر اساس آن عمل می کنیم.

ایشان یک طرز فکری دارند که فکر می کنند همه چیز باید مسدود شود اما بر اساس تجربیات ایران و دنیا اعلام می کنیم که با بستن امکان ایجاد شغل‌های جدید و ایده جدید نیست و مردم را به سمت استفاده از فیلترشکن هل می دهید.

در این باره چند وظیفه را بر عهده داریم؛ نخست اینکه هر چه می‌توانیم برای پاکسازی فضای مجازی انجام دهیم و سپس فرهنگسازی مردم و رسانه‌ها از الزامات است زیرا مردم ایران نیز باید بدانند که این پدیده تنها مختص به ایران نیست و احتیاج به سواد دیجیتالی دارند.

لازم به ذکر است که وزیر ارتباطات درباره وضعیت فیلترینگ در کشور گفته که فاز دوم این پروژه به اتمام رسید و اجرای فاز سوم آن آغاز شده است. وی همچنین به تولید محتوای مبتنی بر فرهنگ ایرانی تاکید کرده و حمایت دولت از فعالان بخش خصوصی را در این زمینه اعلام نمود.

آغاز فاز آزمایشی اینترنت اشیا

محمود واعظی در ادامه به مبحث اینترنت اشیا نیز اشاره کرد و از اهمیت اینترنت برای پیشرفت کسب و کارها در سطح جهانی، و همچنین آزادی مردم برای استفاده از روش های مختلف سخن گفت. وی همچنین از آغاز مرحله آزمایشی اینترنت اشیا در کشور نیز خبر داد و اعلام کرد:

در ایران و برخی کشور ها برای اینترنت اشیا برنامه ریزی می کنند و تا چند سال آینده انسان ها، اشیا و محصولات به اینترنت متصل می شوند.

برای هوشمند سازی منازل، مدارس و فضاهای کسب و کار کمیته ویژه ای در مخابرات در حال اجرای فاز آزمایشی اینترنت اشیا هستند تا بتوانیم این فناوری را همگام با سایر کشورها در ایران به ویژه در کلانشهرها اجرایی کنیم.

مطالب مرتبط

آیا سرویس استریم موسیقی ساوندکلاود فیلتر شده است؟

ظاهرا باید ساوندکلاود را به لیست سرویس‌های فیلتر شده اضافه کرد. طی چند روز گذشته این سرویس پخش موسیقی از دسترس کاربران ایرانی خارج شده است. امروز با نگاهی به شبکه‌های اجتماعی می‌توان دید که تعدادی از کاربران درباره این موضوع اطلاع‌رسانی کرده‌ و گفته‌اند که حالا مثل سابق به این سرویس دسترسی ندارند. کاربران در... ادامه مطلب

ایرانسل فعالیت آزمایشی مرکز ارتباط با مشتریان، ویژه ناشنوایان را آغاز کرد

در روز ناشنوایان (۹ مهر ماه) ایرانسل از مرکز ارتباط با مشتریان ویژه ناشنوایان رونمایی کرد، مرکزی که در حال حاضر با چند مترجم متخصص به زبان اشاره اداره می‌شود و تماس تصویری بین مشترکین ناشنوا و این افراد صورت می‌گیرد تا راهنمایی‌های لازم به آنها با زبان خود ناشنوایان انجام شود. به گزارش دیجیاتو، صبح امروز... ادامه مطلب

«راه نوآوری» معاونت علمی ریاست جمهوری راه‌اندازی شد؛ تکرار دوباره «طرح نوآفرین»؟

سامانه راه نوآوری معاونت علمی ریاست جمهوری در راستای کمک به شرکت‌های استارتاپی راه اندازی شده اما به نظر می‌رسد فعالیت‌های ارائه شده در این سامانه تشابه بسیار زیادی با طرح نوآفرین که سال گذشته از آن رونمایی شد، دارد. اگرچه نماینده معاونت علمی در گفتگو با دیجیاتو چندان با این موضوع موافق نیست. سامانه جدید... ادامه مطلب

وزیر ارتباطات: قرار نیست مردم برای اینترنت 5G هزینه بیشتری پرداخت کنند

وزیر ارتباطات امروز (۶ مهر) در مراسم رونمایی از کاربرد‌های توسعه نسل پنجم شبکه موبایل، با بیان اینکه ایران پنجمین کشوری است که در خاورمیانه توانسته به 5G دسترسی پیدا کند تاکید کرد که نگرانی مردم بابت هزینه‌های این اینترنت درست نیست چرا که قرار نیست برای اینترنت 5G هزینه بیشتری پرداخت کنند. او تاکید دارد... ادامه مطلب

طرح خودروی خودران با همکاری ایرانسل در جزیره کیش راه‌اندازی می‌شود

صبح امروز مراسم «رونمایی از کاربست‌های اینترنت نسل پنجم در ایران» و «انعقاد تفاهم‌نامه‌های خودروی خودران و بیمارستان هوشمند» با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد. در این مراسم تفاهمنامه‌ای میان پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان منطقه آزاد کیش، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت ایرانسل امضا شد که هدف آن،... ادامه مطلب

رگولاتوری: بایگانی مدارک هویتی مشتریان در دفاتر پیشخوان غیرقانونی است

مدیرکل نظارت بر دفاتر پیشخوان رگولاتوری اعلام کرد که بایگانی مدارک هویتی مشتریان در دفاتر پیشخوان خدمات، غیرقانونی است و در صورت مشاهده این اقدام، با دفاتر برخورد می شود. او همچنین از مردم خواست تا در صورت مشاهده چنین اقداماتی گزارش‌های خود را به این سازمان ارسال نمایند. «شهرام حی شاد» مدیرکل دفتر نظارت بر... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟