از TT تا F-150؛ یکصد سال تولید وانت توسط فورد [تماشا کنید]

از TT تا F-150؛ یکصد سال تولید وانت توسط فورد [تماشا کنید]

دقیقا یک قرن پیش و در سال ۱۹۱۷ بود که کمپانی فورد مدل TT را معرفی کرد. این پیکاپ ۶۰۰ دلاری بر اساس مدل معروف T شکل گرفته بود، اما در مقایسه با آن شاسی و اکسل عقب سنگین تری داشت.

TT در ابتدا بدون محفظه بار و فقط با شاسی به مشتری تحویل داده می شد، اما از سال ۱۹۲۴ فورد تصمیم گرفت که در کارخانه این قسمت را نیز به اولین خودروی کاری خود اضافه نموده و محصولی کامل به مشتریان تحویل دهد.

یک سال بعد آپشنی به تجهیزات TT افزوده شد که در مقایسه با استانداردهای امروزی بیشتر شبیه طنز بود؛ این آپشن چیزی نبود جز برف پاک کن های دستی!

در سال ۱۹۲۸، این خودرو جای خود را به پیکاپ مدل AA داد. این پیکاپ با ظرفیت حمل بار ۱.۵ تن، می توانست حدود ۵۰۰ کیلوگرم بار بیشتری با خود جابجا کند. بعد از AA مدل BB در سال ۱۹۳۳ و بعد از آن مدل ۵۰ در سال ۱۹۳۵ معرفی شد.

با آغاز جنگ جهانی دوم، فورد نیز همانند بسیاری از خودروسازان دیگر امکانات خود را برای تولید ماشین الات و ادوات جنگی به کار گرفت. بعد از پایان جنگ، این کمپانی در سال ۱۹۴۷ نخستین نسل از سری F را با نام Bonus-Built معرفی کرد.

این سری در دهه هفتاد میلادی به نسل ششم خود رسید و در سال ۱۹۷۷ به پرفروش ترین پیکاپ در آمریکا بدل شد. از آن تاریخ تاکنون فورد سری F نه تنها همواره این عنوان را برای خود حفظ نموده و بلکه از سال ۱۹۸۱ به این طرف پرفروش ترین خودروی ایالات متحده محسوب می شود.

سال گذشته سری F که در حال حاضر در نسل سیزدهم خود به سر می برد، با فروشی برابر با ۸۲۰,۷۹۹ دستگاه برای چهلمین سال متوالی به عنوان محبوب ترین پیکاپ آمریکا دست یافت.

از سال آینده فورد با معرفی نسل جدید پیکاپ رنجر حضور خود را در بازار پیکاپ ها پر رنگ تر خواهد کرد. این خودرو که طبق برنامه ریزی ها از سال ۲۰۱۹ به فروش خواهد رسید، با طیف وسیعی از پیشرانه های مختلف تولید خواهد شد.

با توجه به تجربه فورد در ساخت پیکاپ های کاربردی، می توان انتظار داشت که رنجر نیز به یک محصول موفق و پرطرفدار تبدیل شود.

گفتنی است فورد به مناسبت صدمین سالگرد تولید اولین پیکاپ خود مراسمی را در دیربورن میشیگان تدارک دیده است.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato