جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

اپلیکیشن های رایگان چگونه درآمدزایی می کنند؟

اینستاگرام، اسنپچت و بسیاری دیگر در زمره اپ های رایگانی هستند که میلیون ها کاربر دارند. در واقع ۹۰ درصد از اپ ها به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار داده می شوند چون مردم اینطور می خواهند. با در نظر داشتن همین مساله سوال اینجاست که توسعه دهندگان این اپ ها چطور امرار معاش می کنند؟

در ادامه این مطلب به این سوال پاسخ خواهیم داد.

تبلیغات درون برنامه ای

تبلیغات درون برنامه ای محبوب ترین و سودده ترین راه برای پول درآوردن از اپلیکیشن هاست. علت هم این است که تقریبا هرکسی بخش قابل توجهی از زمان خود را صرف اسکرول کردن  در فصای اپ ها و مشاهده محتوایشان میکند و به نوعی با آنها درگیر می شود. به همین خاطر تبلیغات درون برنامه سریع ترین شکل تبلیغات موبایلی به شمار می رود. با در نظر داشتن آنچه گفته شد پیش بینی می شود که درآمد تبلیغات از محل اپلیکیشن ها تا سال ۲۰۲۰ میلادی به رقم صد میلیارد دلار برسد.

ایده کار نیز بسیار ساده است: شرکت های تبلیغاتی بابت مشاهده شدن محتوایشان و کلیک هایی که روی آنها انجام می شود به توسعه دهندگان پول می دهند.

گیفی که در بالا مشاهده می کنید مربوط می شود به یک رستوران زنجیره ای به نام تاکو بل که چندی قبل کمپین تبلیغاتی تازه ای در اسنپچت راه انداخت که با کلیک روی آن کاربران به صفحه ای وارد می شدند و می توانستند محتویات داخلی تاکوی دلخواهشان را خودشان انتخاب کنند. آنطور که گزارشات نشان می دهد این تبلیغ بیش از ۲۲۴ میلیون بار دیده شد و البته ده ها میلیون دلار خرج روی دست تاکو بل گذاشت.

لازم است اشاره کنیم که این صرف هزینه بی جواب هم نمانده و آنطور که تاکو بل گفته نتایج خوبی برایش داشته است. علاوه بر ۲۲۴ میلیون بازدیدی که اشاره کردیم اسنپچت اعلام کرده که کاربران تنها در یک روز زمان زیادی را هم صرف کار کردن با فیلترهای طراحی شده توسط تاکو بل کرده اند که مجموعا برابر با ۱۲.۵ سال بوده.

خریدهای درون برنامه ای

خریدهای درون برنامه ای در اصل پیشنهادات اغواکننده ای هستند که توسعه دهندگان به صورت استراتژیک ایجادشان می کنند تا شما را به عنوان کاربر برنامه خود ترغیب به خرید نمایند. در ازای این پرداخت ها هم کاربر افزونه، نیروی اضافه برای ادامه بازی و شتاب دهنده هایی را دریافت می کنند.

در حال حاضر حدودا پنج درصد از کاربران پول خود را صرف خریدهای درون برنامه ای می کنند با این همه رقمی که از این بخش حاصل می شود ۲۰ برابر بیشتر از چیزی است که شرکت ها از مجموع دیگر کاربران خود در می آورند.

پیش بینی شده که تا پایان امسال درآمدها از محل خریدهای درون برنامه ای به رقم ۳۷ میلیارد دلار برسد که این نشان می دهد مردم برای رسیدن به مراحل بعدی در بازی ها حاضرند تا کجا پیش بروند.

فریمیم

این روش درآمدزایی شباهت زیادی به خریدهای درون برنامه ای دارد اما تفاوت هایی هم میان آنها برقرار است که درادامه با شما در میان خواهیم گذاشت. در این روش کاربران برای آنکه به مجموعه کامل امکانات و قابلیت های یک اپلیکیشن یا بازی دسترسی پیدا کنند باید مبلغی را بابت خرید نسخه پریمیم آن پرداخت نمایند.

طبق تعریف ارائه شده از سوی اپل: در مدل کسب و کار فریمیم، کاربران برای دانلود برنامه پولی پرداخت نمی کنند و در مقابل برای دسترسی به قابلیت های اعلی آن، محتوای اضافه تر و یا کالاهای دیجیتالی به آنها پیشنهاد می شود که در صورت تمایل به خرید نسخه پریمیم مبلغی را پرداخت نمایند.

در این میان اسپاتیفای را می توان نمونه بسیار خوبی از این الگوی کاری دانست. در تصویری که در ادامه خواهید دید فهرست امکاناتی که برای نسخه رایگان این برنامه در نظر گرفته شده بسیار اندک و محدود است. درمقابل اما شنوندگان نسخه پریمیم به هر امکان و قابلیتی که فراهم باشد دسترسی دارند.

از آنطرف اپ اسپاتیفای هم مرتبا کاربرانش را ترغیب می کند تا نسخه پریمیم را دریافت نمایند و تقریبا هر تبلیغی که در فضای این برنامه نمایش داده می شود هم در رابطه با خرید اکانت پریمیم و استفاده از نسخه آزمایشی سی روزه آن است. محض اطلاع شما باید بگوییم که اسپاتیفای هم اکنون ۷۶ میلیون کاربر فعال ماهانه دارد که از این میزان ۲۰ میلیون نفرشان بابت دریافت سرویس اعلی به آن پول پرداخت می کنند.

برای آنکه درک بهتری از این استراتژی داشته باشید باید بگوییم متوسط نرخ تبدیل کاربران معمولی به پریمیم معمولا بین ۲ تا ۴ درصد است اما در مورد اسپاتیفای این رقم برابر با ۲۷ درصد عنوان شده که فقط و فقط نشان دهنده یک مساله است؛ فریمیم راهکاری اثربخش برای آن بوده.

اشتراک

اپلیکیشن های اداری و مواردی که برای تولید محتوا مورد استفاده قرار می گیرند (مثلا اپ مربوط به نشریات) عمدتا برای ایجاد درآمدهای تکرار شونده از اشتراک استفاده می کنند.  اما از آنجا که در این روش پول و دیتای بیشتری از کاربران به دست می آید مانند دیگر روش های درآمدزایی که به آن اشاره کردیم محبوب نیست. با این همه اپ هایی که از این روش استفاده می کنند خوب پول در می آورند.

درآمد اپ هایی که از کاربرانشان حق اشتراک می گیرند به طور متوسط دو تا سه برابر بیشتر از مواردی است که صرفا از تبلیغات و دانلود کسب درآمد می کنند. آنها همچنین نسبت به اپ هایی که خرید درون برنامه ای در اختیار کاربرانش می گذارند ۵۰ درصد درآمد بیشتری دارند.

برای نمونه اپلیکیشن مدیتیشن Headspace را در نظر بگیرید. برای آنکه تجربه کاملی از این برنامه را پشت سر بگذارید لازم است اشتراک آن را با پرداخت مبلغ ۷.۹۹ دلار در ماه دریافت نمایید. این شرکت اعلام کرده درآمد سالانه اش بالغ بر ۵۰ میلیون دلار است و ارزشی برابر با ۲۵۰ میلیون دلار دارد. این رقم همانطور که تایید خواهید کرد برای یک اپ رایگان که صرفا کمک می کند آرامش بیشتری داشته باشید ابدا بد نیست!

منبع:
thenextweb
برچسب ها

مطالب مرتبط

گوگل توسعه اپلیکیشن های بهینه برای هند را سرعت می دهد

گوگل در جریان نخستین نشست عالی خود در هند که Google Play App نامیده می شد از آغاز به کار طرحی موسوم به Made for India یا «ساخته شده برای هند» خبر داد. در این طرح توسعه دهندگان هندی می توانند شانس خود در ساخت اپ هایی که مشخصا برای بازار این کشور بهینه سازی شده اند را... ادامه مطلب

6 نکته مهم برای توسعه یک اپلیکیشن موفق

در نخستین سال های عرضه تلفن های هوشمند، اپلیکیشن ها بازار داغی نداشتند اما با بیشتر شدن فضای ذخیره سازی این دستگاه ها، به تدریج بر تعداد اپ های ساخته شده برای آنها نیز افزوده شد و این روند با سرعتی بسیار زیاد هنوز هم ادامه دارد. زیبایی ساخت اپلیکیشن در این است که هرکسی می... ادامه مطلب

مایکروسافت ساخت اپلیکیشن های مشترک بین ویندوز اندروید و iOS را با ابزار Xamarin به نمایش گذاشت

مایکروسافت لحظاتی پیش در کنفرانس بیلد نحوه ساخت اپلیکیشن با ابزار Xamarin را به نمایش گذاشت، نرم افزاری که سازنده اش تنها چند هفته پیش به تملک این شرکت درآمده و توسعه دهندگان می توانند به لطف آن، اپلیکیشن هایی با امکان اجرا روی هر سه پلتفرم ویندوز، اندروید و iOS (با کد مشترک) خلق... ادامه مطلب

اپل با افزودن امکانات جدید به CloudKit این سرویس را به بهترین جایگزین برای Parse فیسبوک تبدیل کرده است

اگر در زمینه توسعه نرم افزار و خدمات فعال هستید، لازم است بدانید که اپل با افزودن ویژگی موسوم به سرور-به-سرور، استفاده از این پلتفرم در خارج از محیط بسته خود را نیز فراهم آورده است. شرکت ساکن کوپرتینو در این زمینه می گوید: «با استفاده از این ویژگی تازه، علاوه بر رابط کاربری مبتنی بر وب،... ادامه مطلب

گوگل ابزارهای تازه ای را برای پیروی از فلسفه طراحی متریال در اختیار توسعه دهندگان قرار داد

گوگل برای آسان سازی همکاری و تعاون طراحان و سازندگان اپلیکیشن اخیرا مجموعه تازه ای از ابزارها را ارائه نموده است. این اقدام را میتوان بخشی از تلاش های این شرکت برای بسط و توسعه طراحی متریال خواند که دو سال پیش به عنوان روشی برای بازنگری در طراحی نرم افزارها برای نمایشگرهای تاچ ارائه... ادامه مطلب

بیش از 12 میلیون توسعه دهنده اپلیکیشن موبایل در جهان مشغول به کار هستند

استفاده از تلفن های همراه، سال ها در روند پرسرعت رشد قرار داشت، اما آمار و گزارشات اخیر نشان می دهد در حال حاضر صنعت موبایل در وضعیتی آرام و متعادل قرار گرفته است. اما در هر صورت گسترش تلفن های هوشمند بستر بسیار درآمدزا و وسیعی در اختیار مردم قرار داده و همه روزه... ادامه مطلب

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x