جهرمی: مصوبه انتقال سرورهای تلگرام به ایران تا 10 روز آینده ابلاغ می شود

جهرمی: مصوبه انتقال سرورهای تلگرام به ایران تا 10 روز آینده ابلاغ می شود

چند روزی است که بحث انتقال سرورهای شبکه اجتماعی تلگرام به داخل کشور دوباره داغ شده و اخبار مختلفی در این رابطه انتشار یافته است. در همین راستا شب گذشته نیز محمدجواد آذری جهرمی مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت، در خبر ساعت ۲۱ توضیحاتی را درباره انتقال سرورهای تلگرام به ایران ارائه کرد.

به گفته جهرمی، طرح مذکور به دلیل وجود حجم عظیمی از اطلاعات کاربران داخلی روی سرورهای شرکت خارجی، از لحاظ اقتصادی و امنیتی اهمیت بالایی داشته و رئیس جمهور نیز به عنوان رئیس شورای عالی فضای مجازی، تاکید ویژه ای بر حفظ حریم خصوصی مردم و دسترسی آزاد به اطلاعات دارد. وی همچنین اظهار داشت:

مصوبه شورای عالی فضای مجازی برای انتقال سرور سرویس های خارجی به ایران در راستای رونق فضای اقتصادی شبکه های اجتماعی داخلی صورت گرفته است. این مصوبه مراحل ابلاغ را طی می کند و تا حدود ١٠ روز آینده از سوی دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی ابلاغ خواهد شد.

در این مصوبه موضوعات مربوط به انتقال سرورهای شبکه های اجتماعی و پیام رسان به ایران از جمله تلگرام، الزام نیست بلکه ایجابی است.

متاسفانه برخی ایران هراسی را در فضای مجازی رواج می دهند و اینطور ترویج می کنند که ما با انتقال سرورهای تلگرام به ایران، به دنبال دسترسی به اطلاعات شهروندان و جاسوسی هستیم. ما بر حفاظت از اطلاعات کشورمان تاکید داریم و برای رسیدن به این اطمینان خاطر، مجوز مذاکره با سرویس دهنده های خارجی از جمله تلگرام را اخذ کردیم.

انتقال سرورهای سرویس دهنده خارجی تلگرام به ایران بهبود کیفیت و کاهش قیمت و افزایش سرعت دسترسی به این سرویس را در پی خواهد داشت و از سوی دیگر نقطه قوتی برای حضور جهانی ایران خواهد بود.

باید قوانین و مقررات حضور سرویس دهنده های خارجی در ایران مانند سایر کشورها شفاف باشد. مذاکرات بنا به دستور در حال پیگیری است و امیدواریم که این اتفاق رخ دهد.

در صورتی که تلگرام پیشنهاد ایران را نپذیرد قانون گذار در خصوص فعالیت آن در کشور تصمیم گیری خواهد کرد. سیاست دولت احترام به انتخاب مردم در استفاده از شبکه های اجتماعی است.

این در حالی است که «پاول دورف» مدیر عامل تلگرام، انتقال سرورهای شبکه اجتماعی مذکور که حاوی اطلاعات خصوصی کاربران هستند را، به ایران یا هر کشور دیگری تکذیب کرده است.

نظرات ۳۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato